Domů
Německo
Produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů v Německu v pololetí mírně klesla
větrný park

Produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů v Německu v pololetí mírně klesla

Německo
10 komentářů
14. červenec 2023, 21:21
ČTK

Produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů v Německu se v letošním prvním pololetí meziročně snížila zhruba o procento na 136 terawatthodin, a to navzdory spuštění provozu řady nových zařízení pro výrobu solární a větrné elektřiny. Oznámil to Spolkový úřad pro životní prostředí (UBA) v tiskové zprávě.

Za poklesem produkce stálo méně příznivé počasí pro výrobu solární a větrné elektřiny. V důsledku výrazného poklesu poptávky se nicméně zvýšil podíl obnovitelných zdrojů na krytí celkové spotřeby elektřiny v Německu. V letošním prvním pololetí dosáhl 52 procent, zatímco ve stejném období loňského roku činil 49 procent a v celém loňském roce 46 procent.

„Je úspěchem, že nyní dokážeme více než polovinu spotřeby elektřiny v Německu pokrýt prostřednictvím slunce, větru a dalších obnovitelných zdrojů,“ uvedl UBA.

„Čísla však také jasně ukazují, že výstavba zařízení pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů musí nabrat na tempu, a to zejména vzhledem k nezbytné elektrifikaci dodávek tepla a dopravy,“ dodal.

Přibližně 51 procent produkce energie z obnovitelných zdrojů v Německu v prvním pololetí připadlo na větrné elektrárny. Podíl solárních elektráren činil zhruba 23 procent, podíl elektráren na biomasu kolem 18 procent a podíl vodních elektráren asi osm procent, píše UBA.

Rozvoj výroby elektřiny pomocí větrné a sluneční energie hraje klíčovou roli ve strategii německé vlády pro dosažení klimatických cílů a zvýšení nezávislosti na fosilních palivech, jako jsou uhlí a plyn. Podle vládních plánů má v roce 2030 pocházet z obnovitelných zdrojů 80 procent elektřiny v Německu. Poptávka po elektřině by se přitom mohla výrazně zvýšit v důsledku většího využívání elektromobilů a tepelných čerpadel.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Lukáš
15. červenec 2023, 12:12

Neexistuje, hlbp rychlo tabulku :D

miro novak
15. červenec 2023, 12:38

o 10 rokov bude oslavovat, ze uz 1 cely den, 24 hodin, pojde Europa iba na OZE, o 30 rokov to bude 1 mimoletny den a o 100 rokov to bude prvy zimny den. Holt, pokrok nezastavis podla slov Klemu Gottwalda.

Jiří Švarc
15. červenec 2023, 17:54

Včera dával do diskuze a má úplně jiná čísla:

hlpb

14. červenec 2023, 11:21

Jen po info, podíl výroby OZE v Německu není jen 50%.

Podíl vyrobené EE dle zdrojů v Německu v roce 2023 k 14.7.:

1. OZE = 59%

2. fosil = 38%

3. JE = 3%

Lukáš
15. červenec 2023, 17:57

Dufam si aj vsimol, ze vcera vte dodavali niekolko hodin do siete 0,000 nic, to sa oplati za tie peniaze kolko to stalo :D

hlpb
17. červenec 2023, 06:57

14.7. Dodaly německé VTE do sítě 110 GWh = 12% podíl (pozn.: 14.7. dodaly obě naše JE do sítě 71 GWh).

Pravoslav Motyčka
15. červenec 2023, 13:10

Upřímně řečeno nevěřil jsem , že toho Němci tak rychle dosáhnou 36,5% elektřiny z větru a slunce je velice slušný výsledek vzhledem k proměnlivosti výroby těch zdrojů. Další zvyšování podílu vyrobené elektřiny z těchto zdrojů bude vyžadovat robustní posílení sítí včetně zahraniční spolupráce a dále vybudování rozsáhlé akumulace a platby kompenzací výrobcům za vypínání jejich zdrojů z důvodu přebytku výroby. Dalších 36,5 % podílu výroby bude proto mnohem nákladnějších oříškem bude i nalezení vhodných lokalit pro další VTE na pevnině a později i na moři. Nicméně ČR by tento plán německa měla vzít jako výzvu a vybudovat velké přečerpávací elektrárny to by nám umožnilo od Německa levně nakupovat elektřinu , kterou budeme moci využívat pro naší spotřebu a část této elektřiny také Němcům zpět draze prodat. Neočekávám od našich dutých hlav ve vládě že by s nějakým takovým programem přišli a už vidím to kvílení ekoteroristů kvůli stavbách přečerpávacích elektráren.

Jiří Švarc
15. červenec 2023, 18:06

Možná ty duté hlavy si umí spočítat, že OZE + PVE je naprosto nevhodná kombinace. PVE potřebuje každodenní režim za levno načerpat, v době poptávky prodat a to jaksi s FVE nefunguje, když generuje nejvíc právě v době vysoké poptávky.

Pokud chceme obrátit z načerpání v noci a vypouštění přes den na obrácený tok, tak zákonitě musí dojít v průběhu přechodu k tomu, že PVE vůbec potřeba nebude.

Ona samotná PVE je pekelně drahá, natož PVE + potřebné zkapacitnění přenosové soustavy. Kvílela by tu pak jedině státní peněženka.

Pravoslav Motyčka
15. červenec 2023, 23:25

Mýlíte se , cena elektřiny už není přes den nízká a v noci vysoká. FVE už dávají tolik ,že přes sníží cenu elektřiny pod noční cenu. Takže PVE přes den typicky odpoledne čerpá v pak večer vyrábí další čerpání může být v noci na ranní špičku.

https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/denni-trh?date=2023-07-16

Karel Zeman
15. červenec 2023, 21:31

FVE jistě velmi dobře od října do března pokryje v pohodě odborové špičky v soustavě :-D

Petr Turek
17. červenec 2023, 22:51

Jen připomínám, že než v SRN zvítězila vedoucí úloha zelené ideologie, tak se zde produkovalo téměř 160 TWh v JE...

Prostě pokrok zelených mozků nezastavíš...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se