Domů
Německo
Německo: Zavádění chytrých elektroměrů bude trvat déle. Požadavek na jejich instalaci byl zrušen
Elektroměry
Zdroj: Pixabay

Německo: Zavádění chytrých elektroměrů bude trvat déle. Požadavek na jejich instalaci byl zrušen

Německo
1 komentář
30. květen 2022, 06:45
David Vobořil

Instalace tzv. chytrých elektroměrů v Německu může trvat déle, než se původně plánovalo. Německý úřadu pro bezpečnost informací (BSI) stáhl pravidla, která obsahovala požadavek instalace chytrých elektroměrů. Zvítězily tak energetické společnosti a skupiny na ochranu spotřebitelů, které na pravidla podaly stížnost. Pro transformaci německé energetiky se však jedná o špatnou zprávu.

Instalace chytrých elektroměrů v Německu již několik let nepokračuje. Dlouhou dobu nebyla na trhu k dispozici žádná certifikovaná zařízení. V únoru 2020 pak BSI oficiálně schválil ve svých pravidlech zavedení inteligentních měřičů, což byl zjevný průlom.

Po nesčetných stížnostech ze strany energetických společností a skupin na ochranu spotřebitelů nyní úřad tato pravidla odvolal. Úřad tím předejde případné prohře u soudu, který měl proběhnout ve středu.

Co je to chytrý elektroměr?

Tzv. chytrý elektroměr měří průběžně spotřebu energie a data ukládá v pravidelných intervalech, např. každých 15 minut, do své paměti. Standardní elektroměry u menších spotřebitelů jsou odečítány jednou ročně a průběh spotřeby je dopočten statistickými metodami na základě měření tzv. typových zákazníků s podobným charakterem odběru. Přesné informace o průběhu spotřeby tak u těchto spotřebitelů nejsou k dispozici.

Plošné zavedení chytrých elektroměrů je základním kamenem pro zavádění moderních technologií v domácnostech nebo podnicích. Například využití flexibility, které umožní udržovat vyrovnanou bilanci v soustavě i při vyšším podílu obnovitelných zdrojů energie, je závislé na možnosti průběhového měření a předávání dat.

50 společností podalo žalobu proti plošnému zavádění chytrých elektroměrů

Proti pravidlům vydaným BSI podalo stížnost přibližně 50 společností. Na jedné straně si stěžovaly tzv. stadwerke, neboli městské společnosti, které působí, mimo jiné, jako výrobci a dodavatelé elektřiny a tepla ve městech.

BSI v pravidlech stanovil, že společnosti odpovědné za měření v odběrných místech, tedy mimo jiné právě stadtwerke, musí do tří let vybavit deset procent svých určených měřicích míst certifikovanými chytrými elektroměry. To byl pro společnosti velký problém.

S nutností zavádění chytrých elektroměrů byly ale nespokojeni také provozovatelé konkurenčních měřicích míst. Jedná se o společnosti, které mohou instalovat elektroměry u zákazníků. Některé z nich již léta instalují do domácností alternativní inteligentní měřiče, které nejsou certifikované. Podle právničky Anny von Bremen z advokátní kanceláře Raue tak mohou činit, dokud BSI nevydá nová pravidla.

Třetí skupinou jsou obhájci práv spotřebitelů. Prohlášení o trhu, které bylo nyní staženo, stanovovalo konkrétní cenové stropy pro chytré elektroměry. Spotřebitelé s roční spotřebu mezi 6 a 10 MWh (např. čtyřčlenná domácnost s elektromobilem a tepelným čerpadlem), by si v příštích letech museli pořídit inteligentní měřič a platit za něj až 100 eur ročně.

"Neexistuje žádný právní základ pro to, aby se od spotřebitelů vybíraly poplatky za povinnou instalaci elektroměrů," uvádí Holger Schneidewindt, odborník na energetické právo ze Spotřebitelského centra NRW.

Pochybnosti ohledně technické vyspělosti komunikačních rozhraní

Smart Meter Gateway neboli německé rozhraní pro komunikaci chytrých elektroměrů. Zdroj: BSI

A existuje ještě čtvrtý důvod, proč různé zúčastněné strany se zavedením pravidel před dvěma lety nesouhlasily. Navzdory letům příprav nejsou podle odborníků potřebná komunikační rozhraní pro chytré elektroměry dostatečně technicky vyspělá.

"Žalující společnosti, které zastupujeme, mají obavy, že dosavadní zařízení nemapují celý katalog funkcí zákona o provozu měřicích míst," řekl advokát žalobců Jost Eder z advokátní kanceláře Becker Büttner Held pro deník Handelsblatt.

Průmyslové sdružení BDEW to naopak vidí jinak: "Rozhodnutí OVG Münster se týkalo jak právního stavu, tak stavu techniky v době vyhlášení trhu v lednu 2020," vysvětluje jeho vedoucí Kerstin Andreae. "Od té doby se výrazně změnil právní rámec i technologie zařízení. Funkce, které byly v rozhodnutí kritizovány jako chybějící, jsou nyní k dispozici." Novým pravidlům pro instalaci chytrých elektroměrů proto podle BDEW nestojí nic v cestě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ladislav Novák
7. červen 2022, 04:48

Potřebuje někdo z vás drahý CHYTRÝ ELEKTROMĚR? :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se