Větrný sektor tlačí na Bavorsko, aby změnilo postoj k tomuto obnovitelnému zdroji
Rozvoj onshore větrných elektráren v Německu byl i v prvním pololetí letošního roku příliš pomalý na to, aby země splnila své cíle pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE). Obzvláště pomalu přitom postupuje rozvoj větrných elektráren v Bavorsku, které je přitom mezi německými spolkovými zeměmi jedničkou v oblasti rozvoje solárních elektráren. Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire s odkazem na vyjádření a data od německé asociace pro větrnou energii (BWE) a německého síťového regulátora (BNetzA).
Analýza výzkumníků z agentury FA Wind podle BWE potvrdila, že hodnoty týkající se rozvoje onshore větrných elektráren v Německu zůstaly v letošním prvním pololetí na podobně nízké úrovni, jako tomu bylo ve stejném období v roce 2021.
BWE podle Clean Energy Wire uvedlo, že zejména Bavorsko by mělo ukončit své "úhybné manévry" spočívající ve výzvách k prodloužení životnosti jaderných elektráren nebo těžbě plynu frakováním. Podle uvedené lobbistické skupiny mají tyto výzvy pouze odvrátit pozornost od faktu, že Bavorsko již řadu let blokuje výstavbu větrných elektráren.
"Musí dojít ke změně kurzu, co se týče větrných elektráren," uvedl ředitel BWE Hermann Albers a dodal, že více než 4,5 % rozlohy tohoto státu je potenciálně vhodné pro výrobu elektřiny z větru a že má Bavorsko dostatek prostoru pro zvládnutí této "otočky".
Solární jednička
I přes téměř nulový rozvoj větrných elektráren nelze Bavorsko označovat za stát, který by se bránil rozvoji obnovitelných zdrojů. V oblasti solárních elektráren se totiž jedná o jedničku mezi německými spolkovými zeměmi. Jenom v prvních šesti měsících letošního roku byly v Bavorsku do sítě připojeny nové solární elektrárny s výkonem přesahujícím jeden gigawatt.
"Bavorsko je slunný region, který rychle a důrazně přispívá k transformaci energetiky," uvedl bavorský ministr hospodářství Hubert Aiwanger.
Ministerstvo hospodářství uvedlo, že většina instalací solárních elektráren uvedených do provozu v letošním roce byly zdroje umístěné na zemi, 40 % potom tvořily střešní solární elektrárny. Zhruba 12 % ze zdrojů instalovaných na zemi bylo postaveno bez potřeby zajištění provozní podpory.
Mohlo by vás zajímat:
"Musí dojít ke změně kurzu, co se týče větrných elektráren," .. takže nějaký nikým nevolený človíček z nějaké korporace se snaží něco přikazovat demokraticky zvoleným politikům ?
A nikdo tam v tom Německu s tím nemá problém.
V podstatě jde o to ,že Německo bude muset obětovat svojí krajinu větrné energetice jinak nebude v žádném případě možné aby pokračovalo v současném kurzu přechodu na OZE. Solární elektrárny jakkoli jsou dobré pak od poloviny října do poloviny února dávají příliš málo energie než aby mohli nějak významně promluvit do energetického přechodu státu a kromě větru jádra a fosilních paliv Německo reálně nemá žádný jiný zdroj energie , který by mohl zemi zásobovat po tyto 4 kritické měsíce. Pokud jsou fosilní paliva a jádro na indexu pak bude muset být během příštích 15 let Německá krajina zcela zničena větrnou energetikou a samozřejmě VTE zaberou i Německou ekonomickou zónu v severním moři. Bylo by sice logické postupovat pomalu a začít přestavbou budov na pasivní stavby vytápěné podlahovým topením a tepelnými čerpadly typu země/voda tím by zásadně klesla zimní spotřeba energie jenže na tom by ve výsledku tolik nevydělali lobistické skupiny podnikatelů prostě ničit krajinu a prodávat lidem drahou elektřinu je výnosnější než mít izolované budovy s podlahovkou a tepelnými čerpadly s topným faktorem přes 5 , takové budovy totiž potřebují velmi málo energie tedy malý kšeft pro dodavatele a o tom to je....
Tepelná čerpadla nejsou samospasitelná, jsou investičně drahá a náročná na spotřebu el. energie. V husté městské zástavbě čerpání tepla ze země prakticky vyloučené.
Výstavba dalších větráků na pobřeží a severozápadním vnitrozemí povede ke snížení rychlosti západních větrů a otevře se vice cesta jihozápadním a jiznim vlivům na počasí včetně suchá a extrémních teplot. Příklad jsou Krušné hory a srážkový stín za nimi. To může být výsledkem bezhlavých OZE v Německu.
VTE odebírá energii větru v přízemní vrstvě atmosféry. Vítr v této vrstvě se tře o zemský povrch a jeho energie se přeměňuje v teplo. Když postavíte VTE tak se za ní sníží rychlost větru a tím i tření dokud se odebraná energie nevyrovná. Klima to nezmění , ale jejich větší penetrace sníží rychlost větru v celém regionu a výroba energie z jednotlivých věží bude klesat a stane se více nestabilní.
Pozrel som si emisie v nemeckej energetike v Juli 2021 a 2022
2021-07 - 46% OZE, 38.0 TWh, 344g
2022-07 - 49% OZE, 41.3 TWh, 371g
Podiel OZE stupol a s nim aj emisie.
No to víte útlum jaderné energetiky znamená že vše co nevyrobí OZE vyrobí fosilní paliva , příští rok to bude ještě horší.
Takze v realite to znamena narast emisii, ako vidime. Dalsi vlastny gol pre OZE.
A tu by som ocakaval krik zelenych. Ved emisie nicia planetu, takze oni by mali byt ti prvi, ktori by sa tu mali postavit za zachranu jadra.
Co viem, tak maju vyslovene proti jadrove postoje. Bud netusia co robia, alebo je za tym nieco ine (politika) a zachrana planety ich vobec netrapi.
Tak ci tak sa svojmu menu spreneverili.
Musí být jasné a adresné podpory pro jednotlivé záměrem dotčené občany v daném katastru obce, např. 1500 kWh elektřiny ročně pro každého občana v obci zdarma. Pak se o to lidi doslova porvou, aby vůbec mohli mít onu škaredou vrtuli v obci. Dokud to bude jen o tom, že podpora bude neadresná a nepřímá, např. ve formě dotace dobrovolným požárníkům 200 000 Kč ročně a podobné píč*viny, tak se to dopředu nepohne.
V prvé řadě referendum. Možnost účasti všech minimálně do vzdálenosti 10x. Nedávno tu byl odkaz na hlukový posudek odvolávající se na zněním zákona, ochrana před hlukem je minimální, pro Éčka bez trvalého pobytu nulová.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se