Němečtí spotřebitelé platí za rozvoj obnovitelných zdrojů energie více než třikrát tolik co Češi. Příspěvek na OZE má dle Agory kulminovat na 70 EUR/MWh v roce 2021, přičemž prvním zdrojům bude v Německu podpora končit příští rok.

Think tank Agora Energiewende v sobotu přišel se zprávou, že německý poplatek na obnovitelné zdroje by měl dosáhnout maxima v roce 2021. Poté již vyprší doba podpory prvním obnovitelným projektům, což povede ke snížení vynakládaných prostředků na podporu OZE, protože nové projekty již nemají garantované tak vysoké výkupní ceny, jako projekty uvedené do provozu na začátku tisíciletí.

Do doby kulminace za dva roky ovšem může poplatek na obnovitelné zdroje vzrůst ještě o 4,5 %. Loni dokonce došlo k 6% poklesu. Poplatek za obnovitelné zdroje, který odvádějí němečtí spotřebitelé, se mezi lety 2010 a 2017 ztrojnásobil, předloni se pohyboval na úrovni 68,88 euro/MWh. Pro srovnání, v ČR tento poplatek dosahuje cca 20 EUR/MWh.

Podle německého zákona musí být rozdíl výkupních cen OZE a tržních cen dorovnán pomocí poplatku za OZE, který v určité míře platí všichni spotřebitelé. Celkově musí ročně být na poplatcích vybráno 25 mld. euro na podporu OZE. Výjimku tvoří energeticky nejnáročnější industriální spotřebitelé, kteří platí v relativních číslech méně. Výše poplatku se určuje každoročně 15.října.

Pevné výkupní ceny pro nové velké onshore větrné elektrárny již v Německu skončily loni, nyní se soutěží ceny v aukcích. Paradoxně tak je pro německého spotřebitele z ekonomické stránky negativní zvýšená výroba z OZE, kdy musí doplácet rozdíl mezi tržní a výkupní cenou a naopak doplácí méně, pokud stoupá tržní cena.

Podíl OZE na elektroenergetickém mixu za první polovinu letošního roku dosáhl 44 %, což je více než cíl pro rok 2020, který činí 35 %.Do roku 2030 by Německo rádo vyrábělo z OZE 65 % elektrické energie, protože se již projeví vyřazení jaderných a části uhelných bloků. V současné době je instalovaný výkon našeho západního souseda v obnovitelných zdrojích 120 GW. Z toho větrné elektrárny tvoří 60 GW, 47 GW solární elektrárny a biomasa a vodní elektrárny zbytek. Uhelné a jaderné zdroje v Německu v první polovině letošního roku vyprodukovaly 40 % elektřiny.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *