Domů
Německo
Německo bude na odstavení uhelných elektráren vypisovat aukce, o zrušení povolenek rozhodne v roce 2022
Uhelná elektrárna Datteln 4
Zdroj: Uniper

Německo bude na odstavení uhelných elektráren vypisovat aukce, o zrušení povolenek rozhodne v roce 2022

Německo v minulém týdnu představilo podrobný legislativní návrh, který má zajistit odklon od uhlí, jak jej již dříve navrhla německá uhelná komise. Německo bude z velké části spoléhat při odstavování uhelných elektráren na tendry

Německo se má v nadcházejících 3 letech zbavit posledních jaderných elektráren a za necelé dvě dekády mají dosloužit i poslední uhelné elektrárny. Zatímco odklon od jádra je již jasně daný, přesné detaily postupu odklonu od uhlí stále jasné nejsou.

Některé nejasnosti ovšem pomohl rozptýlit návrh zákona z minulého týdne, na jehož základě mají být stanovena pravidla pro odklon od uhlí.

Dle návrhu zákona, který ještě podléhá dopracování a schválení v legislativním procesu, mají být černouhelné elektrárny až do roku 2026 odstavovány pouze na základě aukcí, ve kterých budou provozovatelé elektráren nabízet cenu za odstavení.

Aukce bude probíhat obdobně jako u přidělování podpory obnovitelným zdrojům – kdo nabídne nejnižší cenu za odstavení elektrárny (s ohledem na její emise CO2), dostane kontrakt na kompenzaci dle své nabídky.

Do roku 2026 se nepředpokládá žádné nucené uzavírání uhelných elektráren. Je tak otázkou, zda budou výrobci vůbec motivováni k odstavování uhelných elektráren – případně zda jejich nabídky za odstavení v aukcích nebudou nad stanovené limity (zákon s maximální kompenzací počítá, zatím ale není přesně stanovena).

Obecně se totiž předpokládá, že cena elektřiny v Německu po uzavření jaderných elektráren poroste, což bude obecně pozitivní pro tržby výrobců elektřiny. Možné vyšší tržby provozovatelé v aukcích nepochybně zohlední.

Podrobnosti k odstavení hnědouhelných elektráren návrh nyní neobsahuje.

Pro obchodníky s elektřinou a emisními povolenkami je pak důležité, že rozhodnutí o zrušení emisních povolenek, které by jinak byly určeny pro uhelné elektrárny, bude odsunuto až na rok 2022. Podle ICIS by se celkový počet emisních povolenek, které by mohly být mezi lety 2021 a 2030 zrušeny, měl pohybovat v rozmezí mezi 432 a 645 milionů emisních povolenek.

Zdroje: ICIS, CLEW

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Michal
20. listopad 2019, 09:03

"Obecně se totiž předpokládá, že cena elektřiny v Německu po uzavření jaderných elektráren poroste"

Po uzavření těch hrozných předražených jaderných elektráren a spoléhání se na super úžasné levné obnovitelné zdroje, poroste cena elektřiny, kdo by to byl řekl :D

Milan Vaněček
20. listopad 2019, 09:34

Když vytvoříte nedostatek elektráren jejich zavíráním, cena proudu poroste. Když pak nové obnovitelné zdroje je vícenásobně nahradí, cena prudce klesne, jako to bylo po silném rozvoji fotovoltaiky a větru okolo 2010. Cena silové elektřiny na burse v Lipsku, určující ceny v našem regionu, pak spadla na třetinu ceny v roce 2008.

To jsme si už v praxi ověřili.

Takže, až nové elektrárny nahradí výrobu jádra, tak cena během 2-3 let klesne. Bude to někdy v rozmezí 2025-8. To už bude instalovaný výkon fotovoltaiky ve světě okolo 1,5 TW (trojnásobek výkonu JE) a vyrobená elektřina cca poloviční než z jádra (ale s připočtením výroby větrných elektráren již v té době FVE a VtE budou celoročně vyrábět více než staré jádro).

Tož tak, pokrok nezastavíš.

Emil
20. listopad 2019, 09:40

Stačí se podívat právě teď na agoru nebo energostat, co ten pokrok aktuálně vícenásobně nahrazuje...

Martin Prokš
20. listopad 2019, 12:38

Dobrý den,

Pane Vaněčku, vy moc dobře víte že lžete, přesněji nepíšete celou pravdu. Cena elektřiny na future burze klesá proto, že OZE dostávají od státu garantovanou cenu a cpou do sítě co mohou v nepředvídatelné časy v nepředvídatelném objemu. Sice statisticky lze odhadnout měsíční a roční výrobu, ale nelze to na konkrétní den a hodinu na týden dopředu určit a zobchodovat. Na burze se pak ta v čase nejistá elektřina prodá s vysokou ztrátou a rozdíl uhradí spotřebitel přes poplatky do regulace a správy přenosové sítě.

Až ze sítě ve větší míře odpadnou stabilní a řiditelné zdroje, tak cena energie na future burze vyletí nahoru. O rozkmytu ceny vyrovnávací energie nemluvě. Jo plyn bude muset masivně nastoupit, NS2 se stihne. Ale ta následná cena? Navíc když zelení deklarují, že chtějí i tomu plynu šlápnout na krk.

Jak už tu někdo psal, stačí se podívat na Agoru na delší časové období jak který zdroj skáče.

S Němci to díky obchodu a fyzické provázanosti odneseme i my.

Jo pokrok do ... nezastavíš.

Milan Vaněček
20. listopad 2019, 13:03

Neoddávejte se fiktivním situacím a snění. Ze sítě řiditelné zdroje neodpadnou, naopak, přibudou nové, plynové a bateriové.

Vy si pořád myslíte že inženýři v Německu jsou hlupáci??

Když si veřejnost přeje zbavit se jaderné energetiky a vyrábět většinu elektřiny v ročním průměru z čistých zdrojů, tak to dostanou.

Když budou chtít ve městech čistší vzduch, tak nejprve filtraci výfuků klasických motorů a pak elektromobilitu dostanou.

Nežijte v iluzích.

Bizon
20. listopad 2019, 16:30

Inženýři v Německu určitě nejsou hlupáci, ale tohle není inženýrská záležitost, je to politická záležitost. A jestli jsou politici hlupáci, to ať uváží každý sám=)

Německo je jedna z nejbohatších zemí, když si něco umanou tak nepochybuju že to zvládnou, problém ale může nastat když to samé budou chtít po chudších zemích, ty kvůli tomu můžou klidně skrachovat..

Martin Hájek
20. listopad 2019, 09:38

Jsou v zásadě dvě možnosti. Buď bude Německá vláda ty povolenky stahovat, a pak se daňový poplatník pořádně prohne. 645 milionů povolenek při ceně 25 Euro za kus je.... 16+miliard Euro! No a nebo tam ty povolenky nechá a pak bude opatření z hlediska klimatu zcela neúčinné, protože podkopne cenu povolenky. Navíc první tendry budou snižovat cenu povolenky a tím poroste kompenzace, kterou bude muset vláda za další uzavírané elektrárny vyplácet. Dělá to na mě takový dojem, že Německo ve skutečnosti žádné uhelné elektrárny zavírat nechce a rozhodně ne v tom objemu, jaký je proklamován. Prostě nabídky budou moc drahé a je vymalováno :-).

energetik II
20. listopad 2019, 11:05

Úsilí vyvíjené v EU v oblasti likvidace uhlí bude bezzubé, když zbytek světa půjde cestou opačnou. Čína dnes zveřejnila, že za rok a půl, končící červnem, zvedla výkon svých uhelných elektráren o 43 GW a v současnosti je tam dalších 121 GW uhelných elektráren rozestavěných. Místní vlády v provinciích neposlouchají centrální vládu a staví si svoje elektrárny "na černo". Za uvedený rok a půl zbytek světa, zřejmě hlavně zásluhou USA a EU, snížil výkon uhelných elektráren o 8 GW, ovšem Čína přidala 43 GW , takže ve výsledku je svět zase "bohatší" o 35 GW uhelek. Čína takto může mít vážný problém splnit své klimatické závazky.

Martin Hájek
20. listopad 2019, 19:45

Myslím, že Čína své klimatické "závazky" nebere o nic víc vážně, než frkání velbloudů v Saudské Arábii.

Ivan Novák
20. listopad 2019, 12:03

Čína nemá a nebude mít vůči zbytku světa klimatické závazky, ze kterých by někomu musela skládat účty, nota bene kdyby z toho nic hmatatelného neměla. Tak svou identitu Říše středu neprožívá. Jejich dynamiku utáhnou z vlastního, holub na střeše jménem rozvojový fond z Paříže ... kdyby by se nestali čistými plátci, bylo by to pro ně příjemné, ale že by se kvůli tomu omezovali, to nemůže nikdo myslet vážně.

Bizon
20. listopad 2019, 16:18

Z toho grafu spotřeby mi jasně vyplývá že zavírat JE byla blbost. Je tam jasne vidět že 1/3 maximální spotřeby je base-load který je potřeba ve dne v noci, a na to jsou JE přesně stavěné, vůbec nevadí že nejsou pružné. Jo, jsou trochu dražší, ale je to bezemisní zdroj, myslel jsem že ta to stojí si lehce připlatit.

Nemám nic proti plynovým elektrárnám na krytí špiček, ale jako base-load je to prasečina. A o uhelných elektrárnách které tam mají pořád solidní podíl se ani nemá cenu bavit...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se