Ani snížení objemu na polovinu nepomohlo Německu zaplnit aukci pro větrné elektrárny
Letošní třetí a zároveň poslední kolo aukcí na podporu výstavby onshore větrných elektráren v Německu nepřineslo žádná překvapení. Podobně jako v řadě předcházejících kol se ani tuto aukci nepodařilo naplnit, a to navzdory snížení jejího objemu na polovinu, ke kterému německý síťový regulátor přistoupil právě z důvodu očekávaného nízkého počtu projektů. V příštím roce přitom Německo plánuje objem aukcí pro větrné elektrárny násobně navýšit.
Na začátku měsíce se v Německu uskutečnilo několik aukcí na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů, včetně dalšího kola pro onshore větrné elektrárny. Zatímco podle původního plánu se mělo v aukci soutěžit o celkem 1190 MW výkonu, vzhledem ke zkušenostem z předchozích letošních kol a počtu schválených projektů, které mohou v aukci o podporu soutěžit, byl objem prosincového kola snížen na necelých 604 MW, tedy zhruba polovinu původního objemu.
Do aukce bylo podle německého regulátora podáno 16 nabídek o celkovém objemu 203 MW, a aukce se tak ani po snížení jejího objemu na polovinu nepodařilo zaplnit z více než třetiny. Dva projekty přitom musel regulátor z aukce vzhledem k formálním chybám vyřadit, celkem se tedy dle regulátora vysoutěžilo pouhých 189,5 MW.
Vysoutěžené minimální zaručené ceny se podobně jako v předcházejících kolech pohybovaly kvůli nedostatku projektů na úrovni nejvyšší možné nabídkové ceny, která činila 58,8 EUR/MWh. Jelikož nejnižší vysoutěžená cena dosáhla 58,6 EUR/MWh, vážený průměr všech nabídek dosáhl s 58,7 EUR/MWh téměř stropu. Z regionálního hlediska opět dominoval větrnější severozápad země, kdy nejvíce projektů pocházelo ze spolkových zemí Dolní Sasko (72 MW) a Severní Porýní-Vestfálsko (30 MW).
Nedostatek projektů větrných elektráren přitom může Německu zkomplikovat plány na zrychlení tempa jejich výstavby. V příštím roce by totiž v Německu měla proběhnout celkem čtyři kola aukcí pro onshore větrné elektrárny, každé o objemu 3,2 GW, tedy je v plánu vysoutěžit bezmála trojnásobek výkonu ve srovnání s letošním rokem.
Mohlo by vás zajímat:
Tímhle tempem budou mít za chvíli problém, aby jim vnitrozemské větrné elektrárny nezačaly přes všechna podpůrná schémata ubývat, jak budou postupně dosluhovat ty staré.
Toho se bát nemusí, to není jako jaderná energetika v EU a USA. A každý spěch přináší zvýšené náklady.
Stačí jen ubrat klimatické hysterie a moderní technologie nakonec stejně zvítězí. Německo bude mít nakonec alespoň trojnásobek současného výkonu větrných i fotovoltaických elektráren. Je jedno, zda to bude o dva roky dříve či později.
Uhlí mají Němci dost a peněz na koupi plynu taky.
Jen nesmí podléhat hysterii a nahrávat spekulantům. To bohužel udělali, teď je na nich, aby to napravili. Otázka je, zda to dokáží.
A Francouzi snad dokáží (tedy tuhle zimu určitě ne, ale snad do přespříští zimy) si dát všechny svoje JE dopořádku.
A když tyhle země (s "nemocnou" energetikou) se dají dopořádku, pak bude zase elektřina za rozumnou cenu (=za dvojnásobek té předkovidové ceny + inflace). Víc bych se bál té inflace....
Samozřejmě energie neklesnou . Máme zde fosilní povolenky a ty se budou propisovat do celé ekonomiky . Hlavně do stavebnictví (cement , ocel) a prumyslu . Inflace tedy bude trvalá . A OZE to nezachrání , protože jen část tvoří energie a fosil je ve všech produktech . Ten prostě vše zdraží a celou ekonomiku potopí. Budeme muset nasadit cla , protože svět by nás zlikvidoval . Ale stejně se to projeví v zaostávání , když není rust , nejsou zdroje na vývoj .
Cla to jen zhorší. Zdraží zboží, k jehož výrobě je ten dovoz potřebný. Zbytní dovozci nechají práce, vývozci emigrují i se svou přidanou hodnotou. Zůstanou nám tzv. holé zadky.
Dobre nam tak. Muzeme si za to sami. Jen sklidime co jsme v poslednich desetiletich zaseli.
Nejen v energetice.
Milan Vaněček
21. prosinec 2022, 14:35
.. Stačí jen ubrat klimatické hysterie a moderní technologie nakonec stejně zvítězí. Německo bude mít nakonec alespoň trojnásobek současného výkonu větrných i fotovoltaických elektráren. Je jedno, zda to bude o dva roky dříve či později...
..A když tyhle země (s "nemocnou" energetikou) se dají dopořádku, pak bude zase elektřina za rozumnou cenu (=za dvojnásobek té předkovidové ceny + inflace). Víc bych se bál té inflace....
to je sice pravda a Francuzsko uz snad o rok bude zas vplnom vykone - citaj bude zachranovat vsetkych naokolo (hlavne Nemecko) .. zial tomu Nemecku bude trvat desatrocia nez sa da doporiadku - tam totiz pomoze len masivna akumulacia a uz teraz maju rest radovo v TWh a nez toto dobehnu (pri dodrzani planovaneho tempa vystavby OZE), tak prejdu minimalne dve desatrocia .. teda rozumna cena elektriny je v nedohladne
Němci letos zprovoznili nějaké odstavené uhelky, takže kdyby chtěli, tak se dá udělat cokoliv. Nicméně ty uhelky byla krajní nouze na krátký čas stejně jako JE. Bohužel klimatické histerie němci neuberou, naopak ještě zvýší úsilí v budouvání solárů a větrníků.
Díky Emile za tvojí starost o tempo instalací VTE a teď místo osobních pocitů trocha reálných čísel z Německa pro rok 2022
Přehled nově instalované OZE v Německu rok 2022:
1. FVE = 8 GW = 8 TWh/rok
2. VTE onshore = 2,2 GW = 4,5 TWh/rok
3. VTE offshore = 0,2 GW = 0,5 TWh/rok
Celkem Německo nainstalovalo během jednoho roku, tak velké množství nových OZE, které vyrobí 13 TWh/rok = stejné množství jako 2 jaderné bloky. Tempo přechodu na OZE je v Německu stále obrovské.
O kolik ze to letos snizilo emise CO2?
Nevím kde jste přišel na číslo 2,2 GW, Fraunhoferův institut uvádí 1,9, ale o tom právě píšu, v roce 2002 to bylo 3,2 GW, tyhle turbíny opravdu nebudou fungovat věčně, a letošní aukce jsou propadák, který se v následujících letech nepochybně projeví.
ad blaha 21. prosinec 2022, 16:00
"..Tempo přechodu na OZE je v Německu stále obrovské..."
ano a tomu zodpoveda aj obrovsky narast ceny EE a hlavne ceny za sluzby siete a teda aj konecna cena EE pre odberatelov
No dobře tak Němci získali 13 TWh z nestabilních zdrojů a odstaví 30 TWh v jádře - posunuly to na duben... Takže v roce 24 na tom budou cca stejně jako v roce 21. Proto také Němci brutálně dotují plyn a elektřinu prakticky vůbec nechtějí totiž rozvoj elektrifikace , protože na to nemají zdroje. Ty VTE na souši se nestaví proto, že už na ně prostě není místo. Německo nemá ani dost plochy na moři. Jediné co mohou stavět dle libosti jsou FVE na střechách budov, protože Německo má velkou zastavěnou plochu. Ty ale v zimě prakticky nefungují. Němci nevyrobí dost energie z OZE pro 4 chladné měsíce v roce mají malé území na to kolik jich je a mají i malé teritoriální vody.
No jsou krásná čísla. Jen ještě je třeba dodat, že je třeba držet téměř stejný výkon v pohotovostním provozu v plynových a uhelných elektrárnách kvůli vyrovnání nestability solárů a větrníků. Dále se neříká, že FVE vyrobily pouze asi 11% elektřiny a většina z OZE pocházela z offshorových větrníků na severomořském pobřeží tj. nejvíce nestabilního zdroje. Další zvyšování jejich výkonu reálně ohrožuje stabilitu sítě a kvůli nedostatečné infrastruktuře (jejíž stavbě brání ti stejní zelení šílenci, co OZE prosazují) je problém elektřinu dostat na místa největší spotřeby, zejména do Bavorska. Také výroba v uhelných elektrárnách v Německu letos stoupla, protože byly nesmyslně uzavřeny další JE a byl nedostatek plynu. No, astronomické ceny energií díky Německu už máme, teď se ještě připravíme na blackouty, neboť, jak říkají Angličani, Němci nedělají malé chyby, pouze ty velké a chtělo by se dodat bis zum bitteren Ende.
Kdyby se u nás za rok postavilo tolik co se vysoutěží v Německu za čtvrtletí.
Strašná představa, naštěstí to nehrozí.
Ano, opravdu nehrozí že by se v EU postavilo v tomto desetiletí nové jádro. Snad se podaří jen udržet ty staré JE v provozu a konečně uvést do komerčního provozu ty dva pomníčky: Flamanville a Olkiluota.
Jen pro zajímavost energetika EU : od roku 35 plná elektromobilita 6 milionů tepelných čerpadel ročně k tomu odstavení uhelných elektráren a samozřejmě útlum plynu....
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se