Domů
Německo
Návrh zdanění emisí z dopravy a vytápění je podle německé opozice protiústavní
Německo vlajka

Návrh zdanění emisí z dopravy a vytápění je podle německé opozice protiústavní

Přestože Německo v posledních letech stabilně snižuje emise oxidu uhličitého v sektoru elektroenergetiky, stejné se nadá říct o dalších oblastech tamní ekonomiky. Dalším impulzem ke snižování emisí má být jejich zpoplatnění v ostatních sektorech, na jehož konkrétní podobě se německá vláda nedávno dohodla. Podle jedné z opozičních stran je nicméně současná podoba návrhu protiústavní.

Německo v posledních letech stabilně snižuje celkové emise skleníkových plynů, přičemž zásadní podíl nesl sektor výroby elektrické energie díky rozvoji obnovitelných zdrojů. Největší překážkou v dalším intenzivním snižování emisí jsou sektory dopravy a vytápění, které až na velké zdroje nespadají pod evropský systém obchodování s emisními povolenkami.

Německá vláda se tak ve snaze podpořit nízkoemisní alternativy rozhodla emise z těchto sektorů zpoplatnit fixní částkou, která má od příštího roku začínat na 25 eurech za tunu CO2 a v následujících letech má postupně růst na 55 euro v roce 2025. V dalších letech mají být v systému draženy emisní povolenky za ceny mezi 55 a 65 EUR za tunu CO2. Počet povolenek má být rovněž omezen tak, aby bylo dosaženo klimatických cílů.

Tento systém však jedna z opozičních stran, Svobodná demokratická strana (FDP), podle serveru Montel označila za protiústavní. Podle zástupců strany je sporné právě období do roku 2025, kdy budou emise zpoplatněny fixní částkou. FDP tak podle mluvčího pro klima Lukase Koehlera bude usilovat o soudní přezkum zákona ve snaze čelit potenciálním právním sporům.

„Ústavní právo se vztahuje i na přechodné období,“ uvedl Rainer Wernsmann, odborník na daňové právo z Pasovské univerzity.

Strana nicméně drží pouhých 11 % v německém parlamentu, přičemž pro právní přezkoumání návrhu, které vyžaduje souhlas u čtvrtiny parlamentu, by potřebovala podporu dalších stran.

Podle Koehlera by se ji mohla pokusit získat u například u zelených, přičemž všechny politické strany mají zájem na tom, aby německé zákony byly v souladu s tamní ústavou. Stížnosti ze strany privátního sektoru Koehler očekává nejdříve v příštím roce, kdy má být navrhovanou daní zasažen.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Dalibor
11. červen 2020, 20:39

Teplo z velkých zdrojů už zpoplatněné emisními povolenkami je už léta. To ochráncům ústavy nevadí?

St
11. červen 2020, 21:29

Jak vidno tak ne. Každý způsob jak podojit ovčany je dobrý. Zvláště pokud je to pod pláštíkem ekologie, záchrany planety a boje proti globálnímu oteplování.

Už teď mají skopčáci nejdražší EE v Evropě a jistě chtějí mít i nejdražší vytápění či dopravu.

Pavel K
12. červen 2020, 07:58

Prepocteno na kupni silu obyvatel (PPS) ji mame treti nejdrazsi v EU a drazsi jak Nemci.

Je dle Vas v spatne, ze kdo nici prirodu, mel by to niceni aspon castecne financne kompenzovat? Mel by se na to radeji skladat vsichni?

Pod plastikem ekologie platite kazdy rok popelnice, je to taky spatne?

Globalni oteplovani je velky problem, ktery s rostoucim casem exponencialne zvedne nakaldy na prizpusobeni. Globalni oteplovani totiz povede k velice rychle zmene klimatu. Zatim jsme jen na zacatku exponencialni krivky, ale uz pozorujeme negatini dopady. V 2013 skoncilo vlhci obdobi, od te doby je rocni uhrn srazek na normalu (nebo mirne pod normalen srovnatelny s 80tymi lety a zacatkem milenia) a presto mame nebyvaly deficit spodni vody a to jen kvuli zvednuti prumerne teploty CR o 1° C (coz se projevuje hlavne v chladnejsich obdobich).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se