Domů
Německo
Německo v roce 2018 rekordně snížilo celkové emise CO2
Zdroj: Pexels
Zdroj: Pexels

Německo v roce 2018 rekordně snížilo celkové emise CO2

Německo zaslalo Evropské komisi oficiální údaje o celkových emisích skleníkových plynů za rok 2018 za všechny sektory. Emise v největší evropské ekonomice opět poklesly ve srovnání s předchozím rokem. Největší snížení se povedlo dosáhnout v energetickém sektoru. I přesto ale Německo pravděpodobně nedosáhne svých cílů pro rok 2020.

Celkově Německo vypustilo v roce 2018 do ovzduší o 35,9 milionů tun (tj. o 4 %) emisí skleníkových plynů (GHG) méně než v roce 2017. Spolková agentura pro životní prostředí oznámila čísla v minulém týdnu, kdy rovněž uvedla, že Německu se celkově podařilo snížit emise o 31,4 % ve srovnání s rokem 1990. Snížení nastalo jak v sektorech pokrytých EU ETS, tak i v odvětvích mimo povolenkový systém.

Energetika si vede dobře, na rozdíl od průmyslu

Energetika byla zodpovědná za 16 milionů tun emisí GHG, což představuje snížení o 5,25 %. Odborníci toto připisují zvyšujícímu se podílu obnovitelných zdrojů a rostoucí ceně emisních povolenek. Naopak průmysl a doprava tak rapidní snižování nezaznamenaly. Obecně se průmyslu povedlo snížit emise skleníkových plynů o 1,3 %, zatímco v dopravě došlo k poklesu o pouhých 3,3 %. Je to poprvé od roku 2012, co se dopravě podařilo emise snížit.

Přitom v Německu ale rozhodně neubývá řidičů, ani počtu nově zakoupených aut. Počet osobních automobilů ve srovnání s rokem 2017 stoupl o 1,3 %. I letecká doprava zaznamenala nárůst – frankfurtské letiště v roce 2018 poprvé překonalo hranici 70 milionů cestujících.

Mírný pokles (3,8 %) zaznamenalo i německé zemědělství, jednou z hlavních příčin bude ale nespíš poměrně suché léto.

Cíle pro rok 2020 nenaplněny

Oficiální čísla pro emise skleníkových plynů pro rok 2019 by měla být zveřejněna v letošním březnu. Predikce think tanku Agora Energiewende prozatím hovoří o snížení celkových emisí skleníkových plynů až o 6 %, ve srovnání s rokem 2018. I tak by ale náš západní soused měl minout svůj cíl v oblasti snižování emisí pro rok 2020, a to o přibližně pět procentních bodů.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
frank
29. leden 2020, 13:50

Z článku nějak vypadlo závěrečné varování cituji :

Risk of increasing emissions in 2020-22

But Agora Energiewende head Patrick Graichen warned: "Following the declines of the past two years, there is a danger that emissions will rise again in 2020 to 2022.”

Milan Vaněček
29. leden 2020, 14:38

Zelení budou vždy říkat: "hrozí nebezpečí..." ale vyřešit to může jen německý průmysl a jeho inženýři. Zatím to pomalu a úspěšně řeší, jen zázraky neumí.

Josef
29. leden 2020, 20:28

Německu se snížili emise z dvou důvodů , tím prvním je recese průmyslu a tím druhým je pokles vývozu el. energie. Není to žádný úspěch "zelené politiky" je to ekonomický pokles , nejlepší je v tomto směru Ukrajina ta má v Evropě nejvyšší poklesy emisí CO2 za posledních 5 let....

Martin Hájek
29. leden 2020, 21:22

Ještě jste zapomněl na teplejší počasí v roce 2018 oproti roku 2017, rok 2019 byl také teplý.

Michal
30. leden 2020, 06:52

Nejlepší způsob omezení CO2 je kolaps ekonomiky a život v chudobě, což dá prostor těm co se omezovat nechtějí a ekonomicky chudé převálcují, Darwin se postará o samolikvidaci takových sebevražedných států. Funguje to tak odjakživa.

Jan Veselý
30. leden 2020, 08:11

ad Michal) Buďme rádi, že Němci řeší problém CO2 pomocí ekonomů, inženýrů a techniků, ne pomocí hysterických Michalů. Naše ekonomika na té německé dost hodně závisí.

michal 2
30. leden 2020, 15:52

Ekonomové a politikové nám nádherně ukázali, jak v tom mají přehled jen co je pravda. ????

luboš
30. leden 2020, 09:50

Někde jsem se dočetl, že se úspory v procentech vykazují na základě porovnání s referenčním scénářem modelu PRIMES, který vytvořil pro Evropskou komisi projekci vývoje konečné spotřeby energie. Prý to v praxi na základě jednoho příkladu funguje tak, že pokud některá země zvýší počet obyvatelstva o ilegální migranty a politicko-ekonomické uprchlíky, přepočítá se koeficientem spotřeba energií v jednotce PJ nebo Mtoe na vyšší počet obyvatelstva a ve svém důsledku se "snižuje" spotřeba energie a produkce CO2 ekvivalentních. Má někdo informace, zda se nějaké koeficienty opravdu používají a zda opravdu dochází k přepočítávání výsledků úspory v procentech? Neumím si odůvodnit prognózu trvalého zvyšování počtu obyvatelstva v EU, trvalého zvyšování HDP v EU, prognózu trvalého zvyšování spotřeby energií na Zemi s prognózou trvalého snižování CO2 v procentech. Z jakého důvodu se používají procenta úspory CO2 a nepoužívají se tuny produkce CO2? Země je pár minut před smrtí.

energetik II
30. leden 2020, 11:04

Letos myslím dojde k báječnému snížení emisí CO2 nad celou Evropou. Čínský koronavirus tak vyděsil celý svět, že jedny evropské aerolinky za druhými ruší všechny své dálkové lety do Číny i z Číny a že jich za rok je !! Nebude to sice takové, jako když před pár lety vybuchla sopka na Islandu a letadla v celé Evropě seděla na zemi, aby nezadřela motory a my konečně mohli vidět i čistou oblohu jako naši dědové bez kondenzačních křižovatek po celé obloze. Co se mne týče, sopky na Islandu my mohly vybuchovat každý rok.

PE
30. leden 2020, 11:27

Ono je videt celkem cisto i ze zaberu z televize z CHiny.....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se