Domů
Německo
Plán Mnichova na 100 % elektrické energie vyrobené z OZE do roku 2025 se setkává s opozicí v Norsku
Větrná elektrárna Pchery (zdroj EP ENERGY).

Plán Mnichova na 100 % elektrické energie vyrobené z OZE do roku 2025 se setkává s opozicí v Norsku

Plán Mnichova na 100% podíl elektrické energie z obnovitelných zdrojů se potýká s odporem ochránců životního prostředí v Norsku. Plánovaná výstavba větrných elektráren má totiž zasáhnout „citlivé oblasti“.

Mnichov, který je jedním z nejlidnatějších měst a zároveň jedním z nejvíce důležitých ekonomických bodů v Německu, sestavil v roce 2009 ambiciózní plán, který si klade za cíl pokrýt svou potřebu elektrické energie ze 100 % elektřinou z obnovitelných zdrojů do roku 2025.

Má to ale jeden háček. Mnichov nemůže pokrýt dodávku respektive vyrobit dostatečné množství elektrické energie pro obyvatelstvo, které čítá více než 1,3 miliónů obyvatel, z aktuální zdrojové základny obnovitelných zdrojů. Spolková země Bavorsko, ve které se Mnichov nachází, uvalila omezení na nové projekty spojené s větrnou energií, která komplikují zmíněný plán Mnichova.

Z tohoto důvodu investoval Mnichov v zahraničí, konkrétně v Norsku, s plánem, že elektrická energie vyrobená v Norsku bude exportována do Německa. Plán na výstavbu větrníků se ovšem setkal s odporem ochránců životního prostředí, jelikož se dle zpravodajského portálu Welt Online předpokládá výstavba „v citlivých oblastech“.

„Norsko má pouhých 12 % nedotčené přírody a toto území se zmenšuje,“ pronesl Per Hanasand, předseda norského svazu pro turistiku.

Projekt na výstavbu větrných farem je dle Welt Online o to více kontroverzním proto, že veškerá energie má být exportována.

Minulý měsíc Německo ohlásilo svůj úmysl vyřadit z provozu všechny své uhelné elektrárny (84 elektráren) do konce roku 2038 za účelem snížení emisí. Zatímco Německo bude hledat řešení v nahrazování odstaveného výkonu především v obnovitelných zdrojích energie, země dodávající zemní plyn, mezi které patří i Norsko, očekávají v budoucnu z rozhodnutí Německa svůj prospěch.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Petr
1. březen 2019, 12:47

Když chtějí provádět tak supernáročné exporty, tak už můžou jít rovnou i do minulosti a přivážet jednoduše ropu či zemní plyn, kam OZE schovalo energii před miliony let :)

Loudil
1. březen 2019, 15:18

Němci jsou pracovitý a schopný národ, ovšem , co je moc, to je moc. Trochu mi to připomíná řadu českých kauz s "neznámý odpadem" náhle objeveným ve velkém množství na různých místech ČR. Důslednější pátrání ukázalo, že si ho k nám "zdarma" a načerno odložili právě Němci a nedali se nijak donutit, aby si ho odvezli zpátky domů. Kdyby Norové kývli, tak se bude za 6 let Mnichov chvástat, že je 100% ekologickým městem a přitom se někde 1500 km od Mnichova bude nad dosud klidnými norskými fjordy vypínat do výše 180 metrů třeba 500 kusů větrníků po 3 MW ,aby Mnichov zásobili elektřinou. No, kulišácké řešení od Němců !! Co kdybychom my požádali třeba Ukrajinu, že bychom si na jejím území postavil 2000 větrníků, soláry o výkonu 10 000 MW a dva jaderné reaktory ? a elektřinu pak ze 100 % vozili ke spotřebě do Čech ? To bychom vlastně už pak nepotřebovali žádnou onu -"státní energetickou koncepci" = území ukrajinské , obsluha ukrajinská,... nám zůstane krásná česká příroda zcela nedotčená ,takže ,když tam ten reaktor zase "buchne" , tak my Češi budeme hodně daleko !

petr
1. březen 2019, 20:02

Dobrý večer pane "loudile"

v mnoho případech s vámi moc nesouhlasím, ale tentokrát jste to trefně popsal.

Jen k tomu přidám, že pokud bude dále zmatečně podporováno OZE ala u nás instalace FTVE do roku 2010, pak veškeré plánování energetiky je jen o lobbistech a podvodu.

Konečný dopad pak bude hrůzný, neboť až přestane foukat a svítit tak moudří mužové řeknou, že je třeba vybudovat x záložních zdrojů, které pojedou do 1000 hodin což ovšem cenu elektřiny hodí do stratosféry, ale to bude těm dojičům fuk...

Možná právě o toto jde vyčuránkům v SRN, přes OZE nás dostat...a nebo jen své zatím ještě bohaté spoluobčany

mějte se hezky

Loudil
1. březen 2019, 21:26

To :petr

Ano, jak jsem už psal ,přál bych si u nás - "bezpečný mix" - výroby elektřiny. Nevěřím, že je jádro už pro Evropu zcela odepsané. Bělorusové i Maďaři jsou chudší ekonomiky jak my, ale přitom Bělorusové mají v poslední fázi výstavby 2 x 1200 MW jádra a Maďaři už za rok rozjedou stejnou stavbu. Tedy to jde, když se chce. Nemám nic ani proti OZE , ovšem bez té hrůzy před 2010. Větrníky, biomasa, slunce - nic proti , ale už bez podvodů ,přehnaných dotací,.... klidně ať se u nás výkon OZE zvedne 10 krát. Mix - atom, OZE, plyn , to bych viděl jako reálné.

petr
1. březen 2019, 23:12

absolutní souhlas...

Stín
2. březen 2019, 09:03

No, než bychom měli jít běloruskou nebo maďarskou cestou, tak to ať jsme radši bez jádra...

Loudil
2. březen 2019, 12:03

Půjčit si na stavbu elektrárny od jejího stavitele a pak splácet nepovažuji za nic děsivého. Podstupuje to každý člověk, který si bere hypotéku. Na byt nemám celou částku, tak budu zbytek splácet po částech z toho co si vydělám. To samé u elektrárny, ta začne do sítě dodávat proud a z jeho prodeje zákazníkům se zaplatí půjčka do země dodavatele. Pokud by stál jeden reaktor pro nás 8 mld. USD, tak můžeme dát 4 mld. ze svého /= stát + ČEZ/ a zbylé 4 mld. pak splácet z prodané elektřiny třeba 20 let do země dodavatele.

Petr Maralík
2. březen 2019, 10:49

Ambiciózní plán pro voliče. Vyrábět 100% z OZE bez mohutné akumulace je nesmysl. Myslím, že spíše by je mohli zafinancovat v Africe. Tam tu energii využijí. Distribuci větrné energie z Norska ve chvíli, kdy nejsou schopni přenést energii z východního Německa. Rozumíte tomu někdo?

Petr Maralík
2. březen 2019, 10:55

Předpokládám, že energie z těchto větrníků by se z ekologických dovozu vozidla do Mnichova vlakem.

Loudil
2. březen 2019, 12:53

TO : Stín

Bělorusové zřejmě už za 3 roky budou z výkonu jádra 2.400 MW získávat nějakých 16 TWh ročně. Kolik by dnes potřebovali větrníků na tuto roční dodávku ?? 1 GW větrníků dodá zhruba 2 TWh ročně , potřebovali by tedy 8 GW větrníků , pokud bude v průměru každý o 2 MW jde o les 4000 větrníků v Bělorusku. Pro představu, pokud by je teoreticky !! postavili do jedné řady , tak do kilometru umístí nějaké 4 kusy . Šlo by tedy o řadu dlouhou 1000 Km. Pokud jezdím z Čech do Chorvatska na Makarskou , tak to mám právě těch 1000 km. Autobus to dává za 12 hodin čisté jízdy. Tedy 12 hodin pojedete autobusem rychlostí blízkou 90 km/h kolem nekonečné řady točících se větrníků přes Čechy, Rakousko, Slovinsko a půlku Chorvatska až dojedete k tomu poslednímu. Každý vysoký kolem 100 metrů = větší jak Petřín. Je tedy otázkou názoru, zda ve své zemi chcete vztyčit 4000 stometrových stožárů s vrtulí či na ploše asi 150 hektarů postavit dva reaktory = čtverec 1200 x 1200 m. Obvod území atomové elektrárny má necelých 5 km = pěšky ho klidně obejdu právě za 1 hodinu. Podél 1000 km řady větrníků bych šel pěšky ,tempem 20 km denně, hezkých 50 dní = skoro 2 měsíce. Pokud má větrník větší výkon, třeba 8 MW, tak se nadá postavit všude a také mu rostou rozměry ! ,třeba výška 200 m. Takový větrník pak u nás bude každý vidět na dálku 50 kilometrů i z malého kopečku.

petr
2. březen 2019, 21:43

Máte pravdu, pokud bych byl jaderný dědek a to nejsem pak bych navrhl dostavět Temelín + 2 * 1400 Korea + 2 * 1400 Dukovany + 2 * 1400 někde třeba Tetov a vybudovat několik PVE a pak se jen koukat jak se sypou peníze na účet ČR...

ale to nám asi EU nedovolí rejžovat peníze z energie...

Na to jsou obnovitelní lobbisté...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se