Německo do konce roku navýší výkon offshore větrných elektráren o pětinu
Instalovaný výkon offshore větrných farem v Německu vzroste ve druhé polovině letošního roku o další 1 GW, jejich celkový výkon se tak zvýší o pětinu. Ve výstavbě je aktuálně 5 parků o celkovém instalovaném výkonu 2 GW. Do konce příštího roku by instalovaný výkon offshore větrných elektráren v Německu měl dosáhnout 7,3 GW. Vychází to ze společné zprávy německých větrných asociací.
Současný instalovaný výkon offshore větrných parků připojených k německé přenosové soustavě dosahuje 5,4 GW, od konce roku 2017 nedošlo ke změně. Tyto elektrárny vyrobily v první polovině roku 2018 9,4 TWh elektřiny, a pokryly tak téměř 3 % německé spotřeby elektřiny.
Aktuálně je ve výstavbě 5 offshore větrných farem o celkovém instalovaném výkonu 1,94 GW, čtyři v Severním moři a jedna v Baltském moři. Do konce roku 2018 má být dokončen a připojen k soustavě 1 GW instalovaného výkonu. U zbylých farem se předpokládá dokončení do konce příštího roku. Celkový instalovaný výkon offshore větrných elektráren v Německu by tak měl ke konci roku 2019 dosahovat 7,3 GW.
Mimo to další 372MW větrný park má zajištěno financování skrze tzv. feed-in-tarif. Pro instalace offshore větrných elektráren od roku 2021 přešlo Německo na přidělování podpory skrze aukční systém. V prvních dvou aukcích byla soutěžena podpora pro elektrárny s možností výstavby do konce roku 2025, celkově uspěly projekty o celkovém instalovaném výkonu 3,1 GW.
V rámci první aukce byla přidělena podpora pro farmy o celkovém instalovaném výkonu 1,49 GW s velmi překvapivou průměrnou cenou 4,4 EUR/MWh. Výsledná cena byla ovlivněna nabídkami společností Orsted a EnBW, které pro své projekty nepožadovaly státní finanční podporu. Ve druhé aukci uspěly větrné farmy o instalovaném výkonu 1,61 GW, průměrná cena dosáhla 46,6 EUR/MWh.
Asociace volají po rychlejším rozovji offshore větrných elektráren
Větrné asociace volají po urychlené realizaci dodatečného tendru, který si německá vláda odsouhlasila v únoru ve své koaliční dohodě. Dohoda, na rozdíl od solárních a onshore větrných farem, pro offshore větrné farmy nespecifikovala konkrétní výkon. Výstavba by měla být provedena z poloviny v roce 2019 a z poloviny v roce 2020. To však pouze za předpokladu dostatečné kapacity německé přenosové soustavy.
Německý provozovatel přenosové soustavy TenneT, zodpovědný mimo jiné za část přenosové soustavy připojující větrné farmy v Severním moři, uvedl, že bude mít do roku 2025 volnou přenosovou kapacitu ve výši 660 MW. Německo má však dlouhodobé problémy se severojižní přenosovou kapacitou přenosové soustavy, a tedy s přenosem elektřiny z větrných elektráren na severu do průmyslových oblastí na jihu země. Podle Petera Hoffmanna, zodpovědného za zajišťování provozu přenosové soustavy společnosti TenneT, může být pomalý rozvoj německé přenosové soustavy hrozbou pro Energiewende.
Asociace volají také po navýšení cíle pro instalovaný výkon offshore větrných elektráren pro rok 2030 z 15 GW na 20 GW a odůvodňují ho nutností dosáhnout vládních klimatických cílů pro rok 2030.
„Nečinnost v energetické politice z posledních několika měsíců musí být ukončena. Vyzýváme spolkovou vládu, aby bezprostředně po letní pauze rozhodla o dodatečném výkonu offshore větrných elektráren. V opačném případě nelze dosáhnout stanovených cílů v oblasti klimatu,“ uvedli zástupci odvětví.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se