Domů
Elektřina
Německá RWE hlásí ztrátu, po více než půl století nevyplatí dividendu

Německá RWE hlásí ztrátu, po více než půl století nevyplatí dividendu

Německá energetická skupina RWE vykáže za loňský rok čistou ztrátu 200 milionů euro (5,4 miliard Kč). Na špatném hospodářském výsledku se podepsal zejména propad hodnoty elektráren v Německu a Velké Británii a rovněž pokles velkoobchodních cen elektrické energie.

Podle agentury Reuters tak RWE po více než 60 letech nevyplatí dividendu. Ušetřené finance mají zajistit dostatek prostředků pro budoucí vyřazování německých jaderných elektráren, jež společnost provozuje.

Společnost včera oznámila, že vzhledem ke svým hospodářským výsledkům nevyplatí dividendu za loňský rok pro držitele kmenových akcií. Držitelé prioritních akcií, které představují přibližně 6 procent z veškerého objemu akcií, se dočkají dividendy ve výši 0,13 euro na akcii. Ve srovnání s rokem předcházejícím, kdy výplata činila 1 euro na oba druhy akcií, se jedná o výrazný propad.

„Jsme si vědomi, že dnešním rozhodnutím jsme mohli zklamat velkou část akcionářů. Nicméně se jedná o nezbytný krok k posílení naší společnosti,“ uvedl k rozhodnutí nevyplatit dividendu generální ředitel RWE Peter Terium.

Reakce trhu na oznámení společnosti na sebe nenechala dlouho čekat a hodnota akcií společnosti se během jediného dne propadla o více než 14 %. Jedná se o největší vnitrodenní pokles jejich hodnoty za posledních 18 let, uvádí agentura Reuters.

Nejvýznamněji se na hluboké účetní ztrátě podepsalo snížení hodnoty elektrárenských aktiv o 2,1 miliardy euro (56,7 miliard Kč). RWE nicméně oznámila, že s provozním ziskem 3,8 miliard euro (102,6 miliard Kč) a očištěným čistým ziskem 1,1 miliarda euro (29,7 miliard Kč) naplnila své cíle pro rok 2015. V roce letošním očekává snížení provozního zisku na úroveň 2,8 až 3,1 miliard euro.

Zdroj úvodní fotografie: Michael

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Evropský jednotný vnitrodenní trh s elektřinou je po připojení Slovenska a Řecka dokončen
2. prosinec 2022, 06:07
Deziluze z malých jaderných reaktorů? Americký NuScale sliboval levnou elektřinu, ale nevyšlo to
1. prosinec 2022, 15:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Jan Novotný
17. červen 2020, 12:00

Něco se dělo už v půlce minulého roku. Naštěstí přes cizozemské překupníky energie nenakupuji...a nepodporuju vyžírky.

Vladimír Wagner
18. únor 2016, 14:45

Jedná se o jeden z dramatických důsledků, které současné ideologické a politické zásahy do energetiky mají. Ty vedou až k hrozbě destrukce velkých energetických firem s dopadem na jejich akcionáře, kterými jsou právě města a penzijní společnosti, které mají mít spíše opatrný a konzervativní způsob investování. Podrobně jsem to popsal zde: http://www.osel.cz/7842-likvidace-velkych-energetickych-firem.html

Milan Vaněček
18. únor 2016, 16:30

Jedná se o jeden z dramatických důsledků, ke kterým vede spoléhání se na staré technologie a nezachycení nového technologického trendu. Proto ten obrovský propad hodnoty akcií či vyplácených dividend u RWE, EON či ČEZu.

Jan Veselý
18. únor 2016, 16:38

Ano, je to dramatický důsledek liberalizace trhu s elektřinou. Éra zaručených zisků pro vybrané obří korporace je pryč. Vlítli plnou rychlostí do "normálního" světa průmyslové výroby, kdy podniky musí umět existovat v podmínkách měnící se legislativy, preferencí zákazníků a dravé konkurence.

To, že je RWE finančně trestáno za chybná firemní strategická rozhodnutí z před 10 let, je naprosto v pořádku. Však taky tu strategii teď urychleně mění.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se