
Bavorsko mění postoj k větrné energetice, podle premiéra má v zemi vyrůst na 1000 turbín
Největší spolková země Německa, Bavorsko, podle vyjádření tamního předsedy vlády plánuje vybudovat přes 1000 větrných turbín. Bavorsko přitom doposud spoléhalo především na rozvoj solární energetiky, výstavbu větrných elektráren tam značně omezuje pravidlo pro minimální vzdálenost elektráren od obydlí.
Rozvoj využívání obnovitelných zdrojů se podle premiéra Bavorska Markuse Södera musí stát prioritou a měl by být uspíšen, aby se Německo mohlo dále snížit svou závislost na dovozu energetických komodit z Ruska. V Bavorsku omezuje rozvoj větrné energetiky především takzvané pravidlo 10H, které stanovuje minimální vzdálenost pro větrné elektrárny od obydlí na desetinásobek výšky elektrárny. Země sice loni na podzim reformovala svůj zákon o ochraně klimatu, pravidlo 10H však zůstalo v platnosti.
Přestože je Bavorsko v Německu jedničkou z pohledu rozvoje solární energetiky, spolková země současně dlouhodobě čelí nátlaku na poli větrné energetiky. Podle ředitele německého Spolkového svazu pro větrnou energii (BWE) přitom více než 4,5 % rozlohy této spolkové země je potenciálně vhodné pro výrobu elektřiny z větru. Podle svazu Bavorsko disponovalo ke konci loňského roku necelými 2,6 GW instalovaného výkonu v těchto zdrojích, celkový instalovaný výkon onshore větrných elektráren přitom v Německu ke stejnému datu přesahoval 56 GW.
Postoj Bavorska se vzhledem k silnému tlaku zřejmě bude muset změnit, přičemž první vlaštovkou je prohlášení tamního premiéra, který podle serveru Clean Energy Wire uvedl během rozhovoru se ZDF, že v zemi má vyrůst přes 1000 větrných turbín. Premiér rovněž uvedl, že spolková země má pro rozvoj větrné energetiky ve srovnání s jinými regiony Německa horší podmínky, proto se soustředí na jiné obnovitelné zdroje, zejména fotovoltaiku, či vodní elektrárny a biomasu.
Německá vláda má pro rozvoj větrné energetiky ambiciózní plány, do konce současného desetiletí by měl instalovaný výkon onshore větrných elektráren vzrůst na zhruba dvojnásobek na přibližně 115 GW. K tomu by mělo pomoci především vyčlenění 2 % rozlohy celého státu právě pro výstavbu větrných elektráren. Cíle budou rozdílné pro různé spolkové země, v případě Bavorska by se mělo jednat o 1,8 % plochy do roku 2032. V posledních letech nicméně rozvoj větrné energetiky v Německu neprobíhá tak rychle, jak německá vláda zamýšlela.
Odblokování rozvoje větrné energetiky v Bavorsku by Německu mohlo značně pomoci. Zemi totiž již delší dobu trápí značný nedostatek nových projektů, což se negativně podepisuje i na výsledcích tamních aukcí na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů. Často tak v aukcích není ani dostatek projektů, aby se aukce zaplnily, kvůli čemu tento nástroj neplní svůj původní účel, jelikož nedochází k žádné soutěži. Například v posledním kole německých aukcí pro onshore větrné elektrárny se „vysoutěžilo“ 931 MW z celkových nabízených 1320 MW.
Mohlo by vás zajímat:
Dost silně pochybuji, že by s pravidlem 10H v Bavorsku někdo dokázal pohnout. Vzniklo právě tam jako požadavek starostů Bavorských obcí na nátlak místních obyvatel. To si Bavoři nenechají vzít.
Jak už přede mnou několikrát v diskusi zaznělo, je to naprosto idiotský záměr v kontextu s odstavením Bavorských jaderných elektráren.
3MW větrníky už nikdo dnes stavět nechce. Nejradši by 4-7 MW na vrtuli.
Chtít je jedna věc a realita zase věc jiná, ať už kvůli možnostem přepravy, místním podmínkám nebo i zmíněnému pravidlu 10H.
Konkrétně v Bavorsku znamená "neprobíhá tak rychle, jak německá vláda zamýšlela", že tam v posledních čtyřech letech roste instalovaný výkon větrných elektráren stabilním tempem 25 MW ročně, tj. zhruba 8 nových 3 MW větrníků ročně...
+ 25 MW/ročně = + 50 000 MWh/rok
roční spotřeba na osobu = 1,5 MWh
= tyto nové větrníky pokryjí celoroční spotřebu cca 33.000 osob a ušetří 50 tisíc tun uhlí, nebo 5 mil. m3 zemního plynu
Samozřejmě Bavorsko se soustředí hlavně na FVE, tam ten roční nárůst je obrovský letos to bude cca +3 GW = +3 TWh
= tyto nové FVE pokryjí celoroční spotřebu cca 2 mil. osob a ušetří 3 mil. tun uhlí, nebo 300 mil. m3 zemního plynu
mala korekcia cisel:
ad VTE) + 25 MW/ročně = + 50 000 MWh/rok = necelych 40GWh/rok (pisu o onshore VTE)
ad FVE)
Samozřejmě Bavorsko se soustředí hlavně na FVE, tam ten roční nárůst je obrovský letos to bude cca +3 GW = +3 TWhlen nieco malo cez 2TWh (2,1~2,2 ako vyjde pocasie)
co usetri ~0.22bcm plynu (~0.2% celkovej spotreby plynu v nemecku)
tolko suche priemernecisla .. v realy to bude znament dalsie nahodne GW, vdaka ktorym bude ich (a nasledne celoeuropska ) prenosovka este viac rozlietana (a tiez aj okamzita cena ee) a budu potrebne dalsie GW v plynovych/uholnych elektrarnach na vyrovnavanie vykyvov, resp. ako zaskok v pripade nepriazni pocasia
zmiernit nasledky by mohli, len ak by k tomu pridavali aspon minimalnu 4h akumulaciu (ako sucast vsetkych novych FVE/VTE elektrarni s vykonom nad MW)
3GW daju 3TWh rocne uplne v pohode aj v bavorsku, ked ja s 2,7kWp vyrobim 3,2MWh rocne, je jedno ako vyjde pocasie, ten medzirocny rozdiel je maly, to by musela vybuchnut nejaka sopka co by na par tyzdnov zakryla slnko
podla zaznamov za posledne cca 2roky to nedaju ... tie cisla nemam z letakov, ale z historickych udajov ..
sem s tymi historickymi udajmi, mozem tiez nejake vyexportovat z invertora, pre zaciatok tu dame solarnu mapu nemecka, kde vidime ze velka vacsina bavorska sa nachadza nad hladinou 1000 kWh/kWp
nech sa paci:
https://energy-charts .info/charts/energy/chart.htm?l=en&c=DE&chartColumnSorting=default&interval=month&month=-1&legendItems=00000000000000000010&year=2021
resp. skratena verzia: https://bit. ly/3AJ2sSX
tak zda sa, ze (ako pri oze casto) teoria nesedi s praxou .. celkovo ma nemecko dost slaby kapacity faktor pre oze:
solar ~8%
wind onshore ~18%
wind offshore ~38%
a co sa tyka konkretnej historickej produkcie, tak tu su: https://bit. ly/3AJ2sSX
hm tam je iba celkova vyroba, nie je tam niekde aj vztah instalovanej kapacity? aby som videl ze +3 GW = +2 TWh rozumiete...
u mna teda 2,7kWp 2020 - 3050.5 kWh, 2021 - 2979.6 kWh, 2022 zatial 2566.3 kWh, este mame 4 mesiace pred sebou
rozumiem, neviem kde robia sudruhovai z ndr chybu, ale celkovo maju ~8% efektivitu/kapacity faktor .. instalovany vykon najrychlejsie asi na
https://app.electricitymaps. com/zone/DE?solar=false&remote=true&wind=false
aktualne maju instalovany vykon ~62GW
alebo potom na strankach nemeckeho statistickeho uradu
este k tym usporam plynu, kedze podla nemeckeho ministra hosp. Habecka je uspora 2% rocnej spotreby plynu nezaujimava - cca tolko by mohli usetrit za smiesne peniaze (oproti investiciam do tych 1000VTE), predlzenim funkcnosti poslednych JE (podotykam stabilnych zdrojov ee) - tak vystavba tych nahodnych zdrojov VTE, ktore este naviac potrebuju masivnu akumulaciu, a/alebo zalohu v plyne/uhli cisty nezmysel ..
Co bude letos budeme vědět nejdříve prvního ledna příštího roku a ne posledního srpna tohoto roku. Celoroční spotřebu 2 milionů osob rozhodně nepokryjí, to už byste mohl dávno pochopit, že soláry jsou na pokrývání celoroční spotřeby v našich podmínkách nepoužitelné, větrníky zrovna tak.
Jestli se nepohnem rychleji z místa ohledně VE i u nás, budeme se z drahou energií stále potýkat. Oni nám tu energii ze západu budou rádi přeposílat, nemůžeme však čekat, že to bude levně. Ta akumulace se vyvíjí, i když opožděně i stím rozvojem OZ.
VE v ČR ? :-D ikdyby se zestonasobila tak je to o ničem.
Najděte si jiný nick
O ničem to bude těm, kdo bude sedět s rukama v klínu a čekat jestli bude mít na tu petrolejku, aby nemusel chodit spát se slepicema. Už nyní o ně začíná být zájem,
Bavorsko by mělo předně udržet v provozu svoji poslední JE. Ta sama vyrobí více elektřiny než těch 1000 občasných větrných elektráren...
a její přínos je předně ve spolehlivosti dodávky...
2% povrchu krajiny. A neni to malo Antone Pavlovici ?
Rozumné řešení. V ČR by to šlo taky. Máme stejné větrné podmínky. V Rakousku se stejnými větrnými podmínkami vyrábějí z větru 11 procent spotřeby EE a v plánu mají 30 procent. U nás to není ani jedno procento. Samozřejmě, že větrné elektrárny tam nedělají žádné problémy, jak tvrdí projaderní dezinformátoři.
Ale když nefouká, hodí se jim uhlí a jádro z ČR ;-)
1000 větrníčků o instalovaném výkonu 3GW nebo by stačil reaktor 1,2GW který má sice papírově výkon nižší ale elektřiny za rok vyrobí více, mařené teplo na chlazení lze používat k vytápění. Nejspíš by stihli postavit reaktor dříve než 1000 větrníčků.. počkat, oni už ty reaktory mají!!
Konec Rosatomnostalgii.
Karásku, tvoje nostalgické, emocionální výkřiky nic neukončí. Dohnala nás realita, začíná éra budování zdrojů, které k něčemu jsou.
presne tak.
ako sa uvadza Německá vláda má pro rozvoj větrné energetiky ambiciózní plány, do konce současného desetiletí by měl instalovaný výkon onshore větrných elektráren vzrůst na zhruba dvojnásobek na přibližně 115 GW. K tomu by mělo pomoci především vyčlenění 2 % rozlohy celého státu právě pro výstavbu větrných elektráren.
pritom by im stacilo male percento z planovanych investicii na predlzenie zivotnosti existujucich poslednych 6-tich JE, ktore tuto vyrobu v pohode pokryju a naviac stabilne a bez naroku na dalsie uzemie a v ovela kratsom casovom horizonte ..
a co za 6 rokov? budu tam kde boli... takto budu za 6 rokov uz aspon dalej
ja teda chodim k zubarovi co najskor ked ma zacne boliet zub, lebo objednacie doby su dlhe, ale aspon mi to fixne, keby som rok cakal, ze ved mi stacia tie zvysne zuby, tak ma to bude akurat dlhsie boliet :)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se