Domů
Větrné elektrárny
Výstavbu větrných elektráren v Německu blokují letecké či vojenské regulace a aktivisté

Výstavbu větrných elektráren v Německu blokují letecké či vojenské regulace a aktivisté

Výstavba větrných elektráren v Německu v posledních měsících výrazně zpomaluje, přičemž letošní první čtvrtletí bylo nejslabším kvartálem za posledních bezmála 20 let. V nejbližších měsících přitom nelze očekávat žádné výrazné zlepšení, podle průzkumu německých asociací jsou v povolovacím procesu zaseknuté projekty o výkonu přes 10 GW.

S rostoucím počtem větrných elektráren v Německu postupně ubývá prostor pro výstavbu dalších větrných parků, což se projevuje problémy při získávání potřených povolení. Podle průzkumu, ve kterém v minulém čtvrtletí německé FA Wind a asociace BWE oslovily téměř 90 společností, mají větrné elektrárny problémy zejména s leteckými či vojenskými regulacemi a ochránci životního prostředí.

Nejvíce větrných elektráren, více než 1000 turbín o celkovém výkonu 4,8 GW, má problémy získat povolení kvůli jejich plánovanému umístění v blízkosti vysílačů pro řízení letového provozu a obavám z rušení signálu, které by mohly způsobit. Podle BWE by snížení ochranného pásma z 15 na 10 km mohlo odblokovat zhruba polovinu z těchto projektů.

Povolení pro 900 větrných turbín o výkonu 3,6 GW podle průzkumu dále blokují vojenské regulace v podobě pásem pro nízký let helikoptér a radarů pro řízení letového provozu a obranu vzdušného prostoru.

Výstavbě dalších více než 300 turbín o celkovém výkonu 1 GW podle oslovených společností brání různé skupiny. Největší podíl, přibližně 60 %, tvoří ochránci životního prostředí, proti turbínám však protestují i komunity či jednotliví obyvatelé Německa.

Ve snaze zajistit pro výstavbu větrných elektráren co největší podporu od místních obyvatel zatím zřejmě nejdále zašla spolková země Braniborsko, která schválila zákon, na jehož základě bude část ze zisku provozovatelů větrných turbín převáděna na účty obcí v jejich těsné blízkosti.

Letošní rok nepřeje ani aukcím

Zavedení systému aukcí pro rozvoj větrných elektráren mělo Německu přinést pokles nákladů na jejich výstavbu. Po silném roce 2017, kdy ceny výrazně klesly, se situace v loňském roce otočila a soutěžené ceny během několika kol prudce vzrostly a nyní se drží těsně u horní hranice stanovené německým síťovým regulátorem.

Německo hodlá v letošním roce nabídnout k soutěžení ještě 2,3 GW výkonu v celkem 4 aukcích, otázkou však zůstává, zda budou mít developeři při současných problémech s výstavbou zájem. Po prvním letošním kole, ve kterém dosáhl objem přihlášených projektů pouze 70 % objemu aukce, přišel v druhém kole ještě vyšší propad – do aukce byly podány nabídky na projekty o výkonu pouhých 295 MW, druhé kolo se tedy nenaplnilo ani z poloviny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Josef
24. červenec 2019, 14:47

To je prostě to co zelení nepochopí každý zdroj má svoje omezení, když ho překonáte celková cena energie stoupá , proto se zdroje používají v mixu tím se zdroje provozují při lepších podmínkách a cena energie je pak nižší. Německo se rozhodlo že vyřadí jaderné a postupně i uhelné el. a velkou část energie nahradí OZE - hlavně vítr, jak je vidět pevninské VTE už narážení na svoje limity ,protože je jich příliš a pro obyvatele jsou další vrtule už neúnosné. Výstavba bude proto přenesena na moře.

Martin Hajek
24. červenec 2019, 16:52

Na moře nemá smysl výstavbu větrníků přenášet, dokud nebudou v Německu dokončena propojovací vedení Sever-jih a ta narážejí na ještě zuřivější odpor veřejnosti než samotné větrníky. Moje předpověď, že OZE v Německu narazí do zdi, se začíná pomalu vyplňovat. Inu, jak se říká, žádný strom neroste do nebe.

Milan Vaněček
24. červenec 2019, 17:19

Můžete zůstat klidný, za nějakou dobu budou mít Němci dvojnásobek, pak i trojnásobek současné fotovoltaiky (jak i plánují, z 45 GW na 90 GW a pak i na 130GW), ani já ani Němci nikde zeď nevidí, je ještě spousta místa na střechách, fasádách i na brownfieldech (a těch po hnědouhelných dolech přibude obrovské množsví). A další generace panelů už bude ze stejné plochy dávat větší a větší výkony, pamatuji panely pod 200 W a teď je špička okolo 400 W.

Milan Vaněček
24. červenec 2019, 17:23

takže abych to upřesnil: některé OZE do zdi už naráží, jiné ne. Jádro a uhlí narazily již dříve. O fotovoltaiku se nebojím.

teodor
25. srpen 2019, 16:49

Nepohodlny pravdivy komentar zde zrejme neni mozne uvesti, takze jak jsme uz zvykli, pravda a laska nezvitezi, ale lez, korupce a nasili

Carlos
25. srpen 2019, 20:04

Jestli tam byl odkaz, tak vydržte tak půl dne, jinak tu projdou i dost velké hlody.

Loudil
25. červenec 2019, 10:02

Řešení bude dost těžké, ale je nutné na tom zapracovat. Četl jsem ,že i u nás už běží ten systém, že větrné elektrárny postavené někde za vesnicí na kopci posílají za svého zisku pravidelně nějaké částky do rozpočtu této obce /obcí/, která je nejblíže. Pro nějakou malou vesničku, která hospodaří s ročním rozpočtem třeba 800 000 Kč to může být velmi zajímavý trvalý příjem. Starosta pak může svým lidem hrdě ukazovat a říkat třeba :" No, nebýt těch vrtulí za vesnicí, tak jsme už museli u nás zavřít samoobsluhu a zrušit dotovanou linku autobusu. Dětské hřiště a venkovní bazén máme také jenom díky vrtulím,...atd. atd. To je myslím si ,jedna z cest jak překonat odpor veřejnosti k vrtulím.

Teodor
25. srpen 2019, 16:44

Starosta pak může svým lidem hrdě ukazovat a říkat třeba :

Diky vrtulim mame v obci vysoke mnozstvi rakoviny, duesevni poruchy z emitovaneho hluku a vice mrtvych ptaku a netopyru, takze musime rostliny kropit jedem protoze ptaci a netopizi ubyly.

Jakyto raj v Ceske zemi!!!!

A to jen proto, ze nejaky korunovany idiot neco tvrdi o skodlivem CO2, i kdyz lidstvem emitovany CO2 nema meritelny vliv na teplotu povrchu Zeme ( pri zvyseni CO2 o 25% na 0.05% by se zvysila teplota ppovrchu Zeme o 0.047 °C, pricemz lidstvo produkuje jen jednu dvacetinu CO2, zbytek priroda sama).

Vladimír Šťastný
25. červenec 2019, 10:20

Peníze nejsou všechno. Někteří investoři jsou tak nenažraní, že by byli schopni vaši ves obšancovat dokola a nerespektovat při tom ani Územní plán obce a nechtějí se v žádném případě domluvit ne žádném kompromisu. Takže ono to tak v životě bývá, kdo chce moc, nemívá nic.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se