Německý plán na rozvoj teplárenství je kvůli vládním škrtům v ohrožení
Vládní škrty v rámci rozpočtu na rok 2025 ohrožují podle Německého svazu místních komunálních služeb (VKU) plány země na rozvoj tamních soustav zásobování teplem. Informoval o tom zahraniční server Clean Energy Wire.
Dálkové vytápění je jedním z hlavních klíčů k dosažení klimaticky neutrálního zásobování budov teplem. Jeho role je tak vedle zvyšování energetické účinnosti budov klíčová pro zajištění dekarbonizace vytápění v Německu.
Podle nedávné zprávy hodnotící investiční požadavky na plánovaný rozvoj dálkového vytápění v Německu, kterou si nechaly vypracovat Německý svaz pro energetickou účinnost vytápění, chlazení a kogeneraci (AGFW) a Německý svaz místních komunálních služeb (VKU), bude do roku 2030 třeba vynaložit investice v objemu 43,5 miliardy eur. Většina prostředků (60 %) bude potřeba na rozšíření tepelných sítí a zbytek na teplárny využívající obnovitelné zdroje energie a jejich připojení k sítím.
Uvedená zpráva současně vyčísluje potřebnou státní podporu na investice a provoz modernizovaného dálkového vytápění na 3,4 miliardy eur ročně do roku 2030.
Pouze pětina potřebné podpory
Německá vláda nicméně alokovala pro období 2025 až 2029 do Federálního fondu pro účinné soustavy zásobování teplem pouze 3,4 miliardy eur. Proti výše uvedenému potřebnému objemu státních finančních prostředků se tak jedná pouze o pětinu.
"Vládní návrh rozpočtu, který koaliční strany schválily 19. srpna, způsobil nejistotu a poničil důvěru," řekl předseda asociace VKU Ingbert Liebing.
Podle Liebinga nebude v případě navrhované alokace na státní podporu pro teplárenství možné docílit vládního cíle na nárůst podílu dodávek tepla ze soustav zásobování teplem na trojnásobek do roku 2045.
Toho má být docíleno pomocí rozšiřování soustav zásobování teplem, v nichž bude podíl energie z obnovitelných zdrojů nebo podíl odpadního tepla do roku 2030 činit alespoň 50 %. K těm by se každý rok mělo připojovat na 100 tisíc budov.
Dálkové vytápění již zásobuje více než třetinu domů ve třech největších německých městech Berlíně, Hamburku a Mnichově.
Podle informací zveřejněných německým ministerstvem hospodářství bylo v roce 2022 připojeno k soustavám zásobování teplem asi 14 % německých domácností. Podíl obnovitelných zdrojů energie na celkových dodávkách tepla z těchto soustav činil asi 20 %.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se