Německý ministr energetiky: Bez silnější role plynu se neobejdeme

DomůNěmeckoNěmecký ministr energetiky: Bez silnější role plynu se neobejdeme

Přestože Německo v posledních letech soustavně navyšuje výkon v obnovitelných zdrojích, se současným útlumem výroby elektřiny v jaderných elektrárnách a plánovaným ukončením výroby elektřiny z uhlí bude muset budovat i další zdroje. Podle ministra hospodářství a energetiky Petera Altmaiera se země bez silnějšího zastoupení plynových elektráren neobejde. Ty by mohly vzniknout v místě stávajících uhelných zdrojů, které mají být průběhu následujících dvou desetiletí uzavřeny.

Poté, co německá uhelná komise oznámila termín plánovaného ukončení výroby elektřiny z uhlí, je stále aktuálnější otázka, jak Německo v budoucnu zajistí dostatek výkonových záloh pro období, kdy větrné a solární elektrárny nedokáží pokrýt tamní poptávku. Německý ministr hospodářství a energetiky se již dříve nechal slyšet, že vláda chce zajistit trvalou energetickou bezpečnost, a nechce dovážet levnou jadernou elektřinu ze zahraničí.

Německo se tak obrací k plynovým elektrárnám, které by v budoucnu měly nahradit část uhlí. Podle serveru Montel Altmaier uvedl, že by nové plynové zdroje mohly být vybudovány v místech současných uhelných elektráren, čímž by byla využita stávající infrastruktura. Oblasti jako Lužice či Porýní, kde se nyní nachází velká část německých uhelných elektráren, by podle Altmaiera měly zůstat energetickými regiony.

„V nadcházejících týdnech budeme pracovat na novém konceptu, který umožní výstavbu nových plynových elektráren,“ uvedl podle serveru Montel ministr na konferenci pořádané německým odborovým svazem Ver.di v Berlíně.

Pro zajištění bezpečných dodávek elektřiny německá vláda podle Altmaiera zvažuje i zavedení nějaké formy kapacitních plateb, které by společnosti motivovaly k vybudování a provozu nových elektráren. Otázkou tak zůstává, jak přesně k tomuto kroku země přistoupí – podle návrhu uhelné komise by německé domácnosti i podniky měly být uchráněny před značným růstem cen elektřiny.

Rozvoj infrastruktury musí zrychlit

Dalším problémem, který ministr na konferenci zmínil, je selhání v dostatečně rychlém rozvoji infrastruktury, zejména páteřních přenosových vedení, která by umožnila přenášet výkon z větrných elektráren umístěných na severu země do průmyslových oblastí na jihu. Za pomalý rozvoj infrastruktury si země vysloužila kritiku ze strany Evropské unie.

„Na horizontu vidíme obrovské nebezpečí. Takováto situace už nesmí pokračovat, protože jinak hrozí nebezpečí, že Evropská komise vytáhne z šuplíku svůj starý návrh – rozdělení Německa do dvou cenových zón,“ uvedl k stagnující výstavbě páteřních vedení.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...