Domů
Německo
Studie: Německý průmysl letos za energie zaplatí o 40 procent víc než před krizí
BASF's production site Schwarzheide is located in the Lausitz region of southern Brandenburg, Germany, and is one of the company's largest production sites in Europe. A state-of-the art plant for the production of cathode materials is to be built at this site in 2022. The plant will initially run on energy from the highly efficient CHP plant (left) and will also use renewable energy in the future.
Zdroj: BASF

Studie: Německý průmysl letos za energie zaplatí o 40 procent víc než před krizí

Německo
5 komentářů
30. leden 2023, 22:10
ČTK

Německý průmysl letos za energie zřejmě zaplatí asi o 40 procent více než v roce 2021, tedy v době před energetickou krizí částečně vyvolanou dopady války na Ukrajině. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnila úvěrová pojišťovna Allianz Trade.

„Evropské podniky před sebou stále mají velký šok u cen energií,“ uvedla podle agentury Reuters Allianz Trade, která se dříve jmenovala Euler Hermes.

V loňském roce byl podle ní růst podnikových nákladů na energie omezený díky vládním opatřením na zmírnění růstu cen a skutečnosti, že určitou dobu trvá, než se nárůst velkoobchodních cen projeví u konečných odběratelů.

Vyšší náklady na energie podle odhadů společnosti Allianz Trade sníží firemní zisky v Evropě až o 1,5 procenta a povedou k omezování investic. V případě samotného Německa by měly být investice nižší asi o 25 miliard eur. Německé podniky ale stojí na silných finančních základech a budou těžit z vládního zastropování ceny plynu, upozorňuje studie.

hydrogen vodík
Ilustrační foto

Obavy, že energetická krize by mohla vést k deindustrializaci a poklesu konkurenceschopnosti vůči Spojeným státům, jsou podle studie přehnané, protože větší vliv než ceny energií mají na průmyslovou výrobu náklady na pracovní sílu a měnové kurzy.

Studie rovněž upozorňuje, že němečtí exportéři přicházejí o tržní podíly například v oblasti strojů, elektrických zařízení, kovů či dopravy. Z tohoto vývoje však podle ní spíše než konkurenti z USA těží rivalové z Asie, Blízkého východu a z Afriky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Zbyněk Poisl
30. leden 2023, 22:22

To snad není možné. Němci přece mají hromadu levné elektriky z OZE.

Jimi
31. leden 2023, 06:58

No vidite, ja zas myslel ze to neni mozne, protoze evropsky prumysl prece zkrachoval a neexistuje :)

hlpb
31. leden 2023, 08:23

Zbynďo, musím tě zklamat, i přes rekordní výrobu OZE v Německu i celé EU je podíl stále nízký.

Ale neboj každý rok se to bude zlepšovat. Nejen že roste každý rok podíl OZE v celé EU, ale rychle roste podíl samovýrobců. Za svojí vyrobenou EE vlastníci střešní FVE zaplatí 0,-Kč. V EU bylo jen loni nainstalováno cca 1,5 milionů střešních FVE. V ČR se to rozjíždí pomalu, ale v následujících letech to budou statisíce realizací na RD, bytových domech a firmách. Minulý týden jsem viděl projekt výrobní firmy, která si letos nainstaluje na haly střešní FVE o výkonu 2 MW = 2 GWh/rok. Návratnost investice 5 let.

A teď k těm zmiňovaným rekordům OZE za leden:

Rekordní leden v Německu pro OZE = podíl 52% (z toho vítr 40%)

Rekordní leden v EU pro OZE = podíl 42%

Petr prochaska
31. leden 2023, 10:49

Jakto, že jen 40%? Vždyť ceny energií jsou několikanásobné oproti cenám před 2 lety. To němci počítají s masivními dotaci od státu?

Jan Stehlik
31. leden 2023, 14:41

Pane procházka

. Článek je o roce 2021. Tedy už ceny kdy krachovala nejmenovana společnost u nás a spousta lidí preskakovala k jinému dodavateli. Kdyby tam byl graf za tři roky, tak jste na petinovych cenách než dnes.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se