Domů
Německo
Německý ministr energetiky: Bez silnější role plynu se neobejdeme
Plynová elektrárna
Plynová elektrárna. Zdroj: https://en.m.wikipedia.org/wiki/File%3AGas_Turbine_Power_Plant.JPG

Německý ministr energetiky: Bez silnější role plynu se neobejdeme

Přestože Německo v posledních letech soustavně navyšuje výkon v obnovitelných zdrojích, se současným útlumem výroby elektřiny v jaderných elektrárnách a plánovaným ukončením výroby elektřiny z uhlí bude muset budovat i další zdroje. Podle ministra hospodářství a energetiky Petera Altmaiera se země bez silnějšího zastoupení plynových elektráren neobejde. Ty by mohly vzniknout v místě stávajících uhelných zdrojů, které mají být průběhu následujících dvou desetiletí uzavřeny.

Poté, co německá uhelná komise oznámila termín plánovaného ukončení výroby elektřiny z uhlí, je stále aktuálnější otázka, jak Německo v budoucnu zajistí dostatek výkonových záloh pro období, kdy větrné a solární elektrárny nedokáží pokrýt tamní poptávku. Německý ministr hospodářství a energetiky se již dříve nechal slyšet, že vláda chce zajistit trvalou energetickou bezpečnost, a nechce dovážet levnou jadernou elektřinu ze zahraničí.

Německo se tak obrací k plynovým elektrárnám, které by v budoucnu měly nahradit část uhlí. Podle serveru Montel Altmaier uvedl, že by nové plynové zdroje mohly být vybudovány v místech současných uhelných elektráren, čímž by byla využita stávající infrastruktura. Oblasti jako Lužice či Porýní, kde se nyní nachází velká část německých uhelných elektráren, by podle Altmaiera měly zůstat energetickými regiony.

„V nadcházejících týdnech budeme pracovat na novém konceptu, který umožní výstavbu nových plynových elektráren,“ uvedl podle serveru Montel ministr na konferenci pořádané německým odborovým svazem Ver.di v Berlíně.

Pro zajištění bezpečných dodávek elektřiny německá vláda podle Altmaiera zvažuje i zavedení nějaké formy kapacitních plateb, které by společnosti motivovaly k vybudování a provozu nových elektráren. Otázkou tak zůstává, jak přesně k tomuto kroku země přistoupí – podle návrhu uhelné komise by německé domácnosti i podniky měly být uchráněny před značným růstem cen elektřiny.

Rozvoj infrastruktury musí zrychlit

Dalším problémem, který ministr na konferenci zmínil, je selhání v dostatečně rychlém rozvoji infrastruktury, zejména páteřních přenosových vedení, která by umožnila přenášet výkon z větrných elektráren umístěných na severu země do průmyslových oblastí na jihu. Za pomalý rozvoj infrastruktury si země vysloužila kritiku ze strany Evropské unie.

„Na horizontu vidíme obrovské nebezpečí. Takováto situace už nesmí pokračovat, protože jinak hrozí nebezpečí, že Evropská komise vytáhne z šuplíku svůj starý návrh – rozdělení Německa do dvou cenových zón,“ uvedl k stagnující výstavbě páteřních vedení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Petr
13. únor 2019, 12:36

Pravdou je, že pro Němce bude úplně nejjednoduší postavit velké plynové elektrárny ve 3 největších jižních městech Mnichov, Štutgart, Norimberg a s dálkovým elektrickým vedením můžou dalších 15 let pokračovat obvyklým tempem.

Loudil
13. únor 2019, 16:13

Je zcela jasné, že po odpojení atomu i uhlí bude nutná nějaká stabilní složka v sytému , aby nahradila výpadky OZE. Vodu Němci nemají, tak se nabízí plyn. Celkem logické. Spoléhat se jen na vývoj akumulačních systémů hromadících přebytky výkonu OZE by byl jen velký hazard.

Josef
13. únor 2019, 21:48

Z tohoto důvodu se staví NS2. Už okolo roku 2000 když začal ten jejich velký skok , bylo s energetického hlediska jasné, že bude kombinace OZE + plyn a v delší budoucnosti oze + syntetický plyn. Někomu se to zdá jako nesmysl a on to také je , ale v dlouhodobém horizontu se prostě nestane nic jiného než že Němci budou platit o něco více za energie než jiní, vzhledem k jejich rostoucím příjmům ten podíl patrně už neporoste a celé je to o tom ,že Německá rodina si prostě může dovolit dát měsíčně 70-80 eur za elektřinu na víc kvůli OZE. Pro nás to bude znamenat to, že časem bude možné v některých hodinách kupovat velmi levnou el. energii, těch hodin bude nejdříve málo , pak hodně a pak zase málo jak se rozvine akumulace možná ERU vytvoří nějaké hodinové tarify uvidíme.

JVr
14. únor 2019, 09:16

No nevím rodina asi zvládne nárůst ceny energie, ale co podniky. Tam klesá konkurenceschopnost a to může být problém, protože to povede k nižší zaměstnanosti a pak už rodina na dražší elektriku mít nebude ????.

Ale snad to mají propočítané.

JRC
14. únor 2019, 21:09

"Ale snad to mají propočítané."

Peníze vytahají z ČR přes svoje firmy....

Petr
14. únor 2019, 21:20

Zdravím všechny,

Ono by stačilo kdyby si naši sousedi nastavili rozumný energetický mix a pak mají po starostech. Těch 200 TWh z uhli a asi 74 TWh z jádra nejde nahradit OZE ale určitým kompromisem třeba 100 TWh dalši OZE, 120 TWh jádro a zbytek plyn.

Tedy dohromady neco přes 50 % OZE a cca 20 % jádro a zbytek fosilni paliva s převahou zemniho plynu...

Milan Smrž
20. únor 2019, 13:47

Zní to pěkně, je tam však jedno veliké ale. Zemní plyn, a nemusí se jednat jen o ten, který byl získán frakováním, jde i o konvenčně těžený, je díky emisím metanu, který při obou technologiích i při transportu uniká do vzduchu a díky mimořádně velikému emisnímu koeficientu metanu vs. oxid uhličitý (84 krát více), při spalování emisně horší než spalování uhlí. https://www.eeb.cornell.edu/howarth/publications/f_EECT-61539-perspectives-on-air-emissions-of-methane-and-climatic-warmin_100815_27470.pdf

Zemní plyn není cesta, 100% OZE je jediná možnost. Potvrzují to studie i reálné příklady.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se