Domů
Německo
Německý ministr financí Lindner chce opět otevřít téma jaderné energetiky
Německá jaderná elektrárna Grohnde

Německý ministr financí Lindner chce opět otevřít téma jaderné energetiky

Německo
18 komentářů
9. červen 2022, 11:47
ČTK

Berlín 9. června (zpravodaj ČTK) – Německý ministr financí a šéf vládních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner chce opět otevřít téma jaderné energetiky, od které Německo na konci letošního roku odstoupí. V rozhovoru s deníkem Bild řekl, že Němci kvůli ochraně klimatu, energetické závislosti na Rusku a vysoké inflaci takovou diskusi očekávají. Ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck z rovněž vládních Zelených debatu o prodloužení chodu jaderných elektráren krátce po ruské invazi na Ukrajinu nevyloučil, později ale uvedl, že to není cesta vhodná pro Německo.

Lindner řekl, že zatím sice není přesvědčen, že by se investice do jaderných elektráren vyplatily, rád by ale otevřel diskusi. „Německo nesmí zavírat oči před debatou, která se vede po celém světě. Doporučuji bez předsudků předložit na jednací stůl všechny argumenty,“ řekl.

Podporu by Lindner mohl najít v řadách konzervativní unie CDU/CSU, která je největší opoziční politickou silou v zemi. Šéf Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéf poslanců CDU/CSU Friedrich Merz o debatě bez předsudků hovořil již na počátku února, tedy ještě před ruským vpádem na Ukrajinu. Také bavorský premiér a šéf Křesťansko-sociální unie (CSU) Markus Söder je myšlence prodloužení chodu jaderných elektráren nakloněn. Nechal by je v provozu přinejmenším do roku 2024 jako energetickou bezpečnostní rezervu.

Odklon od jádra schválilo Německo už za vlády Angely Merkelové (CDU) v roce 2011. Od té doby země postupně jaderné elektrárny odpojuje ze sítě, poslední tři odstaví na konci letošního roku. Provozovatelé zbývajících reaktorů uvádějí, že zachování jejich chodu by bylo spojeno se značnými technickými a licenčními překážkami.

Ministerstva hospodářství a ochrany klimatu a životního prostředí v březnu ve společném prohlášení konstatovala, že náklady a rizika související s delším chodem německých jaderných elektráren převažují nad omezenými přínosy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Karásek
10. červen 2022, 21:41

Doufejme, že takový nesmyslný nápad nevyjde. S jadernou energetikou to opravdu ještě nikdo nevyhrál.

Ladislav Novák
11. červen 2022, 06:13

Fakt ne? Tak šup zpátky do školy a zmeškaných hodin fyziky místo pátečního stávkování proti změnám klimatu! :-P

Ladislav Novák
9. červen 2022, 13:08

Jestliže je německá (+EU/EK) energetická politika už léta považována za nejhloupější na světě, sotva lze očekávat, že současná politická garnitura a voliči postižení ZELENÝM BRAINWASHINGEM jsou schopni otočit směr katastrofického vývoje energetiky, dokud nepocítí naplno jeho důsledky.

Jedy skryté v bahně působí... :-)

Jan Veselý
9. červen 2022, 13:54

Přeložím to do češtiny: Láďovi se už roky německá energetická politika nelíbí. Proto tady plive ty svoje "jedy skryté v bahně" a tváří se, že jeho názor sdílí všichni, hlavně ti, kteří tomu rozumí.

Ani omylem, Ládíčku.

Rejpal
10. červen 2022, 01:04

Německá energetická politika ne založená jen na zelené ideologii . Rozvojem větrné energetiky Němci prakticky nahradily jádro a to za tu cenu , že mají jedny z nejvyšších cen el. energie na světě a zničenou krajinu na v severní části země. Dnes rozvoj pokračuje a nahrají postupně černé uhlí a plyn a nakonec hnědé uhlí. Jenže 83% spotřeby není dnes v Německu zajišťováno el. energií. Představa že to nahradí vodík a jiná umělá paliva je dost nereálná. Celé to narazí do zdi ne technicky , ale ekonomicky - ono se to v podstatě stalo jen se lidem říká , že za to může Rusko jenže to není pravda.

Ladislav Novák
10. červen 2022, 06:34

Komu to nejvíc prospělo? Rusku. To popřít nedokážete.

A že němečtí politici jako socialista Schroeder pracovali v ruském zájmu, to už není žádným tajemstvím. U nás máme takových taky dost. Jeden sedí na Hradě...

Peter Zachara
9. červen 2022, 14:53

aj si si precital po sebe, co si napisal?

Ladislav Novák
9. červen 2022, 18:14

On hlavně nepochopil, co jsem psal. Taky důsledek zeleného brainwashingu... ;-)

Maly Jarda
9. červen 2022, 14:09

nejvíc mne fascinuje že Němci ještě chtějí radit s rozvojem energetiky ostatním ..

Mirek
9. červen 2022, 15:34

Před nedávnem se říkalo, že odstavení německýcj JE je už nezvratné, ale nyní se mluví o tom, že by mohla být prodloužena bavorská JE Isar 2. Takže svítání na lepší časy i v německé jaderné energetice?

Němci spoléhali na ruský plyn, což se jim "díky vlastnímu úsilí" nepovedlo. Tak se musí přizpůsobit.

Josef
9. červen 2022, 19:29

Isar 2 zahájeno 1982, uvedeno do provozu 1988, konstrukčně pořád 60 léta, vy byste sedl do letadla z této doby?? JE je pořád parní elektrárna s účinností max 30%, ale pozor spousta lidí a čidel to hlídá, takže s nadsázkou parní lokomotiva monitorované tabletem od apple

Jana Beerová
10. červen 2022, 09:56

Víte co, pořiďte si tu věcičku, která se dlouhou dobu prodávala v Rakousku a píchněte si ji do zásuvky. Odfiltrujete si tím tu zlou jadernou energii a budete happy, když bude svítit a foukat...

A nebo patříte k těm, co si TV pustí i při svíčkách?

Mirek
9. červen 2022, 20:18

To lze těžko posuzovat. Snad Němci vědí, co dělají. Definitivní řešení asi ještě nebylo přijato.

Ty čtyři reaktory VVER 440 (nyní vlastně už 510 MW) v Dukovanech byly dány do provozu v letech 1985-1987 a stále fungují dobře a budou jistě fungovat ještě nejméně 15 let. Samozřejmě je třeba o ně pečovat, třeba u reaktorové nádoby vyžíháváním.

V Evropě a v USA je starých reaktorů hodně. Postupně se odstavují, ale ne nějak zbrkle.

Emil
9. červen 2022, 20:26

Reaktory Konvoi byly označovány jako "Baulinie 80", vývoj byl ukončen v roce 1980 a s 60. léty nemají vůbec nic společného. Navíc stejně jako v jiných jaderných elektrárnách dochází k průběžným modernizacím a třeba systém kontroly a řízení se za tu dobu několikrát vyměnil. Čistá elektrická účinnost této elektrárny je 35,7 %, takže "účinnost max 30%", tak doporučuji si nejdřív zjistit fakta a až pak psát moudra v diskusích.

Antonín Mikeš
9. červen 2022, 22:07

Než začnete porovnávat, tak si prosím nejdříve ověřte fakta.

"In the past, Delta used to purchase or lease older generation aircraft and fly them for sometimes up to an age of over 30 years, much longer than most other major airlines. In 2011 however, Delta began a massive fleet-renewal effort with orders for new and modern narrow- and wide-body aircraft. Delta has one of the oldest fleets of any United States airline, with an average fleet age of 14 years."

https://en.wikipedia.org/wiki/Delta_Air_Lines_fleet

Pokud stále kupují nová letadla, ty nejstarší kusy jsou 28 let staré.

Čili 30 let stará letadla nejsou žádní jednorožci.

"JE je pořád parní elektrárna s účinností max 30%" - Ano ale to je dáno technologií a dosahovanými teplotami, solární elektrárna nemá účinnost vyšší. Vyšší účinnosti by mohli dosáhnout novější typy, prakticky žádný z nich není na trhu dostupný. Účinnost aut za posledních 15 let taky výrazně nestoupla a přesto nová auta kupujeme.

Důležitá je při relativně nízké účinnosti (EPR 36%) cena primárního paliva a ta je u JE velmi nízká. Navíc účinnost nejmodernějších elektráren na černé uhlí (Moorburg) je přes 46% ale cena paliva je vysoká a povolenek také.

Navíc dopravní letadla jsou "křehké stroje" většinou z hliníkových slitin, JE je proti tomu většinou velmi předimenzovaná technologie. Principy údržby budou obdobné, obě technologie mají základní celek, jehož životnost zpravidla určuje životnost celého zařízení.

Martin Prokš
9. červen 2022, 22:19

Dobrý den,

Neznám nikoho z žádné německé jaderné elektrárny, takže ve skutečnosti nemám žádné reálné informace, ale čistě ze zkušenosti si troufám říci že toto jsou jen politické ... tanečky abych byl slušný.

Roky je dané datum vypnutí té elektrárny. Čas 31.12.2022 23:59:59,999999 UTC+1 je nejzašší termín. Při komplexnosti a ceně jaderné elektrárny a jejích komponent se vše plánuje velmi velmi dopředu a pečlivě. Tomu tedy bude odpovídat údržba, náhradní díly, ale hlavně asi palivo a složení zóny pro co nejlepší vyhoření. Desítky tun náhradních palivových kazet pro novou vsázku není na skladě, proč proboha plýtvat takovými miliony eur, když je roky dané datum vypnutí. Nepochybuji, že jsou již podepsané kontrakty na decommisioning (neboli likvidaci) s jasně danými termíny a podobně.

Toto vše zvrátit je ... jen politické heslo někoho kdo buď naprosto šíleně lže, nebo mnohem pravděpodobněji naprosto vůbec netuší co mu z toho tělního otvoru vychází. Hlavně když mu to voliči žerou a on pak bude moct říkat: ale já se snažil, bil jsem se za vás, vzpomeňte si, ale všichni byli proti...

Emil
9. červen 2022, 22:48

Zvrátit by to rozhodnutí samozřejmě šlo, ale muselo by se v první řadě chtít, a ono se nechce. Na jedné straně stojí provozovatelé, pro které nemá žádný význam prodloužení provozu o pár let, jak navrhují politici, muselo by jít minimálně o prodloužení o 10+ let, aby to pro ně mělo význam, to je ale naprosto nepřijatelné pro zelené politiky na klíčových ministerstvech, pro které je likvidace jádra na prvním místě.

Technicky v prodloužení provozu problém není, elektrárny se nemusí z technických důvodů vypnout na Silvestra, klidně mohou být dál provozovány na výkonový efekt i se stávajícím palivem, kdy sice nepojedou na plný výkon ale pořád bude ten výkon značný. Nové palivo se stále ještě objednat dá, do konce roku se už vyrobit nestihne, ale tak by holt měly reaktory příští jaro dlouhou odstávku a byly by k dispozici zase na další zimu. Jinak analýza přímo z německých zdrojů je zde:

nuklearia. de/2022/03/15/kernkraftwerke-bieten-erhebliche-reserven-fuer-winter-2022-23/

Je tedy už skoro tři měsíce stará, ale na principu se nic zásadního nemění.

Emil
9. červen 2022, 20:24

Píšete úplné nesmysly, reaktory Konvoi byly označovány jako "Baulinie 80", vývoj byl ukončen v roce 1980 a s 60. léty nemají vůbec nic společného. Navíc stejně jako v jiných jaderných elektrárnách dochází k průběžným modernizacím a třeba systém kontroly a řízení se za tu dobu několikrát vyměnil. Čistá elektrická účinnost této elektrárny je 35,7 %, takže "účinnost max 30%" je další pěkný nesmysl.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se