Domů
Německo
Komora: Embargo na ruskou ropu bude mít citelné dopady na německé firmy
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Komora: Embargo na ruskou ropu bude mít citelné dopady na německé firmy

Německo
1 komentář
4. květen 2022, 15:44
ČTK

Embargo na dovoz ruské ropy do Evropské unie bude mít citelné dopady na německé podniky. Předpokládá to Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK). Upozorňuje přitom, že poptávku po ropě je sice možné pokrývat z jiných zdrojů, rostoucí ceny suroviny ale znamenají pro podniky větší finanční zátěž.

„Zejména pro energeticky náročná odvětví a logistické firmy bude podnikání ještě více nerentabilní,“ uvedl podle agentury DPA prezident DIHK Peter Adrian.

Dodal, že mnohé firmy nedokážou přenést zvýšené náklady na zákazníky. „V extrémních případech jsou podniky kvůli nákladům nuceny zastavit provoz,“ dodal. Vyzval rovněž politiky, aby přijali opatření, která by negativní dopady na firmy zmírnila.

Návrh na zavedení úplného zákazu dovozu ruské ropy do Evropské unie do konce letošního roku dnes představila předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Návrh je součástí šestého balíku protiruských sankcí, který rovněž odpojí od mezinárodního platebního systému SWIFT největší ruskou banku Sberbank a další dva bankovní domy. Aby sankce vstoupily v platnost, musí je jednomyslně schválit členské země.

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se podle předběžných údajů spolkového statistického úřadu v prvním čtvrtletí zvýšil proti předchozím třem měsícům o 0,2 procenta. Německá ekonomika se tak vrátila k růstu po poklesu o 0,3 procenta v loňském čtvrtém čtvrtletí.

Německá vláda minulý týden kvůli hospodářským dopadům války na Ukrajině zhoršila výhled růstu ekonomiky na 2,2 procenta, na začátku roku očekávala růst o 3,6 procenta. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Vojvodik Petr
4. květen 2022, 17:13

Němcům to prý nevadí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516