Domů
Společnosti ve světě
Uniper uzavřel s německou vládou rámcovou smlouvu, která má firmu stabilizovat
Zdroj: Uniper
Zdroj: Uniper

Uniper uzavřel s německou vládou rámcovou smlouvu, která má firmu stabilizovat

Německý dovozce plynu Uniper uzavřel rámcovou smlouvu s německou vládou, která má firmu stabilizovat. Podnik to uvedl ve svém dnešním sdělení. Akcionáře už dříve vyzval, aby zestátnění firmy nebránili, jinak hrozí, že o svou investici do podniku přijdou úplně. Uniper by totiž pak byl nucen vyhlásit bankrot. Informovala o tom agentura Reuters. Německou vládu bude záchrana Uniperu zřejmě stát více než 50 miliard eur (1,2 bilionu Kč).

Společnost se kvůli zastaveným dodávkám plynu z Ruska a výraznému zvýšení ceny této suroviny dostala do existenčních potíží. Část Uniperu spoluvlastní finská společnost Fortum, která dnes oznámila, že souhlasí s prodejem akcií německému státu. V poledne se koná mimořádná valná hromada, kde se bude o plánované záchraně Uniperu hlasovat.

Rámcová dohoda upřesňuje opatření, na kterých se 21. září dohodla vláda, Uniper a Fortum s cílem Uniper stabilizovat. Smlouva tvoří základ pro státní stabilizaci Uniperu formou posílení kapitálu o osm miliard eur (téměř 194 miliard Kč) a vytvořením základního kapitálu ve výši 25 miliard eur (606 miliard Kč).

Trading floor uniper
Ilustrační foto

Společnost Fortum dnes uvedla, že prodá své akcie Uniperu Německu za půl miliardy eur. Německá vláda koncem září souhlasila s převzetím části Uniperu, která patřila společnosti Fortum.

Uniper dnes také oznámil, že se nehodlá zbavovat svých vodních a jaderných aktivit ve Švédsku. Firma drží podíly ve třech funkčních švédských elektrárnách, a to se spoluvlastníky včetně firem Fortum a Vattenfall. Vlastní tam i 1,58 gigawattu vodní kapacity. Většinový akcionář Fortum ale má právo učinit prvotní nabídku do konce roku 2026, pokud Uniper změní názor.

Uniper a berlínská vláda nyní čekají na rozhodnutí Evropské komise (EK), zda je záchrana podniku německou vládou v souladu s pravidly Evropské unie. Rozhodnutí má padnout v příštích dnech. Podle agentury Reuters se očekává, že EK záměr schválí, ale stanoví si podmínky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se