Domů
Obnovitelné zdroje
Německo opět nezaplnilo aukci pro solární elektrárny, zemi stále chybí projekty
Solární elektrárna
Zdroj: Pixabay

Německo opět nezaplnilo aukci pro solární elektrárny, zemi stále chybí projekty

Německo dlouhodobě trápí nedostatek projektů větrných elektráren, kdy se často nedaří zaplňovat aukce na podporu jejich výstavby. V letošním roce se však nedostatek projektů začal v Německu podepisovat i na výsledcích aukcí pro solární elektrárny, a to jak pro instalace na zemi, tak na střechách. V listopadu v Německu proběhlo další kolo aukcí pro solární elektrárny, které se stejně jako předcházející kola nezaplnilo.

Na začátku minulého měsíce v Německu proběhlo již třetí, a zároveň poslední letošní kolo aukcí na podporu výstavby solárních elektráren na volných plochách. V tomto kole německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) nabídl k soutěžení celkem 890 MW výkonu, tedy méně ve srovnání s předchozími koly, z nichž každé nabídlo přes 1100 MW.

Podle regulátora bylo do aukce podáno celkem 177 nabídek o výkonu 677 MW, 13 z nich nicméně regulátor do aukce nepřipustil. V aukci tak nakonec uspělo všech 104 projektů o výkonu 609 MW, aukce se tedy zaplnila ze dvou třetin. V letošním roce se však nejednalo o první aukci, které by chyběly projekty. K podobné situaci došlo i v předchozích dvou kolech, stejně tak v aukci na podporu solárních elektráren na střechách.

Vysoutěžené ceny se dle regulátora pohybovaly mezi 52 a 59 EUR/MWh, což byl rovněž i horní limit pro tuto aukci. Vážený průměr vysoutěžených minimálních zaručených cen poté dosáhl 58 EUR/MWh, tedy hodnoty velmi blízké maximu. V minulém kole přitom vážený průměr cen dosahoval 55,1 EUR/MWh, v prvním letošním kole ještě o 3 EUR méně.

„Aukce se nezaplnily. Nicméně očekávám, že EEG 2023 (novela zákona o obnovitelných zdrojích, pozn. red.) poskytne trhu stabilní vodítka. Maximální hodnoty nabízených cen by měly být v případě potřeby zvýšeny. Zde je na prvním místě žádaná akce zákonodárců,“ uvedl Klaus Müller, prezident německého síťového regulátora.

Nízký strop pro soutěžení v aukcích v kontextu aktuálně velmi vysokých cen elektrické energie na velkoobchodních trzích tak může být jedním z hlavních příčin nedostatku projektů v německých aukcích. To by zemi mohlo zkomplikovat plány na urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů pro snížení závislosti na dovozu fosilních paliv.

Z regionálního hlediska v aukci tradičně převažovaly projekty v Bavorsku, které s 307 MW výkonu tvořily více než polovinu všech projektů. Po Bavorsku následovaly s velkým odstupem Bádensko-Württembersko (67 MW) a Braniborsko (66 MW).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se