Německý ministr hospodářství čelí kritice, zda věděl o dopadech odchodu od jádra
Berlín 26. dubna (zpravodaj ČTK) – Německý ministr hospodářství Robert Habeck čelí kritice kvůli tomu, zda před odpojením posledních jaderných elektráren v době vrcholící energetické krize měl všechny podklady pro tak závažné rozhodnutí. Magazín Cicero totiž s odvoláním na získané podklady napsal, že vysocí úředníci z ministerstva hospodářství a také z ministerstva životního prostředí mohli zatajovat obavy expertů z odstavení reaktorů, a tak Habecka oklamat. Ministr, který dnes o věci hovořil ve zvláštním parlamentním výboru, jenž se odchodu od jádra věnuje, trvá na tom, že nic takového se nestalo.
V centru podezření stojí někdejší Habeckův tajemník Patrick Graichen, který podle zdrojů ministrovi zatajoval obavy expertů z ministerstva. Podobné podezření se týká i Stefana Tidowa, tajemníka ministryně životního prostředí Steffi Lemkeové. Ta stejně jako Habeck taková obvinění odmítla.
Habeckův úřad tvrdí, že při rozhodování nebyl žádný názor ignorován a ani z ideologických důvodů ohýbán. Výroky, které naznačují opak, považuje ministerstvo hospodářství za zkratkovité a bez kontextu. Sám Habeck poukazuje na to, že osobně oslovoval provozovatele jaderných elektráren, aby si jejich názor na prodloužení chodu vyslechnul.
Opoziční konzervativní unie CDU/CSU chce ale záležitost řádně prošetřit, protože zprávu magazínu Cicero považuje za potvrzení dlouhodobého podezření, že veřejnost i poslanci dostávali lživé informace. Konzervativci odpojení reaktorů v té době odmítali a navrhovali prodloužení jejich chodu minimálně o několik dalších let.
Portál Politico dnes napsal, že unie si nemůže nechat ujít příležitost, kdy by mohla Habecka poškodit. Server také uvedl, že celá kauza pro Habecka a Lemkeovou ve skutečnosti nebezpečná není. „O to více je ale mrzutá,“ píše Politico s odkazem na nadcházející volby.
Německo loni v dubnu po více než 60 letech provozu odstavilo své poslední tři jaderné elektrárny. Vláda původně počítala s tím, že odpojení reaktorů nastane o čtvrt roku dříve, kvůli energetické krizi související s dopady ruské invaze na Ukrajinu ale tento krok odložila.
O ukončení výroby elektrické energie z jádra v Německu rozhodla v květnu 2011 vláda konzervativní kancléřky Angely Merkelové. Podnětem k tomu byla havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě z téhož roku. Německo do havárie ve Fukušimě produkovalo z jádra 25 procent elektrické energie. V posledním čtvrtletí provozu se jaderné reaktory podílely na výrobě elektřiny v Německu jen asi pěti procenty, v roce 2022 pak asi šesti procenty. Pro srovnání – loni Německo vyrobilo 55 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů a do roku 2030 chce takto získávat nejméně 80 procent elektrické energie.
V roce 2023, kdy Německo skončilo s jádrem, se země poprvé za více než 20 let stala čistým dovozcem elektřiny.
Mohlo by vás zajímat:
.. Německo do havárie ve Fukušimě produkovalo z jádra 25 procent elektrické energie. V posledním čtvrtletí provozu se jaderné reaktory podílely na výrobě elektřiny v Německu jen asi pěti procenty, v roce 2022 pak asi šesti procenty. Pro srovnání – loni Německo vyrobilo 55 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů a do roku 2030 chce takto získávat nejméně 80 procent elektrické energie...
ano, takto vyzera demagogia .. polopravdy a klamlive porovnavania ..
porovnavat vyrobu pred zaciatkom odstavovania JE s vyrobou, ked ich bolo v prevadzke menej ako 20% ..... a k tomu este dat porovnanie ako velky podiel na vyrobe (pozior nie na domacej spotrebe) ma OZE, ked velky podiel na tom ma vyrazne znizenie celkovej vyroby EE
a tych 80% na vyrobenej EE mozu dosiahnut aj hned .. staci ked este viac znizia celkovu vyrobu (odstavia vsetky fosilne zdroje) .. otazka len je odkial tu chybajucu dotiahnu, ked uz teraz im Francuzsko skrti kohutiky ..
Nic vám nebrání přestat se tady vztekat a napsat konkrétní čísla. Vaše dojmy a přívlastky mají výrazně nižší hodnotu než text, nad kterým se tu vředíte.
Jan Veselý 26. duben 2024, 21:10
Nic vám nebrání přestat se tady vztekat a napsat konkrétní čísla. Vaše dojmy a přívlastky mají výrazně nižší hodnotu než text, nad kterým se tu vředíte.
s cim konkretne v mojom prispevku nesuhlasite? co konkretne su podla vas len "dojmy" a nie skutocnost?
inak vas prispevok nema ziadnu hodnotu (mimo osobneho utoku)
Jó, kdybyste napsat, že v roce 2010 vyrobily OZE ... TWh elektřiny a v roce 2023 to bylo ... TWh a to samé uvedl o JE, celkové výrobě elektřiny, celkové spotřebě elektřiny a z toho něco vyvodil, bylo by to korektní. Vy jste se tu jenom vztekal a vyčítal jste textu v článku stejnou věc, kterou jste v zápětí dělal sám.
Tak to vyzera, ze citanie sporozumenim je pre vas asi skutocne velky problem.
1) vobec nemam v umysle porovnavat vyrobu OZE vs JE - a uz vobec nie v intenciach ako to navrhujete vy - pretoze by som porovnaval hrusky s jablkami - vyrobu dotovanej vyroby s prednostnym odberom vs zamerne utlmovana vyroba
2) a vobec som sa nesnazil (ako je to v clanku) navodit nejaky klamny dojem nekorektnym porovnavanim
Tak este raz s cim konkretnym v mojom prispevku nesuhlasite? Co je tam nepravdive, alebo nekorektne?
Ja som konkretne uviedol co je nekorektne v clenku na ktory reaguje, vy nie.
Kedze zatial cakame na schvalenie prispevku, predsa len skusim tu dat nejake cislene porovnavania - ako reakciu na nasledovne:
.. Německo do havárie ve Fukušimě produkovalo z jádra 25 procent elektrické energie ...... Pro srovnání – loni Německo vyrobilo 55 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů
tak minuly rok ten 55%tny podiel OZE na celkovej vyrobe dosiahli pri 64%zastupeni z celkovych zdrojov, zatial co tie spominane JE v roku 2010 (pred Fukusimou) zabezpecili 25% celkovu vyrobu, pricom mali podiel na instalovanom vykone len necelych 14%
alebo - stale hovorime o tom 55% podiely na celkovej vyrobe - ktora bola ~437TWh -> teda OZE ~240TWh .. ale, kedze nemecko vyvazalo len v case prebytku OZE (teda ked mahodov malo OZE dobre podmienky) tak by sme mali cely export odpocitat ~52TWh - takto nam "ostalo doma" na domacu spotrebu ~188TWh, co je len nieco malo cez 41% celkovej domacej spotreby
a pritom maju OZE viac ako 64% podiel na celkovych zdojoch, alebo z ineho pohladu cca 200% instalovaneho vykonu v porovnani so spickovym odberom a prednostny odber/vykup
Usneseni o odchodu od JE bylo ucineno za vlady Angely Merkel a ministr Habeck ve vlade nebyl. Ministr Habeck jen dokoncil proces ktery zacala minula vlada a nemohl jen tak pro nic za nic odvolat platne rozhodnuti. Navic za rozhodnutim stala vetsina obcanu SRN. Tak z jakeho duvodu ma mit Habeck ted potize kdyz za rozhodnutim stoji jini vcetne pulky obcanu SRN? Ze si to nekdo ted rozmyslel a haze vinu na aktualni vladu docela chapu, ale proc by to mel odskakat ten nepravy? Habeck si chtel nechat dve JE jako rezervu pro pripadny nedostatek. Konecne rozhodnuti o vypnuti posledni JE jde na vrub knclere Scholz. Ten rozhodl do 15.4.2023 a pak je konec pro vsechny JE. Tak koho by meli ted grilovat?
Normální politické hrátky. Opozice vládě něco vyčítá, i když na odstavování JE měla svůj výrazný podíl.
1) Usnesení bylo učiněno za vlády Gerharda Schrödera, Merkelová ho nejprve jen odsunula a později se vrátila k původnímu rozhodnutí.
2) Platné rozhodnutí samozřejmě současná vláda změnit mohla, ostatně to také udělala, i když jen o čtyři a půl měsíce. Nic jí nebránilo zvolit delší časový úsek, nebo zákon úplně zrušit.
3) Potíže má mít Habeck proto, že jeho úřad záměrně uprostřed energetické krize zatajoval informace.
Tady se přímo nabízí položit otázku v čím zájmu bylo rozhodnutí Schrödera i Merkelové. Zodpovězení této otázky necháme na historicích někdy za 50-100 let, až se otevřou archivy. Do té doby můžeme jen spekulovat.
.. Portál Politico dnes napsal, že unie si nemůže nechat ujít příležitost, kdy by mohla Habecka poškodit. Server také uvedl, že celá kauza pro Habecka a Lemkeovou ve skutečnosti nebezpečná není. „O to více je ale mrzutá,“ píše Politico s odkazem na nadcházející volby. ..
tak uvidime ako mrzuta .. kedze podal poslednych prieskumov viac ako polovica Nemcov poklada odchod od JE za zly krok
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se