Návrh německého zákona stanovujícího 65% podíl OZE pro nové topné systémy je téměř hotov
Německo pracuje na zákoně, který by od roku 2024 vyžadoval, aby všechny nově instalované topné systémy v Německu využívaly 65 % obnovitelné energie. Podle informací Tagesspiegel Background by měl být návrh zákona po mnoha odloženích téměř dokončen.
S předložením zákona, který stanoví cíl 65 % obnovitelné energie pro nové topné systémy, počítala již koaliční dohoda spolkové vlády, zákon měl vejít v platnost v roce 2025. V loňském březnu se po vypuknutí války na Ukrajině německá vláda dohodla na snaze uvést tento zákon v platnost již od roku 2024.
Návrh vyžaduje "malou" novelu Zákona o energii ve stavebnictví (Gebäudeenergiegesetz), kterou by muselo odsouhlasit Ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu (BMWK) a Ministerstvo stavebnictví (BMWBS), ta se v současné době dokončuje, uvedl Tagesspiegel Background.
Původně plánovala ministerstva přijmout novelu loni v létě, "aby bylo včas vytvořeno plánování a investiční jistota pro dotčené vlastníky, ale také pro průmysl a kvalifikované pracovníky", jak uvádí prováděcí koncept. Spotřebitelé a montážní firmy netrpělivě očekávají jasnou právní úpravu, uvedla veřejnoprávní televize ARD.
"Nejistota panuje nejen mezi zákazníky, ale i mezi některými firmami," řekl televizi Mirko Karkowsky ze Sárského poradenského centra pro spotřebitele. "Chtějí zákazníkům řádně a plně poradit, ale nemohou tak učinit, dokud je právní situace nejasná."
Podle Tagesspiegel Background by při dosahování 65% cíle mohla hrát roli tepelná čerpadla, dálkové vytápění, vytápění biomasou a plynové kotle, které mohou fungovat na biometan nebo zelený vodík.
Podle zprávy BMWK je aktuálně více než 80 % německé poptávky po vytápění uspokojováno fosilními palivy, která se z velké části musí dovážet. Zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie v teplárenství spolu se zvýšením energetické účinnosti by proto podle ministerstva zaručilo bezpečnost dodávek, bylo by v souladu s klimatickými cíli a pomohlo by udržet cenovou dostupnost vytápění.Jak bude cíl 65 % realizován, zatím není jasné, uvedl Tagesspiegel Background. Německý stavební fond by se měl stát klimaticky neutrálním do roku 2045.
Mohlo by vás zajímat:
Snad by se tomu dalo pomoci kdyby se topilo i v létě. Stejně bývá často nadbytek elektřiny z fotovoltaiky a kdyby se přes léto kolem oběda na 3 hodiny zapnulo topení, tak by se snáze podařilo cíl splnit.
Proč tu píšete jako šašek? Např. TČ dodá energii prostředí, která je brána jako obnovitelná. Jinými slovy to je zákon čistě proti uhlí, ropě (derivátům), zemnímu plynu. To je rozumné a podporuje soběstačnost.
Josef Svejk vypada jako blbec, ale je mudry clovek. Ty chces vyzerat ako mudry clovek.
Zavadzanie TČ je este vacsia pohroma na prenosovu sustavu ako elektroauta.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze
Nahrazení přímotopů tepelnými čerpadly vytvoří prostor pro konverzi dalších tepelných zdrojů. Navíc pro novostavby, které budou v pasivním standardu, kde se dá počítat s velkou časovou tepelnou akumulací a tedy možným řízením dle zatížení sítě ... Zdroj nemusí být navíc vzduch. Prostě budoucnost. Ikdyž určitě ne tam u vás v Rusku..
Do pasivního domu nepatří tepelné čerpadlo. To je ekonomický nesmysl. Pasivní dům je do 15kw/ m2 za rok. Pasivní dům prostě vytopite osobami bydlícími , spotřebiči a zbytkovým teplem z TUV.
@stehlik
tohle slýchám celkem často a já myslím, že to moc v reálném světě nefunguje. Jo zbytkové teplo, třeba z trouby, používáme, ale že by to při teplotách kolem 0-5C a zataženo vytopilo dům se říct nedá (dům TZ 2,9kW@12C 2 dospělý většinu času doma). Teplota padá pomale, ale za 2-3 dny už to je znát a musí se topit, protože konstrukce se prostě ochlazují a potom natopit tu hmotu stojí více pěnez než prostě občas topit, ikdyž vlastně není třeba - setrvačník.
XOOR
Vy nechápete co je to pasivní dum . Pasivní dum je do 15kw/m2 za rok tepelné ztráty . Nízkoenergetický pak do 50kw/m2 a rok . Jenže naše vláda udělala skok k něčemu jinému . A to k uhlíkové neutralitě . Tudíž vytvořené tabulky jsou pokřivené a počítá se celková spotřeba . Tedy většina ,, pasivních domu,, u nás postavených má větší tepelnou ztrátu . Ukázkovým příkladem je když použijete teplené čerpadlo a hezky se posunete v příčce nahoru . Což neovlivní tepelnou ztrátu , ale množství energie spotřebované. Tudíž pokuď máte zjištěn výpočet , tak si zjistěte kolik je tepelná ztráta obálky . Navíc velký problém u zděných domu jsou tepelné mosty . Kdy sice výpočtově to vychází , ale není to technicky proveditelné . V tomhle mají relativně slušnou výhodu dřevostavby , kdy dřevo je vysoce pružný a pevný materiál , ale slušně tepelně izolační na rozdíl od betonu . Beton má zase výhodu v akumulaci , kdy vyrovnává tepelné výkyvy.
XOOR . Pro ilustraci , Pasivní dum o velikosti 100m2 se musí vejít za rok do 1500kwh teplené ztráty. Pokuď jste doma , něco si uvaříte , vysprchujete se , nějaká elektronika atd , tak opravdu budete topit jen když je pod nulou. Stačí aby zasvítilo sluníčko a budte mít vše jinak .
To je omyl.
Je to zákon prosazený loby výrobců TČ, plynárenství, distributorů elektřiny a plynových elektráren (potřebují dotace jak na výstavbu, tak provoz).
Protože čím budete napájet ta TČ v zimě, kdy mají největší spotřebu díky mrazům a nízkému topnému faktoru?
Zvláště v době, kdy bude málo (nebo vůbec) foukat to bude převážně ze špičkových plynových elektráren.
Ty špičkové záložní elektrárny budou potřebovat dotace na stavbu a dobu, kdy nebudou vyrábět. Také buď dotovat drahý plyn a emisní povolenky, nebo bude z nich velmi drahá elektřina.
Jestli bude v budoucnosti palivem vodík vyrobený v létě z FVE a skladovaný na zimu, bude to s cenou a dotacemi ještě horší. Nehledě na vysokou uhlíkovou stopu všech potřebných zařízení, ale i uniklého vodíku.
To je skvělé - mohli bychom o to více otáčet termostat a plnit tak naše nové zelené cíle, v létě....
Vezmeme-li novostavbu s tepelnou ztrátou cca 30 W/m2 pak při domku cca 120 m2 hovoříme o potřebném výkonu zdroje tepla 3,6 kW.
To je opravdu málo, tedy topení přes TČ je skoro nereálné - příkon 1 kW, tak malé zdroje asi nejsou mimo klimatizační jednotky... tedy nejde o zdroje tepla s OZE, ale je to o cestě snížení spotřeby objektu...
Jo dobře umístěná klimka, nebo předělaná, tohle krásně zvládne za ceny do 50kkč. Koupit do takového domu nádherné čerpadlo za 250-300kkč může jen člověk co neumí počítat, nebo má hodně peněz anebo chce mít doma hezkou krabičku. Také znám.
Já mám právě takový domek, a původně osazené topné kabely v podlaze jsem doplnil o multisplit 4,5kW, jedna jednotka dole druhá nahoře. Od začátku zimy si podlahovka vzala 0,7MWh, TČ 0,6MWh, dřevem jsem topil jen 2x, a to spíše jen z hecu. Odhaduji že bych se do konce dubna mohl vejít do 2MWh bez topení dřevem. Bez kamen a TČ bych měl spotřebu asi 5 MWh. S topením dřevem cca 90x jsem měl loni spotřebu EE cca 1,2MWh dřeva cca 1 tuna Také ještě uvažuji o bojleru s TČ, starý se blíží ke konci životností, tak proč ho nevyměnit.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se