Německá spolková země Braniborsko schválila zákon, na jehož základě bude část ze zisku provozovatelů větrných turbín převáděna na účty obcí v jejich těsné blízkosti. Kromě nových turbín se bude povinný odvod vztahovat i na tzv. repowering.

Ve snaze zajistit pro výstavbu větrných elektráren co největší podporu od místních obyvatel zatím zřejmě nejdále zašla spolková země Braniborsko. V posledním návrhu zákona, na jehož přijetí se podílely především strany CDU (Křesťanskodemokratická unie Německa), Linken (levice) a SPD (Sociálnědemokratická strana Německa), je zavedena  povinnost provozovatelům větrných elektráren platit každé obci ve vzdálenosti do 3 km roční poplatek 10 000 EUR.

Povinnost se vztahuje na každou větrnou elektrárnu, nikoliv na park větrných turbín, a platí se každé obci, která je v okruhu 3 km od větrné elektrárny. Pokud se v okolí některých obcí nachází hned několik větrných turbín, pak se rozpočty obcí obohatí i o několik stovek tisíc EUR ročně.

Vzdálenost 3 km přitom není zcela nevýznamná. Pro srovnání, pravidlo známé jako 10H v Bavorsku prakticky zastavilo výstavbu nových větrných elektráren.  Přitom pro větrné elektrárny o výšce 180 metrů se jedná o vzdálenost 1,8 km od obydlí, tedy menší vzdálenost než u nového braniborského zákona.

Lze každopádně očekávat, že mezi developery větrných parků tento návrh mnoho pozitivních reakcí nevzbudí. Již nyní se větrných elektráren staví podstatně méně než v dřívějších letech. Za první čtyři měsíce tohoto roku bylo postaveno na pevnině pouze 225 MW větrných elektráren a i výsledky posledních aukcí pro OZE svědčí o tom, že zájem developerů není dostatečný, jelikož v řadě aukcí se dražený objem výkonu nenaplní.

Naopak, jelikož je podpora přidělována na základě aukcí, bude se jednat o další faktor, který bude tlačit cenu v aukcích k vyšším hodnotám. Současně bude stále vyšší tlak na výběr ideálního místa pro stavbu, přičemž už nyní je kvůli vyššímu zájmu o vhodné místo a různým restrikcím (například zmiňované pravidlo 10H v Bavorsku) vhodných míst stále méně.

Nová povinnost se vztahuje na všechny provozovatele nových větrných elektráren a taktéž na větrné elektrárny, které projdou kompletní modernizací, tzv. repoweringem. Naopak se nevztahuje na nové elektrárny, které ještě nebyly vystavěny a které získaly podporu v aukcích od počátku roku 2017.

Braniborsko přitom patří mezi spolkové země, které mají pro rozvoj větrné energetiky nejlepší podmínky. Celkem je na území této spolkové země 3821 větrných elektráren, které mají instalovaný výkon v součtu 7081 MW. Více větrných elektráren se nachází pouze v Dolním Sasku.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *