Domů
Německo
Německo urychluje termín pro zveřejnění plánů municipalit na dekarbonizaci vytápění
teplárna Chotěbuz. Zdroj: Stadtwerke Cottbus
Zdroj: Stadtwerke Cottbus

Německo urychluje termín pro zveřejnění plánů municipalit na dekarbonizaci vytápění

Německo
14 komentářů
29. červenec 2023, 13:05
Jan Budín

Německé municipality by měly podle zahraničního serveru Clean Energy Wire přeložit své plány na dekarbonizaci vytápění o šest měsíců dříve, než bylo původně plánováno. Města s více než 100 tisíci obyvateli by tak měla nově učinit do poloviny roku 2026, zatímco menší města a obce do poloviny roku 2028.

Plány jednotlivých měst a obcí na dekarbonizaci vytápění by měly místním domácnostem napovědět, zda budou připojeny k soustavám zásobování teplem, nebo zda se budou v budoucnu muset spolehnout na jiný typ klimaticky přívětivého zdroje vytápění.

Podle zahraničního serveru Clean Energy Wire nicméně hrozí, že jednotlivé municipality budou zveřejnění uvedených plánů odkládat, jak jen to bude možné, jelikož tyto plány budou pravděpodobně po místních obyvatelích požadovat přechod na jiný způsob vytápění, což s sebou nese počáteční investici a může tak být obtížně obhajitelné pro voliče.

Návrh zákona o municipálním vytápění, který byl spolkovým zemím zaslán v minulém týdnu, stanovuje, že v rámci soustav zásobování teplem bude za dekarbonizaci zodpovědný provozovatel této soustavy, nikoliv jednotlivé domácnosti.

Právě rozvoj soustav centrálního zásobování teplem, v rámci kterých by podíl energie z obnovitelných zdrojů nebo podíl odpadního tepla měl do roku 2030 činit alespoň 50 %, má podle německého ministra hospodářství Roberta Habecka přiblížit zemi k plnění klimatických cílů. I proto plánuje země k těmto soustavám připojovat ročně na 100 tisíc budov.

Podle informací zveřejněných německým ministerstvem hospodářství bylo v roce 2022 připojeno k soustavám zásobování teplem asi 14 % německých domácností. Podíl obnovitelných zdrojů energie na celkových dodávkách tepla z těchto soustav činil asi 20 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Pravoslav Motyčka
29. červenec 2023, 19:04

Připojit se k CZT dnes může jen blázen , protože si zajistní násobně vyšší cenu než při topení tepelným čerpadlem.

JVr
1. srpen 2023, 14:32

No technicky nyní ano, ale to je dáno tím čím se v současnosti v teplárnách převážně topí - Uhlí a Plyn. Teplárny mají samozřejmě povinnost platit CO2 odpustky, zatímco domácnosti nikoliv.

Pokud to Němci dobře plánují, tak předpokládají, že bude Uhlí a Plyn postupně v teplárnách nahrazen něčím jiným (Geotermál, Tepelná Čerpadla, Biomasa, Bioplyn, Vodík, ...?)

Individuálně se tedy mohou německé domácnosti rozhodnout jestli budou připojeny na CZT nebo jestli to vyřeší samostatně, a to samostatné řešení bude nejspíš omezené na TČ a Biomasu. On totiž geotermální si doma nepořídíte, bioplyn a vodík vám zatím asi nikdo negarantuje/nepřivede domů...

V případě že zůstatnou připojení nebo budou mít v plánu připojení na CZT, nemusí žádné techologické přechody řešit, není to jejich povinnost. A myslím, že o toto tady jde, aby jim někdo řekl jestli zůstanou připojeni nebo zda se budou moci připojit v blízké budoucnosti, jinak se musí chystat na TČ nebo Biomasu, protože Plyn, TO a Uhlí, kterými topí nemalá část německých domácností nebudou akceptované.

Martin Prokš
29. červenec 2023, 19:46

Dobrý den,

Blázen nebo ne, ale co lidem zbyde? Ouřad rozhodne a občane sraz paty a dělej co je ti nařízeno. Když tam bude naplánováno CZT, tak tepelné čerpadlo nedostane přípojku a tečka.

Ono ani to tepelné čerpadlo nebude v Německu brzo žádná výhra. V zimě si němci odhlasovali, že můžou z pozice sítě odpojovat v nouzi koncáky a některé tarify. Včetně tepelných čerpadel. Takže v zimě ve největších mrazech při energetické špičce lze výhledově očekávat že koncáci pomalu začnou klepat kosu.

Heil Gréta!

Brave New World!

Ať žije Gaia!

K Zemi Hleď!

Petr
30. červenec 2023, 10:41

To, co píšete, jsou naprosté hovadiny. Kdysi odborná diskuze na tomto portálu se změnila na ubohé výlevy dojmů...

Petr prochaska
30. červenec 2023, 14:25

Úředník nenakazuje čím máte topit. Nicméně v případě TČ u bytového domu může být problém s hlukem a s místem kam vůbec TČ umístnit.

Co se týče odpojení od energií, tak první se odpojuje průmysl. Nicméně němci mají budovatelské plány k OZE nastavět i plynové elektrárny, takže s množstvím EE by neměl být problém.

Zbyněk Poisl
30. červenec 2023, 15:17

S množstvím možná ne, ale s cenou určitě! Pokud vezmu v úvahu, že s rostoucí cenou klesá poptávka, pak jistě dojde k průsečíku obou křivek, kdy bude elektřiny dostatek. Jenže pro ty, kteří na to nebudou mít peníze to bude likvidační!

intfor
30. červenec 2023, 17:20

Úředník (tím je myšleno i zákonodárce) samozřejmě nařizuje čím (ne)lze topit. Na tom není principiálně nic špatného, protože jsou s tím spojeny negativní jevy mající vliv na životní prostředí a ostatní lidi. Nemůžete doma topit pálením rašeliny (i když i to v historii úředník doporučoval jako náhradu za omezované dřevo), nebo pálením odpadků. Někde nemůžete už dnes topit uhlím a v budoucnu to nebude možné nikde. Při stavbě domu je povolováno/nařizováno jaké má mít ztráty a jaké topení... Principiálně nic špatného, jde jen o to jestli to ten úředník dělá dobře a rozumně.

Zbyněk Poisl
30. červenec 2023, 15:27

Dekarbonizace ekonomiky, resp. lidského bytí na této planetě vůbec, je pouhá mantra! Je to pouhá politická masturbace a nic jiného. Klimatická změna se tím rozhodně nevyřeší! Člověk znalý problematiky moc dobře ví, že v tuto chvíli už množství CO2 v atmosféře narůstá kvůli jeho uvolňování z oceánů a tajícího permafrostu, než z lidské činnosti. Takže i kdyby lidstvo přestalo skleníkové plyny vypouštět úplně, tak se nic nezmění až do okamžiku, kdy dojde k úplné saturaci vlivů oteplování a nastane přirozený obrat. Pokud chce lidstvo s klimatickou změnou skutečně něco udělat, tak musí udělat taková opatření, která budou planetu ochlazovat víc než se dnes otepluje. Na to ovšem dekarbonizace nestačí! Je potřeba uvažovat v širším kontextu a vzít v úvahu všechna možné řešení a všechny dopady. Pak může lidstvo něco změnit. Hysterie kolem CO2 celou situaci jen zhoršuje, protože politicky prosazené postupy jdou přesně opačným směrem. Viz. německý odklon od jádra a jeho nahrazení uhlím a plynem! Dnes je z Německa největší producent CO2 v Evropě!

Pravoslav Motyčka
30. červenec 2023, 23:34

Co se oteplování týče pak o to vůbec nejde jde jen o ovládání lidí. Skleníkové plyny jsou jen nástrojem politiků. Skutečnost je taková, že ve 20. století došlo k prudkému růstu sluneční aktivity proto vzrostly teploty dalšímu růstu zabránily emise síry a prachu. Díky ekologizaci světového průmyslu teploty dál rostly. Teď jsme na vrcholu teplení více už teploty nevzrostou naopak bude se rychle ochlazovat během 6 let se dostaneme do malé doby ledové bude trvat 20 let. Až v 2 polovině století se zase začne oteplovat asi přijde další oteplovací hysterie , nicméně slunce se přibližuje zemi v během tohoto tisíciletí se teploty dostanou asi o 2,5 stupně celsia nad dnešní hodnoty někdy okolo roku 2600. Skleníkové plyny se také podílejí na oteplení jenže jejich vliv je omezený. Pokud by se emise CO2 dostali zpět na 240 ppm došlo by ke snížení rychlosti růstu rostlin a při stejných zemědělských postupech ke snížení produkce potravin , rostliny by se staly méně odolné suchu což by vedlo k rozšíření pouští. Jejich plocha se dnes snižuje.

Zbyněk Poisl
1. srpen 2023, 10:35

Bezpochyby máte velkou pravdu, pane Motyčko! Globální změna klimatu není nic jiného než náhrada za studenou válku. Politici bezpochyby potřebují nějaký nástroj, s jehož pomocí budou moci ovládat lidstvo. A v tomto případě se jim to velmi dobře daří! Bohužel drtivá většina lidstva je na tom s mentální úrovní tak, že se zcela bezhlavě nechají ovládat a vůbec jim to nepříjde divné!

Jiří Švarc
31. červenec 2023, 12:32

"slunce se přibližuje zemi" :-D

Takže stačí vzbudit želvu a vše bude zase v pořádku :-D

Pravoslav Motyčka
1. srpen 2023, 00:24

Myslíte si , že oběžná dráha země je pořád stejná co. Něco si o tom přečtěte....

Jiří Švarc
1. srpen 2023, 11:45

Nápodobně :-)

Ale vyhněte se šarlatánským článkům o mystických slapových silách, které by mohly vaše skálopevné přesvědčení úplně otočit a začít Zemi od Slunce dokonce vzdalovat :-)

Pokud jste však nemyslel střední vzdálenost, ale normální eliptickou dráhu Země, tak to se hluboce omlouvám, nevěděl jsem, že každého půl roku budete psát o jiném směru. Tak v tom případě se těším zase na začátek ledna kdy se zase začneme společně (ano, i vy) oddalovat :-)

Zcela vážně ty školní učebnice fyziky nejsou úplně mimo, máte tam i důkazy, které si můžete udělat úplně sám :-)

Baton David
2. srpen 2023, 10:58

Měsíc se vzdaluje od Země, ale bude trvat stovky milionů let než Země o Měsíc přijde, oproti tomu je orbit Země stabilnější. Slunce se ale nafukuje - roste jeho objem, je to dáno rostoucím poměrem slučování helia ku slučování vodíku, Slunce se bude zvětšovat a zvyšovat zářivý výkon, do 1 miliardy let se odpaří veškerá voda ze Země, do 2 miliard let se nejspíš roztaví i celá planeta a bude pohlcena Sluncem, máme dost času vymyslet jak Zemi odstěhovat na vyšší orbitu, ale spíš předpokládám že Země bude rozebrána - vytěžena a budoucí habitaty civilizace budou umělé, a lidé se budou smát a klepat si na šelo co sme to my primitivní prapředci byli schopní dělat pro "záchranu klimatu"

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se