Domů
Německo
IW: Německu chybí pro realizaci Energiewende na 200 tisíc zkušených pracovníků
Větrná lopatka
Zdroj: LM Wind Power

IW: Německu chybí pro realizaci Energiewende na 200 tisíc zkušených pracovníků

Německo sice v posledních letech intenzivně rozvíjí využívání obnovitelných zdrojů, v následujících letech by nicméně další snahy mohl zpomalit nedostatek zkušené pracovní síly. Podle zprávy Německého ekonomického institutu (IW) zemi chybí přes 200 tisíc zkušených pracovníků na budování solárních a větrných elektráren.

Autoři zprávy podle serveru Clean Energy Wire (CLEW) uvádí, že nábor žen, které nejsou adekvátně zastoupeny v mnoha klíčových pracovních pozicích, stejně jako udržení pracovníků z jiných oblastí, by mohly pomoci při řešení problému nedostatku pracovních sil. Podle autory reportu, Aniky Jansenové, musí být zajištění kvalifikované pracovní síly nejvyšší prioritou pro všechny zúčastněné strany, aby nedošlo k ohrožení transformace energetiky.

„Patrný nedostatek zkušených elektrikářů se tak stává úzkým hrdlem v oblasti transformace energetického sektoru,“ uvádí se v novém reportu.

Německá vláda podle CLEW schválila letos v říjnu novou strategii v oblasti pracovní síly, která by měla společnostem nalákat nové, a rovněž udržet současné, zkušené zaměstnance.

„Mobilita, stavebnictví, průmysl a energetika hrají v dekarbonizaci zásadní roli, a zatímco pracovní místa ve fosilní energetice a automobilovém průmyslu budou zrušena, vznikne mnoho nových pracovních míst v oborech, jako je obnovitelná energie,“ uvádí německá vláda v nedávno schválené strategii.

Poptávka po zkušené pracovní síle podle serveru roste v Německu napříč téměř všemi relevantními obory, jako například v oblasti energetiky, technologického vybavení budov, vytápění a chlazení, či stavebnictví. Poptávka po nových pracovnících tak zřejmě poroste i v nadcházejících letech, zejména s ohledem na postupný odchod zkušených zaměstnanců do důchodu.

„V mnoha oblastech energetického průmyslu je nedostatek zaměstnanců. Kromě již tak vysoké a neustále rostoucí potřeby kvalifikovaných pracovníků se podle prognóz bude muset v příštích 10 letech obsadit čtvrtina pracovních míst v tomto odvětví,“ komentovala novou vládní strategii Kerstin Andreaeová, předsedkyně výkonné rady Spolkového svazu energetiky a vodohospodářství (BDEW).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Petr Turek
1. prosinec 2022, 15:03

Obávám se, že SRN nechybí 200 000 pracovníků pro montáž OZE, ale 20 jaderných reaktorů co si odstavili a třeba nejen dnes, jsou totálně v průšvihu... Občasné zdroje prostě nejsou pro průmyslovou zemi jako je SRN, je to jen doplňkový zdroj, základem musí být něco co vyrábí i když nefouká, nesvítí a neprší... tedy bezemisní jádro...

Zbyněk Poisl
1. prosinec 2022, 16:14

Těch 200 000 pracovníků bude šlapat na kolech a vyrábět elektřinu místo těch OZE. V tom případě jich ale bude málo. 200000 lidí dokáže vyrábět tak 20 MW!

Jinak mi není tak uplně jasné, co jiného by těch 200 000 lidí mohlo dělat.

Turby
1. prosinec 2022, 20:33

Psat do diskusi o tom, ze JE jsou spatne a ze OZE spasi Nemeck a svet. Propaganda je dulezita. :-)

Petr prochaska
1. prosinec 2022, 19:27

Německo nemá nejlepší demografii. Každý rok tam bude příštích 10 let ubývat zhruba 400 tisíc práceschopných lidí - odejdou do důchodu a migranti to nevytrhnou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se