Domů
Německo
Německo: Poptávka po tepelných čerpadlech letos prudce klesá, plynových kotlů se naopak prodává dvojnásobek
Termostat, vytápění, budovy
Zdroj: Unsplash

Německo: Poptávka po tepelných čerpadlech letos prudce klesá, plynových kotlů se naopak prodává dvojnásobek

Poptávka po tepelných čerpadlech v Německu letos prudce klesla. Svědčí o tom pokles žádostí o investiční dotaci, kterých byla v letošním prvním pololetí podána zhruba polovina ve srovnání s prvním pololetím loňského roku. Podle zahraničního serveru Clean Energy Wire je pokles poptávky po tepelných čerpadlech důsledkem nejistoty mezi obyvateli, kteří jsou zmateni probíhající politickou debatou o zákazu instalace nových plynových kotlů.

Zahraniční server Clean Energy Wire informoval, že počet podaných žádostí o investiční dotaci na tepelná čerpadla poklesl meziročně o zhruba 50 % na 48 804. Podle německé asociace ZVHSK, která sdružuje instalatéry, topenáře a dodavatele klimatizací, tato čísla vypovídají o velké nejistotě, která je vyvolána projednávaným návrhem zákona, který má postupně zakázat instalace nových plynových kotlů.

"Naše společnosti nedokáží spolehlivě poradit s tím, jak budou pokračovat dotace. Není proto překvapující, že spotřebitelé a firmy upřednostňují vyčkávací taktiku s ohledem na současnou situaci," uvedla asociace.

S klesající poptávkou po tepelných čerpadlech roste naopak poptávka po plynových kotlích. Těch se podle ZVSHK prodalo v prvním čtvrtletí 168 tisíc, což představuje 100% nárůst oproti stejnému období předchozího roku.

Vláda musela od původního termínu pro zákaz instalace plynových kotlů ustoupit

Výše uvedený zákaz instalace nových plynových kotlů měl původně platit od roku 2024, avšak německá vláda musela pro dosažení kompromisní dohody nad projednávaným návrhem zákona tento termín posunout a navýšit dotace na pořízení nízkoemisních alternativ.

Podle shrnutí, které k probíhající debatě připravil server Clean Energy Wire, by nově měl zákaz instalace plynových kotlů od roku 2024 platit pouze pro nové budovy v nových rozvojových rezidenčních oblastech.

Ve stávajících budovách a v nových budovách mimo nové rozvojové rezidenční oblasti by mělo být i nadále umožněno instalovat nové plynové kotle a to až do doby, kdy jednotlivé municipality zveřejní plány na dekarbonizaci vytápění. Velká města s více než 100 tisíci obyvateli tak mají učinit do poloviny roku 2026, zatímco menší města do poloviny roku 2028.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
intfor
11. srpen 2023, 12:58

Tomu se říká koncepce a strategie.

Petr Turek
11. srpen 2023, 19:08

Není divu, když ceny elektrické energie v SRN pro domácnosti jsou asi 4 krát vyšší než je zemní plyn a cena plynového kotle je asi čtvrtinová.

Normální Němci, co nemusejí na veřejnosti papouškovat fráze o státním super nesmyslu Energie v Ende, ale doma si to spočítají výhody kotle ne plyn, se chovají jako odpovědní lidé a ne jako jejich zelení politici placení bůh ví kým...

Pravoslav Motyčka
11. srpen 2023, 21:47

Přesně tak , Německo má levný plyn a drahou elektřinu , takže nemají tepelná čerpadla. Nicméně to je jen dočasné , po zavedení povolenek od roku 27 budou mít Němci drahý plyn i elektřinu a to už zase čerpadla budou dávat smysl....

Petr Turek
11. srpen 2023, 22:03

Emisní povolenky to je ale úchylárna a předně lumpárna mimo tržní realitu....

miro novak
12. srpen 2023, 00:49

kazdy netrzny krok je netrzny.

Jan Stehlik
12. srpen 2023, 09:10

Vy jste zapoměl kdo určuje pravidla trhu ? Krásně je to viditelné u inflace u nás a v sousedních zemích . Vždy je to o regulacích . A to se nebavíme jen o energiích , ale i dostupnosti bydlení a celkové láci či drahotě . Mužeme se smát američanum , že bydlí v prkenicích , ale pruměrná velikost obydlí je tam třikrát větší než u nás a dostupnost bydlení je 4 roční platy .

Jan Veselý
12. srpen 2023, 12:48

Právě naopak, je to systém stanovení ceny za negativní externalitu - zabordelování cizího majetku, v tomto případě ovzduší, což je veřejný statek. Stát má povinnost o něj dbát. Tak to dělá.

Lumpárna a zrůdnost bylo to, že se to tolik roků nedělalo.

intfor
12. srpen 2023, 14:28

No, to se pak těžko hledá zdůvodnění proč nejméně ze všeho jsou daní zatíženy lety letadlem. Spolu s přepravou lodí přes půl světa. Samozřejmě k tomu pak patří přenášení výrob na druhý konec světa, kde znečišťování nikdo nehlídá.

Milan Vaněček
12. srpen 2023, 17:55

Cena za negativní externalitu by měla být pevně stanovena (a ne ponechána spekulacím s cenou povolenek CO2). Její výše měla být odborně zdůvodněna (a ne kolísat mezi 5 a 100 EUR/tunu).

Něco tady moc nehraje, jde jen o politiku a kšeft.

Jinak souhlas s (dopředu plánovaným) omezováním negativních externalit výroby elektřiny, dopravy všeho druhu, průmyslových výrob, ....

Lépe je právně je omezovat než "vykupovat CO2 odpustky".

Ale jakákoliv průmyslová činnost ssebou nese nejen positivní věci ale i negativní externality.

Bob
12. srpen 2023, 19:27

Však emisní povolenky za spalování plynu, ale hlavně uhlí jsou jeden z důvodů drahé elektřiny v Německu.

Přes jejich energiewende jsou časová období, kdy elektrickou energii vyrábějí "špinavěji", než jinak nejhorší v Evropě - Poláci a celkově cca stejně, jako my.

De Carbon
12. srpen 2023, 19:47

Cesky Pepik opet radi Nemecku. Asi nakaza od vaclava klause.

Baton David
13. srpen 2023, 12:32

plynový kondenzační kotel je jednoduché a prakticky bezporuchové zařízení - hořák + ventilátor + čerpadlo, to se o tepelném čerpadlu říci nedá, vyšší pracovní tlaky, mechanická složitost, tření, ovlivňování účinnosti, rozsah pracovních teplot médií. Má zde někdo tepelné čerpadlo co by pracovalo 10 let bez větších investic?

feliz navidad
13. srpen 2023, 13:10

Mám tepelné čerpadlo od r. 2005. Celkové náklady za servis a opravy byly cca 1300,- za nový expanzní ventil.

Tím ale nechci netvrdit, že TČ je bezporuchové zařízení, kterému se vyhýbají drahé opravy.

Pavel Lukavsky
13. srpen 2023, 19:38

Mám kondenzační kotel Viessmann z roku 2015. Loni odešla řídící deska, oprava za 14 tisíc. Pan Baton absolutně neví o čem mluví.

Baton David
13. srpen 2023, 21:01

vypadá to že ste se nechal pěkně natáhnout. Mám kondenzační kotel viadrus a když odešla řídící elektronika tak oprava vyšla na krásných 47Kč, myslíte že v tepelném čerpadle nemůže odejít elektronika? byla by to ale ta schůdnější porucha, když odejde kompresor, bude to určitě nákladnější oprava

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se