Domů
Německo
Více než 2/3 německých průmyslových podniků budou tvrdě zasaženy nárůstem cen energetických komodit
Zdroj: BASF

Více než 2/3 německých průmyslových podniků budou tvrdě zasaženy nárůstem cen energetických komodit

Podle průzkumu Německého hospodářského institutu (IW) vede ruská invaze a sankce uvalené v reakci na ni k rostoucí nejistotě a obavám u německých společností. Více než dvě třetiny průmyslových podniků očekávají velmi vysokou zátěž v důsledku rostoucích cen energetických komodit. Významný dopad bude mít i přerušení činnosti ukrajinských dodavatelů.

V průzkumu, který IW provedl v prvním týdnu války mezi 200 podniky, zjistil, že 62 % z nich očekává v důsledku zvýšených cen energií buď velkou, nebo velmi velkou zátěž. Mezi průmyslovými podniky to bylo u 70 % podniků. Eskalace konfliktu vedla také k rostoucím obavám německých firem o dodávky plynu v Německu. Přibližně třetina společností očekává problémy v důsledku nedostatečných dodávek plynu.

Řada podniků využívá plyn nejen jako zdroj energie, ale také jako surovinu v chemickém a farmaceutickém průmyslu. V souladu s tím očekává 37 % průmyslových podniků častější zátěž v důsledku nedostatku plynu. Společnosti také vyjádřily obavy z narušení dodavatelského řetězce na Ukrajině, kde byli dodavatelé softwaru a automobilových dílů nuceni přerušit činnost. V důsledku toho 31 % společností (a 39 % v průmyslovém odvětví) očekává, že zrušené dodávky se stanou problémem.

Procentuální podíl společností, které očekávají vysokou nebo velmi vysokou zátěž z: vyšších cen energetických komodit, nedostatku zemního plynu, výpadku dodavatelů a ztráty odbytu. Zdroj Německý hospodářský institut (IW)

"Válka přináší lidem na Ukrajině nejen neuvěřitelné utrpení, ale ničí také část ekonomické základny a výrobního potenciálu," uvedl ekonomický expert IW Michael Grömling. "Problémy, které Evropa zažila v důsledku pandemie koronaviru, se v důsledku Putinovy agresivní války ještě prohlubují. Hospodářské oživení se nyní protahuje."

Potřebujete být v obraze ohledně německé energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti německé energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Německá otočka. Před rokem plyn zakazovali, dnes na něj shání peníze
25. červen 2022, 17:39
Němci mají málo plynu. Do problémů se může dostat i Česko
24. červen 2022, 18:47
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Zbyněk Poisl
12. březen 2022, 09:39

Mají přece energii z OZE, která je zadarmo.

Jan Stehlik
12. březen 2022, 09:48

Včera říkal kamarád co dělá ve strojařině , že majitel platil minulý rok 4 miliony za elektřinu na měsíc . Teď to je 12 milionu za měsíc . Plyn jde o 1300% vzhuru . Na idnes se psalo , že už pocelánky , sklárny odstavují výrobu .

hlpb
12. březen 2022, 09:59

nedávno jsem se bavil s ředitelem továrny 3000 zaměstnanců s roční spotřebou EE 8 GWh, vzhledem k růstu cen energii chystají velkou střešní FVE + velkou FVE na nedalekých pozemcích. Podobný přístup chystají stovky firem v ČR a desetitisíce v Evropě. Platí jedna zákonitost čím vyšší jsou ceny energií tím více bude zájem o vlastní FVE, samozřejmě, že válka na Ukrajině to ještě urychlí.

Jan Stehlik
12. březen 2022, 10:27

Samozřejmě FVE pan majitel na střeše fabriky má . To možná rozběhne jeden lis . To by musel odkoupit louky okolo a zaneřádit je panely . Co ale v noci a v zimě ? Navíc u nás je vše na plyn . Vytápění bytovek , fabrik , obchodáku . Potřebovalo by to aspoň dalších 5 temelínu.

hlpb
12. březen 2022, 10:40

popisuji konkrétní případ firmy, váš případ neznám. Je samozřejmé, že ani u této firmy nepokryjí spotřebu EE ze 100%, ale počítají s pánují 3 GWh vlastní výroby za rok = tj. cca 10.000 panelů, samozřejmě tato firma počítá s velkým bateriovým úložištěm (noční provoz + ochrana proti výpadkům EE). Návratnost investice při současných cenách cca 5-6 let!!!! ekonomicky aktuálně není co řešit

Zbyněk Poisl
12. březen 2022, 11:34

A to velké úložiště bude stát kolik?

Michal K.
12. březen 2022, 15:29

Ja to nechapem. Ved to vam povie kazdy odbornik Vanecek, ze OZE ma nasekat kvanta lacnej elektriny. Tak kde je ta lacna elektrina ? Preco ju to OZE neseka ?

petr
12. březen 2022, 12:07

Dobrý den, při cenách silové elektřiny cca 100 a více euro za MWh je 100 % rozumné stavět FTVE na střechách jakékoliv průmyslové haly, OC, kravína či podobně. Jediné co je důležité, aby výkon této FTVE příliš nepřesahoval letní denní spotřebu v maximu. Jinými slovy, má-li někdo stálý příkon okolo 150 kW v době od 9 - 16 hodin, pak FTVE i s výkonem 150 kWp je ok, možná je i instalovat o cca 20 - 25 % více.

Tedy nové instalace na OC třeba Letňany v Praze kde minimum příkonu je asi 800 kW pak FTVE cca 1 000 kW je na místě a to zde nepočítám chlazení, které by bylo možné zcela realizovat na FTVE, protože když svítí tak se také chladí....

Rozhodně však nedoporučuji FTVE na rodinných domcích. Zde bez drahé akumulace to nejde. Cena elektřiny u takového domku ba musela bát okolo 10 Kč/kWh a to asi zatím není...

Slavomil Vinkler
12. březen 2022, 17:45

Ale myslím, že brzo bude 20. Abychom se nedivili.

nikdo
12. březen 2022, 23:32

Obchodní centra jsou jedni z největších plýtvaču energie co znám než tam dají FVE tak by měli nejdřív snížit svou spotřebu to je nebude téměř nic stát.

Konkrétně v OC Letňany mě přijde že jen vyměnili zářivky za LED nevím jak teď ale rok zpět například: tlumili světla v centru až v 23:00 i když v centru krom Tesca končí prodejní doba v 21:00 a to i v době když museli zavírat v 20:00.

V celém centru je přetopeno asi nevědí co s penězi tohle by asi mělo být ošetřeno nějakým předpisem a maximální možné teplotě v prodejně, v objektu se prodávají také potraviny a vysoké teploty jim moc svědčit nebudou.

Obchodní centrum svítí celou noc svým reklamním osvětlením monumentálních vchodů které navíc osvětluje odspoda, na pár kilometrů daleko od obchodního centra vidím záři.

Před centrem mají už od léta jakási zvířata složená z LED žároviček která jsou napojena na osvětlení chodníků a svítí celou noc, krom toho že to plýtvá elektřinou tak už jsou poměrně špinavá, za světla to nevypadá moc hezky.

Nevím jestli ta střecha zvládne nést panely když si vezmu že když víc prší nebo taje sníh tak jim tam poměrně zatéká hlavně v místě Hypermarketu Tesco jsou kyblíky o které občas nějaký zákazník neúmyslně převrhne. Tahle situace je tam přes 10 let, mám pochybnosti o tom že by dokázali nainstalovat správně FVE když nejsou schopni za 10 let spravit střechu aby tam nezatékalo.

maly jarda
12. březen 2022, 18:23

anglo-američané vedou už 8 let ekonomickou válku proti Evropě pod záminkou "ruských sankcí" .. vše ostatní jsou jen detaily

Richard Vacek
13. březen 2022, 05:23

A potřebujeme vůbec v Evropě nějaké podniky? Smrdí to, lidé tam nechodí rádi a potřebuje to spoustu energie.

Vždyť peníze se lidem už dávno posílají na účet a nemusí si je chodit vyzvedávat do továrny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se