Geotermální teplárny budou v Německu považovány za převažující veřejný zájem
Projekty využívající hlubinnou geotermální energii v kombinaci s velkými tepelnými čerpadly a zásobníky tepelné energie by podle německé vlády měly být považovány za převažující veřejný zájem. Úřady by při jejich posuzování měly navíc méně dbát na ochranu přírody či těžební zákony. Informoval o tom zahraniční server Clean Energy Wire.
Využití geotermální energie v teplárenství je jedním z hlavních pilířů v německých plánech na jeho transformaci a další rozvoj. Podle loňského prohlášení kancléře Olafa Scholze by objem tepla dodaného z geotermálních tepláren do soustav zásobování teplem mohl do roku 2030 vzrůst na desetinásobek.
Aby byl rozvoj geotermálních zdrojů nastartován, schválila německá vláda novou legislativu, díky které se na tyto projekty bude pohlížet jako na projekty s převažujícím veřejným zájmem. Podobně je tomu například u výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů energie či u elektrolyzérů, které využívají pro výrobu vodíku elektřinu z obnovitelných zdrojů energie.
"Nová pravidla by měla otevřít cestu pro tento "přehlížený" zdroj energie, aby mohl být využíván "cíleně a bez byrokratických překážek"," uvedl německý ministr hospodářství Robert Habeck.
Obnovitelné zdroje energie mají v Německu aktuálně zhruba pětinový podíl na dodávkách tepla ze soustav zásobování teplem. Rozvoj využití geotermální energie by měl zemi posunout k naplnění cíle v oblasti růstu podílu energie z obnovitelných zdrojů v těchto soustavách. Německá vláda původně navrhovala cílit na 50% podíl v roce 2030, nicméně byla nucena tuto ambici zmírnit a nyní cílí na 30 %.
Plánovaný rozvoj německého teplárenství je nicméně dle tamního svazu místních komunálních služeb (VKU) v ohrožení poté, co německá vláda alokovala pro období 2025 až 2029 do Federálního fondu pro účinné soustavy zásobování teplem pouze 3,4 miliardy eur. Proti nedávno zpracované studii, kterou si nechaly vypracovat Německý svaz pro energetickou účinnost vytápění, chlazení a kogeneraci (AGFW) a výše uvedený Německý svaz místních komunálních služeb (VKU), by byla pro naplnění cílů potřebná alokace ve výši 3,4 miliardy eur ročně.
Mohlo by vás zajímat:
Příkladná cesta i pro náš prostor, kde je tento způsob získávání nevyčerpatelné energie podobně dostupný a rovněž přehlížený. Zahleděností do nových kontraverzních jaderných mamutů jsme se nechali oslepit pro nevyužívání těchto zdrojů levné energie ve vhodných lokalitách. Tak se dobrý hospodář nechová, hlavně že hledáme cesty pro navyšování platů, což se nám vrací jako bumerang v podobě nezkrotné inflace.
A kde budete v zimě brát elektřinu na pohon TČ využívajících tu geotermální energii?
Jedna z možností je právě ušetření CNG kogeneračními jednotkami, doplněním o vlastní zdroje jako fotovoltaiku, VE dle místních podmínek. Kdo nechce hledá důvod, kdo chce hledá způsob. Nakonec to vyznívá i z článku samotného.
Ovšem CNG není nízkoemisní, FVE v zimě dají minimum a VE už moc nepostavíme (snad nějaké PVE, ale to není zdroj). Naopak musíme něčím nahradit spoustu energie z uhlí a ZP.
CNG z vlastních zdrojů - rozkladem bio masy je dokonce s nulovými ermisemy CO2. S roztoucím množstvím fotovoltaiky a její stále zvyšující účinností už to nemusí být tak zanedbatelné množství. Kde berete tu jistotu, že se již více VE nepostaví. Názory lidí se dokážou změnit ze dne na den a to znamená i pohled na velké jaderné mamuty, když se ukáže, že budou i ekonomicky dostupnější podstatně výhodnější po všech stránkách SMR. Nelze kalkulovat s podmínkami v současnosti, ale s těmi za 15 a více let, na které bude mít také více vliv nová nastupující mladá generace. která bude klást větší důraz na bezpečnost, ekonomickou prosperitu spojenou s vlastní nezávislostí. Jestli to dokážou zvládnout Němci úplně bez jádra, tak mi s těmi dosluhujícími jader. mamuty a bez exportu jako v současnosti s možností jejich prodloužení, určitě taky.
Až spustíme ty jaderné mamuty... za řekněme 15let.
Stejně věřím, že zjistíme, že jsou to ty nejlevnější zdroje v budoucí síti.
(stejně jako i teď)
nejlevnější je uhlí, proto se musí uměle zdražit a pak zakázat, jaderné zdroje jsou s cenou energie hned za ním, navíc je jádro nízkoemisní
1. termodynamický zákon ekonomickou formulací říká , že energie je zcela ZDARMA A JE NEVYČERPATELNÁ (z hlediska lidslé existence) Vytvořil ji totiž velký třesk. Platí se jen za to, aby byla ve vhodné formě, na vhodném místě a ve vhodný čas. A ta geotermální je v česku (nejsme island) hluboko a na velice nízké teplotní hladině. To je náklady na těžbu a dopravu nadmíru vysoké.
Kdyby to byly zdroje levné energie, tak by je nebylo potřeba dotovat. Jedná se o zdroje velmi drahé energie a peníze, které se na něco takového poskytnou, budou chybět jinde.
ale budou to oze a nebudou občasné, hurá dotovat, rychle do toho nacpat prachy než ten vrt odebíráním tepla zchladne
No geotermální = hluboký vrt a trubka s velkou plochou povrchu nebo dva a prohánět vodu (takže znečišťovat). V podmínkách ČR extrémně drahé řešení. A nevím o tom, že by na tom německo bylo geologicky lépe.
Kdyby se němci chtěli chovat jako dobrý hospodář, tak začnou u čističek odpadních vod místo u geotermální energie. Tam je aktuálně nejvyšší nevyužitý potenciál. Odpadní voda má vysokou teplotu = zdroj pro TČ, obsahuje spoustu potenciálního biometanu a náklady na využití jsou v řádech stovek tisíc eur na jednu čističku.
Na čističkách se pracuje, připravuje se na celoevropské úrovní dokonce i povinná další úroveň čištění. Při cirkulaci vody pro odběr tepla znečištění žádné nehrozí. Při obměně této vody a navíc její nejenom filtrací, ale i odpaření se můžou navíc získat nám dosud utajené suroviny.
No čističky potřebují k výrobě metanu (kvašení kalů) teplo. A u větších čističek byly vždy teplárny poháněné vlastním kalovým plynem, což ale obvykle nestačilo. Třeba ÚČOV Praha měla plynovou turbínu z 70 let, nyní má plynové motory .
Uz by jste si mel sundat ty zelené brýle. Pak by jste viděl, že ti jaderni mamuti, nejsou nejen kontroverzni, ale také mnohem levnejsí než OZE, které tak propagujete. Dobrý hospodář se nenechá oblbnout módními výstřelky a jakoukoliv ideologií, momentrálně tou zelenou.
Nemci do toho sypali penize jiz v 70-80 letech, samozrejme marne, loziska se teplotne vycerpavala. Fyzika je stale stejna, jeden debil vystridal debila
Jestli se dokážeme dostat ekonomicky výhodně nově vyvíjenými způsoby, tak není důvodu se obávat energetické vyčerpanosti, spíše dlouhodobě naopak.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se