Německo bude na odstavení uhelných elektráren vypisovat aukce, o zrušení povolenek rozhodne v roce 2022

DomůNěmeckoNěmecko bude na odstavení uhelných elektráren vypisovat aukce, o zrušení povolenek rozhodne v roce 2022

Německo v minulém týdnu představilo podrobný legislativní návrh, který má zajistit odklon od uhlí, jak jej již dříve navrhla německá uhelná komise. Německo bude z velké části spoléhat při odstavování uhelných elektráren na tendry

Německo se má v nadcházejících 3 letech zbavit posledních jaderných elektráren a za necelé dvě dekády mají dosloužit i poslední uhelné elektrárny. Zatímco odklon od jádra je již jasně daný, přesné detaily postupu odklonu od uhlí stále jasné nejsou.

Některé nejasnosti ovšem pomohl rozptýlit návrh zákona z minulého týdne, na jehož základě mají být stanovena pravidla pro odklon od uhlí.

Dle návrhu zákona, který ještě podléhá dopracování a schválení v legislativním procesu, mají být černouhelné elektrárny až do roku 2026 odstavovány pouze na základě aukcí, ve kterých budou provozovatelé elektráren nabízet cenu za odstavení.

Výroba elektřiny v Německu v říjnu 2019

Aukce bude probíhat obdobně jako u přidělování podpory obnovitelným zdrojům – kdo nabídne nejnižší cenu za odstavení elektrárny (s ohledem na její emise CO2), dostane kontrakt na kompenzaci dle své nabídky.

Do roku 2026 se nepředpokládá žádné nucené uzavírání uhelných elektráren. Je tak otázkou, zda budou výrobci vůbec motivováni k odstavování uhelných elektráren – případně zda jejich nabídky za odstavení v aukcích nebudou nad stanovené limity (zákon s maximální kompenzací počítá, zatím ale není přesně stanovena).

Obecně se totiž předpokládá, že cena elektřiny v Německu po uzavření jaderných elektráren poroste, což bude obecně pozitivní pro tržby výrobců elektřiny. Možné vyšší tržby provozovatelé v aukcích nepochybně zohlední.

Podrobnosti k odstavení hnědouhelných elektráren návrh nyní neobsahuje.

Pro obchodníky s elektřinou a emisními povolenkami je pak důležité, že rozhodnutí o zrušení emisních povolenek, které by jinak byly určeny pro uhelné elektrárny, bude odsunuto až na rok 2022. Podle ICIS by se celkový počet emisních povolenek, které by mohly být mezi lety 2021 a 2030 zrušeny, měl pohybovat v rozmezí mezi 432 a 645 milionů emisních povolenek.

Zdroje: ICIS, CLEW