Domů
Elektřina
Rozdělní má pomoci RWE vyrovnat se s náklady na uzavření jaderných zdrojů

Rozdělní má pomoci RWE vyrovnat se s náklady na uzavření jaderných zdrojů

Druhá největší německá energetická společnost RWE vyčlení část svých aktiv do zvláštní dceřiné společnosti, aby se lépe vypořádala s náklady na uzavírání svých jaderných zdrojů. Rozhodnutí společnosti pomohlo i hodnotě jejích akcií, které zažily největší nárůst za posledních 7 let.

Transformace německé RWE by měla proběhnout v průběhu příštího roku. Vyčleněny budou obnovitelné zdroje, elektrické sítě a maloobchodní činnosti. Ke konci příštího roku by nová dceřiná společnost měla nabídnout 10 % svých akcií k prodeji.

K rozhodnutí, proč se RWE rozhodla oddělit část svých aktiv nyní, rok poté co podobný krok ohlásila společnost E.ON, se generální ředitel RWE Peter Terium zdráhá vyjádřit. Podle některých analytiků má plán RWE zmírnit obavy panující v Berlíně, že společnost nebude schopna dostát závazku Německa o uzavření všech jaderných zdrojů do roku 2022.

„Myslím si, že Terium tímto reaguje na poslední politický vývoj. V případě E.ONu se jednalo o jistý závod o závazky, který společnost prohrála,“ řekl Thomas Deser, manažer společnosti Union Investment, která drží přes milión akcií RWE.

Společnost E.ON však musela od svých plánů odstoupit, jelikož německá vláda začátkem září představila zákon, jenž zamezuje energetickým společnostem zbavovat se zodpovědnosti za odstavování jaderných elektráren pomocí jejich restrukturalizace.

Podle vyjádření RWE by vydělení nové dceřiné společnosti nemělo mít na její jaderné závazky žádný vliv, přičemž se společnost zavázala, že ponese zodpovědnost za veškeré náklady spojené s uzavíráním svých elektráren.

„Právě naopak, akcie nové dceřiné společnosti budou aktivem, které usnadní zajištění dostatku financí, pokud budou v budoucnu potřeba, nehledě na jakékoliv okolnosti,“ uvedl Peter Terium.

RWE se dlouhodobě potýká s propadem svých akcií, které za poslední rok spadly na méně než polovinu své původní hodnoty. Dnešní ohlášení vyčlenění dceřiné společnosti se však na akciích podepsalo velmi pozitivně a jejich hodnota za jediný den stoupla o téměř 17 %, což je nejlepší výsledek společnosti od roku 2008.

Zdroj úvodní fotografie: Manolo Gómez

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Co vám (ne)uteklo: Úroková sazba sedm procent, Kiwi nabírá miliardy, ceny elektřiny dál porostou
26. červen 2022, 16:20
Co vám (ne)uteklo: Inflace sedm procent, Kiwi nabírá miliardy, ceny elektřiny dál porostou
26. červen 2022, 16:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se