Domů
Německo
Německo v roce 2018 rekordně snížilo celkové emise CO2
Zdroj: Pexels

Německo v roce 2018 rekordně snížilo celkové emise CO2

Německo zaslalo Evropské komisi oficiální údaje o celkových emisích skleníkových plynů za rok 2018 za všechny sektory. Emise v největší evropské ekonomice opět poklesly ve srovnání s předchozím rokem. Největší snížení se povedlo dosáhnout v energetickém sektoru. I přesto ale Německo pravděpodobně nedosáhne svých cílů pro rok 2020.

Celkově Německo vypustilo v roce 2018 do ovzduší o 35,9 milionů tun (tj. o 4 %) emisí skleníkových plynů (GHG) méně než v roce 2017. Spolková agentura pro životní prostředí oznámila čísla v minulém týdnu, kdy rovněž uvedla, že Německu se celkově podařilo snížit emise o 31,4 % ve srovnání s rokem 1990. Snížení nastalo jak v sektorech pokrytých EU ETS, tak i v odvětvích mimo povolenkový systém.

Energetika si vede dobře, na rozdíl od průmyslu

Energetika byla zodpovědná za 16 milionů tun emisí GHG, což představuje snížení o 5,25 %. Odborníci toto připisují zvyšujícímu se podílu obnovitelných zdrojů a rostoucí ceně emisních povolenek. Naopak průmysl a doprava tak rapidní snižování nezaznamenaly. Obecně se průmyslu povedlo snížit emise skleníkových plynů o 1,3 %, zatímco v dopravě došlo k poklesu o pouhých 3,3 %. Je to poprvé od roku 2012, co se dopravě podařilo emise snížit.

Přitom v Německu ale rozhodně neubývá řidičů, ani počtu nově zakoupených aut. Počet osobních automobilů ve srovnání s rokem 2017 stoupl o 1,3 %. I letecká doprava zaznamenala nárůst – frankfurtské letiště v roce 2018 poprvé překonalo hranici 70 milionů cestujících.

Mírný pokles (3,8 %) zaznamenalo i německé zemědělství, jednou z hlavních příčin bude ale nespíš poměrně suché léto.

Cíle pro rok 2020 nenaplněny

Oficiální čísla pro emise skleníkových plynů pro rok 2019 by měla být zveřejněna v letošním březnu. Predikce think tanku Agora Energiewende prozatím hovoří o snížení celkových emisí skleníkových plynů až o 6 %, ve srovnání s rokem 2018. I tak by ale náš západní soused měl minout svůj cíl v oblasti snižování emisí pro rok 2020, a to o přibližně pět procentních bodů.

Komentáře

(10)

frank

29. leden 2020, 13:50

Z článku nějak vypadlo závěrečné varování cituji :

Risk of increasing emissions in 2020-22

But Agora Energiewende head Patrick Graichen warned: "Following the declines of the past two years, there is a danger that emissions will rise again in 2020 to 2022.”

Milan Vaněček

29. leden 2020, 14:38

Zelení budou vždy říkat: "hrozí nebezpečí..." ale vyřešit to může jen německý průmysl a jeho inženýři. Zatím to pomalu a úspěšně řeší, jen zázraky neumí.

Josef

29. leden 2020, 20:28

Německu se snížili emise z dvou důvodů , tím prvním je recese průmyslu a tím druhým je pokles vývozu el. energie. Není to žádný úspěch "zelené politiky" je to ekonomický pokles , nejlepší je v tomto směru Ukrajina ta má v Evropě nejvyšší poklesy emisí CO2 za posledních 5 let....

Martin Hájek

29. leden 2020, 21:22

Ještě jste zapomněl na teplejší počasí v roce 2018 oproti roku 2017, rok 2019 byl také teplý.

Michal

30. leden 2020, 06:52

Nejlepší způsob omezení CO2 je kolaps ekonomiky a život v chudobě, což dá prostor těm co se omezovat nechtějí a ekonomicky chudé převálcují, Darwin se postará o samolikvidaci takových sebevražedných států. Funguje to tak odjakživa.

Jan Veselý

30. leden 2020, 08:11

ad Michal) Buďme rádi, že Němci řeší problém CO2 pomocí ekonomů, inženýrů a techniků, ne pomocí hysterických Michalů. Naše ekonomika na té německé dost hodně závisí.

michal 2

30. leden 2020, 15:52

Ekonomové a politikové nám nádherně ukázali, jak v tom mají přehled jen co je pravda. ????

luboš

30. leden 2020, 09:50

Někde jsem se dočetl, že se úspory v procentech vykazují na základě porovnání s referenčním scénářem modelu PRIMES, který vytvořil pro Evropskou komisi projekci vývoje konečné spotřeby energie. Prý to v praxi na základě jednoho příkladu funguje tak, že pokud některá země zvýší počet obyvatelstva o ilegální migranty a politicko-ekonomické uprchlíky, přepočítá se koeficientem spotřeba energií v jednotce PJ nebo Mtoe na vyšší počet obyvatelstva a ve svém důsledku se "snižuje" spotřeba energie a produkce CO2 ekvivalentních. Má někdo informace, zda se nějaké koeficienty opravdu používají a zda opravdu dochází k přepočítávání výsledků úspory v procentech? Neumím si odůvodnit prognózu trvalého zvyšování počtu obyvatelstva v EU, trvalého zvyšování HDP v EU, prognózu trvalého zvyšování spotřeby energií na Zemi s prognózou trvalého snižování CO2 v procentech. Z jakého důvodu se používají procenta úspory CO2 a nepoužívají se tuny produkce CO2? Země je pár minut před smrtí.

energetik II

30. leden 2020, 11:04

Letos myslím dojde k báječnému snížení emisí CO2 nad celou Evropou. Čínský koronavirus tak vyděsil celý svět, že jedny evropské aerolinky za druhými ruší všechny své dálkové lety do Číny i z Číny a že jich za rok je !! Nebude to sice takové, jako když před pár lety vybuchla sopka na Islandu a letadla v celé Evropě seděla na zemi, aby nezadřela motory a my konečně mohli vidět i čistou oblohu jako naši dědové bez kondenzačních křižovatek po celé obloze. Co se mne týče, sopky na Islandu my mohly vybuchovat každý rok.

PE

30. leden 2020, 11:27

Ono je videt celkem cisto i ze zaberu z televize z CHiny.....

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.