Německá vláda se chystá získat podíl v německém dovozci ruského plynu Uniper
Německá vláda se chystá získat podíl v německé energetické společnosti Uniper, který je největším odběratelem ruského plynu v Německu. Informoval o tom dnes list Handelsblatt. Firma jako první v Německu varovala před dopady nedostatku a vysokých cen plynu v důsledku omezování dodávek suroviny z Ruska do Evropy.
Berlín podle deníku Handelsblatt jedná o nákupu balíku nových akcií, čímž by ve firmě získal čtvrtinový podíl. Nominální cena jedné akcie má činit 1,70 eura a objem transakce se bude pohybovat mezi třemi až pěti miliardami eur (až 124 miliard Kč). Energetická společnost na dotaz agentury Reuters nereagovala, ministerstvo financí se odmítlo vyjádřit.
O tom, že vláda jedná s Uniperem o stabilizačních opatřeních, informovalo už minulý týden německé ministerstvo hospodářství. Generální ředitel Uniperu Klaus-Dieter Maubach tehdy uvedl, že jednání zahrnují možné záruky, zvýšení úvěrových rámců nebo i převzetí podílu v Uniperu ze strany státu.
Německá vláda schválila novelu zákona umožňující jí zachránit energetické společnosti, které se dostanou do finančních potíží kvůli prudkému růstu cen energií. Chce tak zabránit řetězové reakci, která by nakonec dopadla na spotřebitele.
Úprava zákona zahrnuje mechanismus, který náklady na rostoucí ceny plynu rozděluje rovnoměrně mezi všechny spotřebitele. V případě výrazného narušení dovozu plynu bude možné aktivovat doložku o úpravě ceny.
„Oba nástroje podléhají přísným podmínkám a v současné době nemají být spuštěny,“ uvedlo ministerstvo hospodářství.
„Situace na trhu s plynem je napjatá a my bohužel nemůžeme vyloučit zhoršení situace,“ uvedl v prohlášení šéf resortu Robert Habeck.
Klesající dodávky plynu přiměly energetické společnosti v celé Evropě k drahým nákupům suroviny do zásob. Evropské vlády v obavách z dopadů vysoké inflace omezují ceny, které mohou dodavatelé účtovat spotřebitelům. To vede ke krachu mnoha energetických společností.
Cena plynu pro evropský trh se v posledních dnech vytrvale zvyšuje a dnes odpoledne se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybovala kolem 165 eur (4085 Kč) za megawatthodinu (MWh). Od začátku loňského roku vykazuje růst přibližně o 700 procent.
Ruská invaze na Ukrajinu odhalila závislost Evropské unie a zejména Německa na dodávkách ruského plynu. Vlády teď naléhavě hledají alternativní zdroje energie, jako je zkapalněný zemní plynem (LNG).
Přes Německo nakupují plyn i některé české obchodní firmy.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se