Německé ceny elektřiny jsou vlivem koronaviru více volatilní a více než kdy jindy závislé na výrobě OZE

DomůNěmeckoNěmecké ceny elektřiny jsou vlivem koronaviru více volatilní a více než kdy jindy závislé na výrobě OZE

Se sníženou spotřebou elektřiny v Německu způsobenou opatřeními zavedenými proti šíření onemocnění COVID-19 jsou ceny elektřiny vysoce volatilní a více než kdy jindy závislé na povětrnostních podmínkách. Na Velikonoční pondělí sváteční nízká spotřeba a vysoká výroba větrných i solárních elektráren stlačily spotovou cenu elektřiny na 4měsíční minimum.

Snížená spotřeba elektřiny vlivem opatření zavedených pro boj se šířením onemocnění COVID-19 způsobeném novým koronavirem tlačí ceny elektřiny dolů a zvyšuje jejich volatilitu. Ceny elektřiny v Německu jsou tak více než kdy jindy závislé na výrobě větrných a solárních elektráren.

Vysoká výroba větrných elektráren a sváteční spotřeba

Spotová cena elektřiny pro základní zatížení (baseload) s dodávkou na Velikonoční pondělí v Německu se obchodovala v průměru za -15,79 EUR/MWh, a dosáhla tak svého čtyřměsíčního minima. Mezi 5. a 18. hodinou, tedy celkem pro 14 po sobě jdoucích hodin, byla spotová cena záporná a svého minima dosáhla v 15:00, když se propadla na -78,15 EUR/MWh. Vnitrodenní cena klesla dokonce až k -123 EUR/MWh. Tento týden se tak stal pátým v řadě, kdy byly zaznamenány záporné ceny elektřiny.

Důvodem byla zvýšená výroba obnovitelných zdrojů energie (OZE) a nízká sváteční poptávka po elektřině. Výroba větrných elektráren dosáhla v průměru 24,2 GW a podle dat agentury Montel byla tak 11 GW nad svým normálem. Solární elektrárny ve své po polední špičce potom přidaly až 21,5 GW.  Podle Wood Mackenzie byla spotřeba elektřiny hlavních evropských trhů o velikonočních svátcích nejnižší za posledních minimálně pět let.

Spotřeba přitom dosáhla v průměru 41,8 GW, 1,6 GW pod normálem, když se pohybovala mezi 40 a 50 GW.  Nejvyšší hodinové ceny dosáhla elektřina pro 20. hodinu, když se obchodovala za 11,21 EUR/MWh.

Páteční snížená výroba větrných elektráren podpořila ceny elektřiny

Baseload spotová cena elektřiny v Německu s dodávkou v pátek se i přes podprůměrnou poptávku vlivem nižší výroby větrných elektráren vyšplhala na 26,25 EUR/MWh a stoupla tak oproti úterní ceně o více než 6 EUR/MWh a o cca 1 EUR/MWh oproti ceně pro dodávku ve čtvrtek.

Průměrná výroba větrných elektráren by se dle předpovědi provozovatelů přenosové soustavy měla v pátek pohybovat okolo 4,1 GW. Solární elektrárny by ve své polední špičce měly přidat 27,8 GW. Oproti čtvrtečnímu poledni by tak výroba větrných a solárních elektráren měla zaznamenat pokles o cca 4,5 GW.

Úvodní fotografie: Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova