Domů
Německo
Německo chce do konce roku prakticky ukončit dovoz uhlí a ropy z Ruska

Německo chce do konce roku prakticky ukončit dovoz uhlí a ropy z Ruska

Německo
15 komentářů
12. březen 2022, 16:11
ČTK

Německo chce do konce roku prakticky ukončit dovoz uhlí a ropy z Ruska, řekl listu Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung ministr hospodářství Robert Habeck. S ruským plynem navzdory válce na Ukrajině dál počítá. Německo by se bez něj zatím podle Habecka jen těžko obešlo. Podíl ruských dodávek plynu do Německa činí podle ministerstva 55 procent, u uhlí je to 50 procent a u ropy 35 procent.

„Každý den, prakticky každou hodinu se loučíme s částí ruských importů,“ poznamenal ministr za Zelené.

„Když se to podaří, budeme na podzim nezávislí na ruském uhlí a na konci roku prakticky nezávislí na ropě z Ruska,“ uvedl také.

S plynem je to podle něj složitější, protože Německo zatím nemá terminál na dovoz zkapalněného plynu. Plánuje jich sice několik, ale podle odhadů expertů vzniknou nejprve za čtyři roky.

Okamžité přerušení dodávek proto Habeck znovu odmítl, přestože by ho chápala velká část německé veřejnosti. Způsobilo by podle něj nedostatek suroviny příští zimu, což by vedlo k propadu hospodářství, vyšší inflaci i stovkám tisíc nezaměstnaných.

Německo spolu se západními zeměmi v reakci na ruskou vojenskou agresi přijalo sérii sankcí proti Moskvě a zablokovalo i německo-ruský projekt plynovodu Nord Stream 2, který léta obhajovalo přes tvrdou kritiku Spojených států, Polska i Ukrajiny a dalších zemí.

Potřebujete být v obraze ohledně německé energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti německé energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zachrání Německo těžba vlastního plynu frakováním? Kontroverzní téma znovu ožívá
28. červen 2022, 05:28
Německá otočka. Před rokem plyn zakazovali, dnes na něj shání peníze
25. červen 2022, 17:39
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Vojvodik Petr
12. březen 2022, 16:16

Zelený masox.

energetik
12. březen 2022, 16:20

Počítejte spíš s tím, že vám ten plyn stejně ukončí ať už chtěně nebo náhodou, nebo vznikne nějaká porucha. Pochybuji o tom že Ukrajina teď bude mít čas na náladu a hlavně zájem na tom, aby ten plynovod udržovala funkční. Zatím se do plynovou nikdo netrefil, ale to je jen otázka času. Pokud plyn přestane proudit, tak o to větší tlak v EU vznikne na ukončení války a to je teď i v hlavním zájmu Ukrajiny.

nikdo
12. březen 2022, 19:54

Plynovod na území Ukrajiny je jen jeden ze tří které do Evropy vedou z Ruska. Článek je o Německu a ti transportují plyn hlavně přes Nord Stream 1 a ten nevede přes Ukrajinu.

Jan Stehlik
12. březen 2022, 20:54

Mě přijde divné už i jen ropu nahradit . Američané nemají kapacity . Celý segment je těžce podfinancován , díky greten dielu . SA na jejich dotaz jen kroutí hlavou , kdy USA teď je moc nepodporují jak za Trumpety (irán , jemen) . Dokonce už USA komunikují s Venezuelou , ale tam je ten stejný problém (rozvrácená infrastruktura ) . Tudíž i v tom článku se psalo , že problém bude dlouhodobý a spíše na ruských surovinách bude profitovat asie s 3 miliardami obyvatel co spolkne vše (čína , indie , indonesie)

Martin Svoboda
12. březen 2022, 21:12

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Promiň. Ale je jedno co píšeš, pokud před interpunkci dáváš mezeru. Číst se to nedá a myšlenka se ztratí, i kdybys byl Platon.
.

energetik
13. březen 2022, 17:42

Ale Německo moc dobře ví že když se přeruší plynovod přes Ukrajinu tak to ještě více zvýší cenu i jim i když oni ten plyn mít budou.

Čestmír Berka
13. březen 2022, 17:03

Ukrainians Risk Their Lives to Keep Russian Gas Flowing to Europe

Europe is importing more Russian natural gas than before the invasion. Ukrainian gas pipeline workers put themselves in harm’s way to make sure it arrives.

Ukrajinci riskují své životy, aby udrželi ruský plyn proudící do Evropy

Evropa dováží více ruského zemního plynu než před invazí. Ukrajinští pracovníci plynovodů se vystavují nebezpečí, aby zajistili, že dorazí.

Wall street journal 8.3.2020

feliz navidad
12. březen 2022, 21:19

Vědí v Německu, co Putin jasně deklaroval, tj. pokud přestanou odebírat ropu tak stopne i plyn?

Vojvodik Petr
13. březen 2022, 00:20

Vědí, ale chce se zelený masox.

Bojkas
14. březen 2022, 11:03

No a? Takže se nechat vydírat? To je v pořádku? Od novodobého Hiltera? Ať to vypne všechno! Pak bych si zajel pro plány na betonovou zeď od Trumpa a zakonzervoval bych východní hranici Evropy, tedy hned za UA.

Richard Vacek
13. březen 2022, 09:59

Je divné, že se evropští politici rozhodli poškozovat vlastní průmysl a obyvatelstvo tím, že mu odeberou levné zdroje energií. Když už sankce, tak se obvykle vyhlašují tak, aby poškodily hlavně druhou stranu.

Jan Stehlik
13. březen 2022, 10:55

Z toho je viditelné , že taháme za kratší konec . A odser.... to běžní lidé (drahota) . Zatímco vrchnosti to nevadí , ta bude tryskáčema lítat stále , vy budte otáčet každou korunu a omezovat se. To je asi náš příspěvek ke green dealu :-) No ale nic . Američané mají stále litr benzinu za 18kč/l a plyn mají 13x levnější . To se pak uvalují jinak sankce.

Petr Whatever
13. březen 2022, 16:09

Kdo tahá za kratší konec je vidět teď v Rusku. Stačí se podívat na propad Rublu, a 14 dní zavřenou burzu.

Že nás to bude něco stát, je ale jasné.

rosta kosta
14. březen 2022, 08:51

Akorat ze ekonomika EU nebojuje na svetovych trzich s Ruskem, ale s USA, Cinou a zbytkem asie. Takze to, ze jsou na tom Rusove skutecne blbe nas tesit muze, ale je to Pyrrhovo viteztvi. S elektrinou nasobne drazsi nez konkurence velkou diru ve svetovem obchodu neudelate.

A ze jen vymenime zavislost na Rusku za zavislost na nekom jinem, to je taky hezkej paradox.

Ivan Novák
14. březen 2022, 10:43

Ohledně německých jakoby plánů a příslibů je vhodné ještě připomenout, že nejméně tři roky oznamují užuž začátek výstavby terminálů LNG ve Wilhelmshaven nebo Stade. Teď se ukázalo, že kromě těch tlachů nemají připraveno lautr nic, šlo jen o mediální mlhu ve snaze brzdit Američany při sankcích na NS2 (poněkud jsem jim naletěl taky). Zpátky ke kořenům: zelená úderka s reálným světem prostě nepočítá a nikdy počítat nebude ... kdo to jen dělal před nimi ...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se