Větrné elektrárny nejsou dost populární, provozovatelé budou platit braniborským obcím
Německá spolková země Braniborsko schválila zákon, na jehož základě bude část ze zisku provozovatelů větrných turbín převáděna na účty obcí v jejich těsné blízkosti. Kromě nových turbín se bude povinný odvod vztahovat i na tzv. repowering.
Ve snaze zajistit pro výstavbu větrných elektráren co největší podporu od místních obyvatel zatím zřejmě nejdále zašla spolková země Braniborsko. V posledním návrhu zákona, na jehož přijetí se podílely především strany CDU (Křesťanskodemokratická unie Německa), Linken (levice) a SPD (Sociálnědemokratická strana Německa), je zavedena povinnost provozovatelům větrných elektráren platit každé obci ve vzdálenosti do 3 km roční poplatek 10 000 EUR.
Povinnost se vztahuje na každou větrnou elektrárnu, nikoliv na park větrných turbín, a platí se každé obci, která je v okruhu 3 km od větrné elektrárny. Pokud se v okolí některých obcí nachází hned několik větrných turbín, pak se rozpočty obcí obohatí i o několik stovek tisíc EUR ročně.
Vzdálenost 3 km přitom není zcela nevýznamná. Pro srovnání, pravidlo známé jako 10H v Bavorsku prakticky zastavilo výstavbu nových větrných elektráren. Přitom pro větrné elektrárny o výšce 180 metrů se jedná o vzdálenost 1,8 km od obydlí, tedy menší vzdálenost než u nového braniborského zákona.
Lze každopádně očekávat, že mezi developery větrných parků tento návrh mnoho pozitivních reakcí nevzbudí. Již nyní se větrných elektráren staví podstatně méně než v dřívějších letech. Za první čtyři měsíce tohoto roku bylo postaveno na pevnině pouze 225 MW větrných elektráren a i výsledky posledních aukcí pro OZE svědčí o tom, že zájem developerů není dostatečný, jelikož v řadě aukcí se dražený objem výkonu nenaplní.
Naopak, jelikož je podpora přidělována na základě aukcí, bude se jednat o další faktor, který bude tlačit cenu v aukcích k vyšším hodnotám. Současně bude stále vyšší tlak na výběr ideálního místa pro stavbu, přičemž už nyní je kvůli vyššímu zájmu o vhodné místo a různým restrikcím (například zmiňované pravidlo 10H v Bavorsku) vhodných míst stále méně.
Nová povinnost se vztahuje na všechny provozovatele nových větrných elektráren a taktéž na větrné elektrárny, které projdou kompletní modernizací, tzv. repoweringem. Naopak se nevztahuje na nové elektrárny, které ještě nebyly vystavěny a které získaly podporu v aukcích od počátku roku 2017.
Braniborsko přitom patří mezi spolkové země, které mají pro rozvoj větrné energetiky nejlepší podmínky. Celkem je na území této spolkové země 3821 větrných elektráren, které mají instalovaný výkon v součtu 7081 MW. Více větrných elektráren se nachází pouze v Dolním Sasku.
Mohlo by vás zajímat:
To tady říkám od samého začátku: část zisku musí získávat obec, u níž jsou jednotlivé větrníky umístěny. Sice aukční ceny vyskočí o 10-20% a pár diskutérů zde začne vyskakovat blahem, "podívejte se na to", ale v dlouhodobém horizontu zase aukční cena bude jen klesat a rozhodně se zvýší počet instalací VtE.
No jo jenže to je fakticky zdanění. Jinak je směšné jak dnes mají Němci problém s hledáním nových VTE a pak si odsouhlasí uhlíkovou neutralitu do roku 2050 , jen tak pro zajímavost Němci mají celkovou spotřebu 323Mto , jejich současný vítr dává 25 Mto. Kdyby zvedli počet VTE 10x což je i technicky nemožné , tak stejně nebudou uhlíkově neutrální. Jenže papír snese vše , takže oni si to klidně naplánují a to tupé stádo tomu bude věřit.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se