Německo zrychluje vodíkovou revoluci: Nový zákon usnadní rozvoj infrastruktury
Německý kabinet schválil návrh zákona, který má urychlit rozvoj vodíku v německé energetice. Výstavba vodíkové infrastruktury by se tak stala prioritou, která by získala status „převažujícího veřejného zájmu“, což zjednodušeně znamená byrokratické usnadnění schvalovacího procesu. Informovala o tom mnohá zahraniční média.
Německo chce snižovat emise skleníkových plynů v ideálním případě o 36 až 41 milionů tun ročně tak, aby do roku 2045 dosáhlo klimatické neutrality (v současné době snižuje přibližně o 15 milionů tun ročně). Pokud se to má podařit, tak musí v zemi zásadním způsobem navýšit energetickou účinnost a výrazně urychlit rozvoj obnovitelných zdrojů spolu s dostatečným zásobováním vodíkem. Poslední jmenovaná položka se proto stala hlavním předmětem nového návrhu zákona.
Návrh zákona řeší především urychlení dostupnosti vodíku, což znamená zrychlenou výstavbu vnitřní infrastruktury spolu s dovozními a vývozními zařízeními. Německo, jako největší evropská ekonomika a lídr v energetické tranzici, má eminentní zájem hrát zásadní roli, i co se vodíkové budoucnosti týče.
V rámci podrobností se zákon zabývá zjednodušením plánovacích a povolovacích postupů, tedy i zadáváním veřejných zakázek. Jak bylo naznačeno v úvodu, projekty spadající do působnosti zákona budou rázem „projekty v převažujícím veřejném zájmu“. Konkrétními nástroji by měly být požadavek na digitalizaci, zkrácení úředních lhůt a usnadnění přeměny stávajících plynovodů a zásobníků na ty vodíkové. Konečným cílem je vytvoření efektivního vodíkového hospodářství.
Zrychlení se bude týkat především schvalování elektrolyzérů. Jejich provozovatelé však budou muset propojit systémy s aktivy obnovitelné energie, nebo ohlásit záměr nakupovat alespoň 80 % obnovitelné elektřiny do konce roku 2029, aby mohli zákona využívat.
Německá vodíková strategie
Je patrné, že Německo počítá s vodíkem jako s budoucím zdrojem energie. Nedávno tamní koalice diskutovala mechanismus financování vodíkové infrastruktury v zemi. V letech 2027 až 2036 by na její realizaci měli vyčlenit zhruba 3,5 miliardy eur z veřejných prostředků. Investorům zároveň nabídli ochranu v případě bankrotu, což jen potvrzuje velké a pevné ambice.
Němci postupují na základě vlastní vodíkové strategie, která stanovila vodík jako klíčový prvek energetické tranzice. Pro kompletní obrázek je vhodné vyjmenovat některé z cílů, které strategie definuje.
Vytvoření domácího trhu je chápáno jako priorita a první krok v rozběhu trhu. Cíl, který následuje zmiňovaný návrh zákona, definuje vypracování konkrétního regulačního rámce pro rozvoj a rozšíření potřebné infrastruktury. Jako neméně důležité je bráno posilování konkurenceschopnosti německých společností podporou využívání, výzkumu, vývoje a exportu vodíkových technologií.
V neposlední řadě je pro Němce klíčové zajistit budoucí dodávky vodíku z obnovitelných zdrojů i na úrovni mezinárodních partnerství. Partnerství by měla být především na evropské úrovni, nicméně měla by zahrnovat i mimoevropské země s vysokým potenciálem obnovitelné energie.
Mohlo by vás zajímat:
Pro Petr Procházka Co tím myslíte, když píšete, že nyní je výroba z uhlí jen 1,22 MWh ?
Aktuální výroba za hodinu v ČR z uhlí.
To je nesmysl, ne? Vždyť to je spotřeba jednoho velkého hotelu.
Tak jednu revoluci v energetici už Němci provedli. V rámci tzv. Energiewende si zařízli jaderné a uhelné zdroje, a místo nich budují ty občasné. A výsledek se dostavil. Stali se čistými dovozci elektrické energie.
S vodíkovou revolucí mají šanci tento stav umocnit.
Ona to není vodíková revoluce, ale evoluce. Poslední díl do skládačky. Bez dlouhodobého uskladnění čisté energie OZE nemůžou dobře fungovat a vodík se nabízí jako nejjednodušší řešení.
Dovážet elektřinu ze severských zemí, která je za málo nebo za nula, je projev pragmatického rozhodnutí. Dovoz elektřiny není špatně - to bychom měli být v depresi z dovozu energie v podobě ropy či plynu.
Dovoz energie v podobě ropy či plynu je něco úplně jiného než dovoz elektřiny, protože ropu i plyn umíme na dostatečně dlouhou dobu pro případ výpadku skladovat, elektřinu nikoliv. Navíc se jak dovoz ropy tak dovoz plynu snažíme co nejvíce omezit, takže není rozumné nahrazovat tuto dovozní závislost závislostí ještě mnohem nebezpečnější. Zvlášť když se nelze spolehnout na to, že této závislosti nezneužijí ani naši nejbližší spojenci, viz např. německý poplatek na plyn.
Němci jsou houževnatější od nás. Nic není hned jak je to s tím teletem. Kdo se směje poslední ,ten se směje nejlépe. V případě našich jaderných mamutu, budeme jednou čelit problému, jestli ukončit prodělečný provoz a přijmout ten jaderný úlet se vším všudy nebo dál dotovat prodej. Ode zdi ke zdi je náš šlágr.
Až budou naše jaderné elektrárny, které si na sebe už dávno vydělaly při ceně silovky přes 100 eur díky emisním povolenkám v mínusu, tak to napište bílou křídou do komína ?
Tak tele je za rok, energiewende není ani po dvaceti letech a je to horší, než když začínali. O tom ostatním nemá cenu se s tebou bavit, už ti to tady tisíckrát vyvrátili jiní.
Soláry se teprve rozjíždějí. Pokles cen nastal teprve nedávno. Až poklesnou i ceny baterií, tak to bude další impuls. Je nesmysl zmiňovat nějakou minulost, kdy byly ceny solárů vysoké. Je nutné hodnotit současnost a budoucí vývoj. Výsledek je takový, že OZE s akumulací jasně převládnou plus dojedou současné jaderky, důležité také je a bude propojení zemí v rámci Evropy, aby přebytky z OZE mohly zpracovat sousední země, kde zrovna nefouká nebo nesvítí. V čase kdy nefouká a nesvítí bude zemní plyn, popřípadě vodík. Celkově vyjde takový energetický mix o mnoho levněji než elektřina z nové JE.
O velkém rozjezdu solárů se mluví už nejméně 15 let. A pořád je to bída nejen v zimě, ale třeba i dnes s deštěm a nízkou oblačností (a ani v budoucnu to nebude jinak). I dnes kolem poledne kolísá výkon FVE kolem 10-15% instalované kapacity. A protože i včera bylo podobně potřeboval byste v akumulátorech "krátkodobou" akumulaci na zhruba 60 hodin (to už ale není krátkodobá). Ve skutečnosti byste potřeboval i nyní (kromě zimy) taky akumulaci dlouhodobou přes vodík.
Dokonce i VtE u mne v okolí poslední 2 dny stojí, nebo se otáčejí velmi líně (vidím dobře minimálně na jednu).
Takový mix bude dražší, než z nových rea ktorů. A to tu máme ještě ty starší s velmi levnou elektřinou.
Češi mají utkvělou představu, že lepší je holub na střeše, než vrabec v hrsti. Budeme blbákovat s JE v době, kdy ostatní budou mít už dávno hotovo. Teď zase objevili, že by bylo možné stavět jaderné SMR. Jenže skoro všechno jsou to prototypy, některé asi dva, už jsou certifikované, ale žádná velká zkušenost s tím není.
to Bob:
Dnes je v Čechách zataženo, prší. Ale na Moravě, v Maďarsku, Chorvatsku a dalších zemích je polojasno.
Nyní je výroba z uhlí jen 1,22 MWh, i soláry u nás dělají více - 1,3 MWh. Solárů bude přibývat. A to v Německu nyní fouká málo. Stačí nastavět více OZE nejen u nás, ale i v zahraničí a uhlí se bude moci vypnout na dny jako je ten dnešní. Vždycky může na pár hodin něco přidat plyn, kdyby náhodou výkon OZE nebyl dostatečný.
Velký rozjezd solárů v Evropě je teprve posledních pár let. Mimo jiné ho způsobilo zlevnění FVE. Pokud se v EU nic nezmění, tak se instalace solárů zmnohonásobí a přibudou akumulace. Když se člověk podívá na dnešní spotřebu v Evropě, tak uhlí pálíme jen my a Poláci plus ještě pár států, kde ale tvoří spotřeba uhlí pár procent. Plynu je spotřebáváno nyní také minimum.
To Petr prochaska 1. červen 2024, 12:35
Máte smůlu, já jsem z Moravy (severní) a u nás bylo 2 dny v kuse zataženo nízkou oblačností, stejně jako v Čechách. Nyní po 12 hodině se to teprve zlepšuje.
Maďarsko a Chorvatsko nám moc nepomůže, když není dostatečná kapacita sítí a stačí to tak akorát pro ně a bližší sousedy.
Uhlí a plyn se pálí i nyní, protože jinak by nestačily ty elektrárny najet s dostatečným výkonem se západem slunce a večerní odběrovou špičkou.
Podívejte se i na zimu, byly tam doby, kdy i Německo a to i v % pálilo uhlí více, než my a srovnatelně s Polskem. A to i s jejich OZE a energiewende.
to Bob:
To, že u nás zrovna nesvítí, nevadí. ČR má hodně sousedů, od kterých lze jejich přebytky převzít.
Jako třeba dnes ve 14:00 hodin, kdy jsme dováželi 902 MW z uhelného Polska s aktuálně 548 g CO2 (my máme 266g).
Nebo v 10:00, z Polska 1,04 GW, z Německa 576 MW (180 g CO2) a Rakousko zanedbatelně, ale vývoz na Slovensko 119 MW.
U nás v 10:00 zataženo a dovážíme převážně polskou elektřinu z uhlí.
to Bob:
Polsko nemá JE, take musí dělat větší regulaci na uhlí, nevyplatilo se jim ho vypnout. U nás uhlí za poslendích 24 hodin v rozmezí 1,1-1,4 GW.
To Petr Prochaska 2. červen 2024, 13:18
No ale proč všude okolo není přebytek té levné solární elektřiny? Kdyby byla, tak bychom ji přece dovezli. Pan Procházka přece psal, že i když u nás moc nesvítilo, tak svítilo jinde. Dokonce ani to Německo nebylo moc OZE, když mělo aktuální produkci 180 g CO2. Že by ani ta kombinace FVE a VtE tak úplně nefungovala?
A to je prosím zrovna pro výrobu z FVE úplně nejlepší období v roce. Nejdelší solární svit a ani není moc horko. Co v ostatních horších ročních obdobích?
Nebo, že by to s tou OZE elektřinou nebylo tak ideální?
Nepíšete pravd horší to rozhodně není před energiewende měli Němci podíl fosilních zdrojů 65%, v letošním roce klesl podíl fosilních zdrojů na 35%.
Ani vy nepíšete pravdu. Nejlepší měsíc pro OZE v Německu byl červen 2023 s podílem 62 % (tedy fosily 38 %) a navíc tento měsíc byl podíl vyrobené elektřiny ku spotřebě jen 90 %, takže nezanedbatelný dovoz.
Průměr podílu fosilních paliv je za posledních 12 měsíců zhruba 45 %, pokud by mělo být Německo soběstačné, nebo dokonce jako v minulosti vývozcem, pak by toto číslo bylo nad 50 %. Hodně vzdálené od vašich 35 % a to se navíc bavíme jen o elektřině.
Pane Švarci, v souvislosti s 35% podílem fosilních zdrojů jsem psal o roku 2024. Nechci se vás dotknout, ale statistiky roku 2023 jsou zcela zastaralé a dávno neplatí. Vzhledem k rychlosti jakou Němci budují nové FVE a VTE jsou zastaralá i data z předešlého měsíce. Rychlost instalace nových FVE a VTE je stejná jako by každé 4 měsíce spustili jeden jaderný blok.
Jen ještě doplním, aktuálně je každý měsíc v Německu připojeno do sítě 100.000 FVE.
Na posouzení tady nejsme jenom mi.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se