Německá koalice se dohodla na dodatečných aukcích pro větrné a solární elektrárny

DomůNěmeckoNěmecká koalice se dohodla na dodatečných aukcích pro větrné a solární elektrárny

Německá vládní koalice se dohodla na přijetí legislativy, která v následujících dvou letech navýší již schválený objem aukcí pro výstavbu velkých větrných a fotovoltaických elektráren dohromady o 8 GW. Podle serveru Platts by dlouho očekávaný zákon měl být přijat ještě do konce tohoto měsíce.

Navýšení objemu aukcí pro výstavbu onshore větrných a solárních elektráren, které budou probíhat v letech 2019 a 2020, bylo již součástí koaliční dohody, která umožnila vznik současné německé vlády. Podmínkou dodatečných aukcí však bylo, že německá síť musí být schopna absorbovat dodatečný výkon, což vedlo ke spekulacím, že tendry mohou být opožděny z důvodu pomalého rozšiřování tamní přenosové soustavy, za což země čelí kritice již i ze strany EU.

Podoba dodatečných aukcí nicméně byla dlouhodobě předmětem sporu mezi vládnoucími stranami. Konkrétní parametry aukcí měly být součástí již tzv. 100denní reformy, která měla být připravena na konci letošního června, tedy 100 dní po zformování současné německé vlády.

Dodatečné aukce mají Německo přiblížit k dosažení klimatických cílů

Během pondělního jednání se nicméně koaliční strany dohodly na urychleném přijetí potřebné legislativy, konkrétní podoba by měla být známa do konce tohoto měsíce. Navýšení standardních aukcí pro 5,5 GW instalovaného výkonu onshore větrných a fotovoltaických elektráren ročně, jež budou probíhat v následujících dvou letech, o další 4 GW pro větrné a 4 GW pro solární elektrárny má Německu přinést snížení emisí o 8 až 10 milionů tun CO2 ročně, a alespoň tak zemi přiblížit k dosažení klimatických cílů, které vláda na začátku roku označila za nedosažitelné.

Nová dohoda podle serveru Platts rovněž zmírnila striktní požadavek na německou soustavu, kdy má být nově „kladena větší pozornost na lepší synchronizaci rozvoje sítě a obnovitelných zdrojů“ a současně mají být přijata opatření na zlepšení přijímaní větrných elektráren veřejností.