Německo v roce 2018 rekordně snížilo celkové emise CO2

DomůNěmeckoNěmecko v roce 2018 rekordně snížilo celkové emise CO2

Německo zaslalo Evropské komisi oficiální údaje o celkových emisích skleníkových plynů za rok 2018 za všechny sektory. Emise v největší evropské ekonomice opět poklesly ve srovnání s předchozím rokem. Největší snížení se povedlo dosáhnout v energetickém sektoru. I přesto ale Německo pravděpodobně nedosáhne svých cílů pro rok 2020.

Celkově Německo vypustilo v roce 2018 do ovzduší o 35,9 milionů tun (tj. o 4 %) emisí skleníkových plynů (GHG) méně než v roce 2017. Spolková agentura pro životní prostředí oznámila čísla v minulém týdnu, kdy rovněž uvedla, že Německu se celkově podařilo snížit emise o 31,4 % ve srovnání s rokem 1990. Snížení nastalo jak v sektorech pokrytých EU ETS, tak i v odvětvích mimo povolenkový systém.

Energetika si vede dobře, na rozdíl od průmyslu

Energetika byla zodpovědná za 16 milionů tun emisí GHG, což představuje snížení o 5,25 %. Odborníci toto připisují zvyšujícímu se podílu obnovitelných zdrojů a rostoucí ceně emisních povolenek. Naopak průmysl a doprava tak rapidní snižování nezaznamenaly. Obecně se průmyslu povedlo snížit emise skleníkových plynů o 1,3 %, zatímco v dopravě došlo k poklesu o pouhých 3,3 %. Je to poprvé od roku 2012, co se dopravě podařilo emise snížit.

Přitom v Německu ale rozhodně neubývá řidičů, ani počtu nově zakoupených aut. Počet osobních automobilů ve srovnání s rokem 2017 stoupl o 1,3 %. I letecká doprava zaznamenala nárůst – frankfurtské letiště v roce 2018 poprvé překonalo hranici 70 milionů cestujících.

Mírný pokles (3,8 %) zaznamenalo i německé zemědělství, jednou z hlavních příčin bude ale nespíš poměrně suché léto.

Cíle pro rok 2020 nenaplněny

Oficiální čísla pro emise skleníkových plynů pro rok 2019 by měla být zveřejněna v letošním březnu. Predikce think tanku Agora Energiewende prozatím hovoří o snížení celkových emisí skleníkových plynů až o 6 %, ve srovnání s rokem 2018. I tak by ale náš západní soused měl minout svůj cíl v oblasti snižování emisí pro rok 2020, a to o přibližně pět procentních bodů.

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují