Německý regulátor žádá spolkové země o větší podporu výstavby větrných elektráren
Sektor větrné energetiky v Německu zažívá v posledních měsících nejhorší období za poslední desetiletí. Prezident tamního síťového regulátora se tak v nedávném rozhovoru vyslovil pro vyšší podporu novým projektům ze strany jednotlivých spolkových zemí, které jsou podle něj obzvlášť zodpovědné za současnou situaci na trhu.
Intenzivní výstavba větrných elektráren se v posledních letech v Německu stala hlavním nástrojem pro plnění klimatických a energetických cílů v podobě vyššího podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie.
V loňském roce však tempo výstavby začalo prudce zpomalovat, přičemž v prvním čtvrtletí letošního roku se objem nového výkonu propadl na nejnižší hodnotu za posledních 20 let. Z pohledu prvního pololetí růst výkonu oproti loňskému roku poklesl o více než 80 %.
K současné situaci se tak v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung vyslovil i prezident německého síťového regulátora Bundesnetzagentur, podle nějž by jednotlivé spolkové země měly zaujmout jasné stanovisko a podpořit další rozvoj větrné energetiky, aby Německo mohlo dosáhnout svých vytyčených cílů.
„V tomto případě jsou zodpovědné zejména spolkové země. Mnoho ze současných problémů spadá do jejich sféry kompetence,“ uvedl podle serveru cleanenergywire.org v rozhovoru Jochen Homann, prezident Bundesnetzagentur.
Hlavní překážkou pro další výstavbu větrných elektráren v Německu jsou v současné době obtíže v povolovacích řízeních. Prezident regulátora tak naléhá na jednotlivé spolkové země, aby pro projekty větrných elektráren vyčlenily více půdy a zároveň by měly přezkoumat pravidla pro minimální vzdálenosti větrných elektráren od obydlí či jiných objektů a zjistit, zda nejsou příliš striktní.
Zpomalující výstavba zdražuje elektřinu na další roky
Výstavba větrných elektráren v Německu na souši v posledních měsících výrazně zpomaluje, což se projevuje i na situaci na energetických trzích. Podle analytiků oslovených serverem Montel je slabší tempo výstavby jedním z důvodů, proč jsou nyní ceny elektrické energie na německé burze pro rok 2021 vyšší než pro rok 2020.
Pozitivní není ani situace v letošních aukcích, které se opakovaně nedaří zaplnit dostatečným objemem projektů. V poslední aukci, ve které se soutěžilo o 650 WM výkonu, uspěly projekty o výkonu pouhých 208 MW.
S ohledem na slabou účast v aukcích tak lze v následujících letech očekávat pouze omezených přírůstek dalšího výkonu. Hlavní překážkou jsou již zmíněné obtíže se získáváním stavebních povolení.
Mohlo by vás zajímat:
Výzvy regulátora nebudou příliš platné. Německo narazilo na možnosti budování VtE na souši. Jednoduše pro ně není další prostor a ten co je, si lidé nechtějí nechat vzít. Nezbývá, než se vydat na moře a stavět tak mnohonásobně dráže, než na zemi.
Pane Šťastný, místa v Německu i u nás pro větrné elektrárny je dost, jen si je lidé musí oblíbit, jako je jako nezbytnou část každodenního života berou v Holandsku či flámské části Belgie.
Podobně jako my bereme staré jezy na řekách a malé vodní elektrárny.
A ty VTE na moři budou nakonec vyrábět elektřinu levněji než ty na souši, potřebují jen dalších 10 let získávání zkušeností.
Ale ty na zemi neztratí svoji základní výhodu-že jsou blízko místu spotřeby. Uplatní se u nás i v Německu.
No, já bych řekl, že v Německu to postupuje přesně opačným směrem. Od počátečního nekritického nadšení až po současné vystřízlivění a pochopení, že zbylé území bez větráků je potřeba hájit. Místa není dost, místo na souši už není žádné a uvidíte to na dalším vývoji.
A to o tom moři nemyslíte vážně, že ne? Jak může být levné něco, kam kvůli každému vypadlému jističi musím vypravit loď a co každých 20 let díky agresivnímu prostředí shnije? (mírně nadsazuji, ale ne moc)
Jen si člověk říká, za koho ten Německý regulátor vlastně kope? Za zájmy spotřebitelů elektřiny nebo výrobců a investorů do větrných elektráren?
Pane Hájku, vy jste to trefil. Naši sousedi se zbláznili do OZE a budou to dělat ať to stojí co to stojí a když někdo normální si řekne, že větrák za barákem je hus o který nikdo nestojí, tak se do něj pustí s vervou z let 1933 - 1945.
Pravidelně studují energostat SRN a vůbec si nedovedu představit kde se sebere výkon a práce dnes z hnědého uhlí, jádra a černého uhlí...
Tvrzení pana Vaníčka, že z plynové kogenerace mne děsí, znamená to totiž navýšení závislosti na Putinovi o + 35 mld. m3 plynu a to může udělat jen hodně nesvéprávný člověk a nebo agent FSB (KGB).
Závislost na dodavatelích energie ať je to Rusko nebo kdokoli jiný je problém. Současná bezpečnostní situace EU je taková ,že v případě přerušení energetických dodávek dojde k rozpadu celého hospodářského systému do 3 až 6 měsíců. Což v praxi znamená že nemá ani smysl budovat armádu , protože pokud nepřítel zastaví dodávky pak jsme prohráli bez boje. Místo abychom budovali vlastní zdroje a postavili se na vlastní nohy jako USA , Rusko , Čína , Indie a další , tak si likvidujeme vlastní energetiku (jádro a uhlí) a stáváme se totálně závislí na dovozech (ropa , plyn). Největším zájmem USA je slabá EU ohrožována Ruskem a Rusko má zase zájem na co největším objemu prodaného plynu do EU. Když se podívám na většinu koncepcí aktivistů, které berou peníze kdo ví od koho, pak jejich hlavním programem je zničit uhelné a jaderné zdroje a zvýšit tím závislost na dovozech. Místo, abychom tyto lidi jasně odmítly a změnily energetické koncepce tak, aby se začal náš dovoz energií snižovat postupně až k nule , přebíráme retoriku aktivistů i tento server dává jednu zprávu o výstavbě OZE za druhou, ale o spouštění velkých vodních , uhelných a plynových el mlčí tato taktika vede k tomu ,že si čtenáři mají myslet že svět přechází na OZE , přitom vítr a voda mají podíl pod 2 % globální spotřeby energie a nemohou v dohledné době výrazně změnit geopolitickou situaci v Evropě.
Jen pár poznámek pro pana Josefa: 1)v případě válecného konfliktu jsou JE nejnebezpečnějším cílem a zdrojem zkázy pro své okolí
2) EU se může stát energeticky nezávislá na Rusku a Blízkém východu POUZE za využití SVÝCH energetických zdrojů, které má na SVÉM území (plus může spoléhat na dovoz z USA).
Tedy tyto zdroje jsou: slunce, vítr, voda, biomasa, lokální uhlí (držené jako záložní zdroj a použitelné znovu ve škále měsíců), lokální ropa a plyn (ubývá).
3) Lokální jaderné palivo v EU neexistuje, EU je závislá na dovozu.
Takže lokální obnovitelné zdroje a lokální špinavé zdroje v záloze jediné mohou zabránit kolapsu v případě velkého válečného kolapsu. Přemýšlejte.
I když jaderné palivo není lokální, tak se jím můžete předzásobit i na několik let dopředu.
a tím "lepší" terč v případě válečného konfliktu.
Pane Vaněčku,
uhlí držené jako záložní zdroj je úplný ekonomický nesmysl, to fakt nejde :-). Udržování těžební a výrobní infrastruktury je značně nákladné a kdo by to platil jen jako zálohu? Jaderné palivo se samozřejmě v EU vyrábí, zkuste si doplnit informace.
A to čerstvé palivo je tak skvělý terč v čem přesně?
Přesně tak, závod na obohacování uranu pro použití v jaderných elektrárnách je dokonce i v Německu v Gronau.
To “palivo z Gronau” je EU platné asi jako mrtvému deštník. Zjistěte si odkud ho kdo bere, o ČR máme jasno (Rusko).
Tak třeba Němci si vyrábějí palivo sami a vyrábějí ho i pro belgické reaktory, palivo do francouzských elektráren zase vyrábí EDF a Westinghouse, pokud se nepletu. "Kupodivu" nekupují palivo z Ruska. V Temelíně se znovu testuje i palivo od Westinghousu. Ukrajina už má dokonce tři dodavatele.
... a uran vozí francouzům Marie Curie Sklodovská z Jáchymova ????
Uran získávají z Nigeru, Kazachstánu, Kanady a Austrálie. O Rusku opět nic nepíšou. Smůla, co?
..to jsem nevěděl že "Niger, Kazachstán, Kanada a Austrálie" jsou lokální zdroje EU .... musím se doučit zeměpis.
Spíš byste měl zapracovat na schopnosti porozumět psanému textu. On tu totiž nikdo netvrdil, že "Niger, Kazachstán, Kanada a Austrálie" jsou lokální zdroje EU. Je pozoruhodné, že ještě ráno jste o EU tvrdil: "plus může spoléhat na dovoz z USA", ale jak jde o dovoz uranu, který je pochopitelně daleko snazší v potřebném množství dovézt než uhlí nebo plyn, tak je dovoz třeba z Kanady zjevně obrovský problém.
Pane Vaněčku, tady jste fakt ve slepé uličce, nemá to cenu, vzdejte to :-). Ono totiž uran těží třeba Španělsko, povrchově, a ne v úplně malém rozsahu: https://oenergetice.cz/evropska-unie/novy-spanelsky-dul-bude-dodavat-az-10-evropskeho-uranu/
Pane Hájek, dobrý odkaz, klikněte si všichni na to, "pěkná krajina" pro takového fajnšmekra na estetiku krajiny jako jste Vy (viz Vaše komentáře k FVE a VtE). A dokonce EU bude mít (možná) až 10% uranu z lokálního zdroje. Fantastický úspěch....
Ach jó.
Milan Vaněček...schválil první smlouvy na prodej uranu ze španělského dolu Salamanca, který by měl být otevřen v příštím roce....což, pane Vaněčku znamená, že fotka v záhlaví článku je ilustrační, ten důl ještě neexistuje. Ale i kdyby, jak myslíte, že bude vypadat dobývací území lithiových rud, tedy základního kamene existence záloh OZE jako základu národních energetik. A to není to nejhorší. Tím je teprve zpracování oněch rud mletím a chemickým loužením, z něhož vznikají prasácká odkaliště, která jsou zárukou ekologických zátěží na desetiletí, možná staletí dopředu.
Pane Vaněčku, já Vás varoval :-). Ale když si nedáte pokoj, tak si tady počtěte, jak vypadá těžba surovin pro zelenou energetiku v Číně: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/sever-ciny-je-zniceny-tezbou-vzacnych-kovu.A150415_143308_zahranicni_ert
Ad Emil: USA většinu uranu pro své elektrárny dováží, to nevíte?
Už je ta diskuse s Vámi únavná ....
A k bodům 1) a 2) mého příspěvku (odpovědi panu Josefovi) jsem se žádných připomínek nedočkal, asi všichni mlčky, se skřípáním zubů, musí souhlasit.
Tož tak.
Tu diskusi únavnou ale děláte Vy. Plácnete nesmysl, který je Vám vyvrácen, a místo toho abyste to uznal nebo alespoň mlčel, uchylujete se k trapným úhybným manévrům jako je třeba tento: "USA většinu uranu pro své elektrárny dováží, to nevíte?". Samozřejmě že to vím, a jak to proboha souvisí s tím, jestli se jaderné palivo dováží nebo nedováží do EU?
No a k těm bodům 1) a 2). Jednak vyvracet všechny nesmysly, které sem napíšete, je práce na plný úvazek, a pak také není jasné, s kým si ten válečný konflikt vlastně představujete (nemusíte odpovídat, nechci po tom ani pátrat.)
A k bodu č. 2. K první části: pokud má být Evropa energeticky nezávislá na Rusku a blízkém východu, může se spoléhat na dovoz z USA - to je skutečně pozoruhodný objev. Tomu se dá těžko něco vytknout. Druhou část bodu č. 2 Vám už okomentoval pan Hájek.
ad Emil "Plácnete nesmysl který je Vám vyvrácen". Tak Rožínka už netěží a ve Španělsku ještě netěží - tak řeknete, kdo tu plácá nesmysly, kolik se v EU těží?? Přečtěte si ten článek a už neunavujte.
O těžbě uranu v EU jsem opět "kupodivu" nepsal ani slovo. Celou dobu je řeč o jaderném palivu (doufám že chápete rozdíl). Tvrdil jste, že "Lokální jaderné palivo v EU neexistuje, EU je závislá na dovozu." To je evidentní nesmysl, závody na výrobu jaderného paliva v Evropě pochopitelně existují.
A pokud náhodou chcete zpochybňovat, že jaderné palivo je lokální, když se surovina pro jeho výrobu dováží (ne protože by v Evropě nešla těžit, ale protože je levnější ji dovážet), tak jak moc jsou v tom případě lokální obnovitelné zdroje, které jste vychvaloval na začátku? Jak moc se ty vyrábí z lokálních surovin?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se