Domů
Německo
Výše poplatku za obnovitelné zdroje by v Německu měla kulminovat v roce 2021
Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: Pixabay

Výše poplatku za obnovitelné zdroje by v Německu měla kulminovat v roce 2021

Němečtí spotřebitelé platí za rozvoj obnovitelných zdrojů energie více než třikrát tolik co Češi. Příspěvek na OZE má dle Agory kulminovat na 70 EUR/MWh v roce 2021, přičemž prvním zdrojům bude v Německu podpora končit příští rok.

Think tank Agora Energiewende v sobotu přišel se zprávou, že německý poplatek na obnovitelné zdroje by měl dosáhnout maxima v roce 2021. Poté již vyprší doba podpory prvním obnovitelným projektům, což povede ke snížení vynakládaných prostředků na podporu OZE, protože nové projekty již nemají garantované tak vysoké výkupní ceny, jako projekty uvedené do provozu na začátku tisíciletí.

Do doby kulminace za dva roky ovšem může poplatek na obnovitelné zdroje vzrůst ještě o 4,5 %. Loni dokonce došlo k 6% poklesu. Poplatek za obnovitelné zdroje, který odvádějí němečtí spotřebitelé, se mezi lety 2010 a 2017 ztrojnásobil, předloni se pohyboval na úrovni 68,88 euro/MWh. Pro srovnání, v ČR tento poplatek dosahuje cca 20 EUR/MWh.

Podle německého zákona musí být rozdíl výkupních cen OZE a tržních cen dorovnán pomocí poplatku za OZE, který v určité míře platí všichni spotřebitelé. Celkově musí ročně být na poplatcích vybráno 25 mld. euro na podporu OZE. Výjimku tvoří energeticky nejnáročnější industriální spotřebitelé, kteří platí v relativních číslech méně. Výše poplatku se určuje každoročně 15.října.

Pevné výkupní ceny pro nové velké onshore větrné elektrárny již v Německu skončily loni, nyní se soutěží ceny v aukcích. Paradoxně tak je pro německého spotřebitele z ekonomické stránky negativní zvýšená výroba z OZE, kdy musí doplácet rozdíl mezi tržní a výkupní cenou a naopak doplácí méně, pokud stoupá tržní cena.

Podíl OZE na elektroenergetickém mixu za první polovinu letošního roku dosáhl 44 %, což je více než cíl pro rok 2020, který činí 35 %.Do roku 2030 by Německo rádo vyrábělo z OZE 65 % elektrické energie, protože se již projeví vyřazení jaderných a části uhelných bloků. V současné době je instalovaný výkon našeho západního souseda v obnovitelných zdrojích 120 GW. Z toho větrné elektrárny tvoří 60 GW, 47 GW solární elektrárny a biomasavodní elektrárny zbytek. Uhelné a jaderné zdroje v Německu v první polovině letošního roku vyprodukovaly 40 % elektřiny.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Martin Hajek
21. srpen 2019, 10:31

To je zase nehorázný marketing. Když poplatek na OZE v Německu dramaticky rostl, tak vláda občanům vykládala, že tržní ceny elektřiny klesají (což byla pravda). Teď, když tržní ceny elektřiny dramaticky rostou, tak Agora vykládá, že poplatek na OZE už tolik neroste. Ve skutečnosti občana zajímá součet tržní ceny elektřiny a poplatku na OZE a ten už roky v Německu rychle roste.

Milan Vaněček
21. srpen 2019, 12:41

Ano je to vše marketing včetně Vašeho příspěvku. V realitě dávají Němci vzhledem k svému platu za elektřinu (včetně všech daní a poplatků) méně než Češi, to samé platí i pro cenu benzinu a nafty.

Největší rozdíl je ale v tom že většina Němců poplatek za čistou energii podporuje, na rozdíl od Čechů jimž byl tento poplatek vnucen a i přes tento poplatek my vyrábíme čisté elektřiny z větru a slunce cca 50 krát méně než Němci, je to obrovský rozdíl.

frank
21. srpen 2019, 12:50

Realita, která nemá ovšem s cenami energie a dotacemi vůbec co do činění , takže to co jste napsal o poměrech platů a cen je typický diskusní slaměný panák, který má odvést pozornost od reality :)

Milan Vaněček
21. srpen 2019, 13:01

Realita je ovšem následující

1) od určitého roku začne poplatek za OZE všude klesat, investiční cena FVE i VtE již mnohonásobně klesla proti době zahájení energetického přechodu

2) V Německu podpoza Energiewende je (80%), u nás díky tunelům (starým i chystaným) není

3) Německo vyrábí z FVE a VtE caa 50 krát více elektřiny nez ČR. Po přepočtu na obyvatele vydělením osmi je to stále mnohonásobně více. Němci za svoji podporu OZE dostávají to co jich většina chce.

JVr
21. srpen 2019, 13:30

No s tou 3) bych si nebyl jist. Ano většina jich chce vyrábět elektřinu z OZE... Ale ta výroba z OZE jim také vadí... Ono to totiž znamená mít všude větrníky, nebo solární elektrárny, a to se jim nelíbí. Také to znamená postavit více vedení, a to se jim také nelíbí...

Ostatně ono je sice možné, že bude klesat poplatek za garantované ceny, ale pozor on bude nadále stoupat poplatek za regulaci a rozvoj sítě.

Pokud půjde rozvoj dále, bude potřeba mít vyšší pohotovostní zálohy, a ty se musí také postavit.. a dále držet připravené.

Už tady padly zprávy, že bude třeba postavit další vedení sever-jih, která se ještě ani nezačala stavět... A ta co začala, ta váznou.

Takže jim možná klesne cena za MWh, ale stoupnou poplatky na provoz sítě, takže pokles celkové platby za elektřinu nemůžou ani ve snu očekávat ????.

frank
21. srpen 2019, 13:36

no vidíte, že to jde bez slaměných panáků...

Petr Nejedlý
21. srpen 2019, 13:45

ad1) Vaše vnímání pojmu "realita" se od mého poněkud liší. Realita je taková, že i přes výrazný pokles investičních nákladů technologií OZE EEG-Umlage neklesá (aktuálně cca 6,4 cent/kWh). Předpokládá se (což ale není "realita"), že by k poklesu (konečně) mohlo dojít od 2021/2022. Já si pamatuji na proklamace tohoto typu již někdy po 2010...

Navíc to není z hlediska koncového spotřebitele zcela relevantní, protože pro něj je skutečně důležitá cena za kWh.

ad2) To jistě ano, nicméně vzhledem k právě vámi zmiňovanému poměru mezi výší mezd a cenou elektřiny je problematika poplatku za OZE v ČR vnímána poněkud citlivěji.

ad3) souvisí úzce s ad2). Co tedy navrhujete? několikanásobně navýšit výrobu OZE v ČR, abychom se přiblížili našemu vzoru v DE a aby spotřebitelé v ČR mohli platit sumárně několikanásobek sumy na OZE?

Bizon
21. srpen 2019, 13:51

Jste ten pan Petr Nejedlý co měl na iDnes energetický blog? Jestli ano tak respekt a díky, jeden z nejlepších elektro-energetických blogů co jsem kdy četl!

Petr Nejedlý
21. srpen 2019, 15:10

To Bizon: ano, ale kde ty loňské sněhy jsou. Bohužel co jsem se stal manažerem, tak místo víkendového studia zajímavých zahraničních materiálů z energetiky studuji řídící dokumentaci a materiály zcela jiného druhu :-), takže můj blog uschl na nedostatek času...

Josef
22. srpen 2019, 09:54

Německo má celkový podíl OZE podobný jako ČR jejich Energiewende je dírou na peníze. Emise CO2 na obyvatele jsou v Německu jen o málo menší než naše a v dalších letech budou srovnatelné , protože Němci zavřou svoje jaderné elektrárny a nahradí je plynem kdežto my odstavíme část uhlí a poklesne nám export elektřiny.....

Martin Hajek
21. srpen 2019, 17:26

Pane Vaněčku,

i v tom článku se píše, že nemáte pravdu. Píše se v něm, že Němci platí na OZE 68,88 Euro zatímco Češi 20 Euro. Pokud je průměrný Německý plat trojnásobný oproti Českému (a to už dnes ani nebude pravda, násobek bude nižší), tak Němci platí na OZE i relativně ke svému platu více než Češi. To je matematika.

Milan Vaněček
21. srpen 2019, 19:18

Ale mají za to více než šestinásobek (na osobu) čisté elektřiny z FVE a VtE

Bizon
21. srpen 2019, 13:37

Podle mně dodnes nevíme jak reálně ekonomicky životaschopné budou OZE při překročení nějakého kritického podílu v síti. Dokud jsou dotace a dostatek záložních spalovacích zdrojů tak většina scénářů které se prezentují jsou jen spekulace založené napůl na víře. Chápu že všechno má nějakou formu podpory, ale ty formy podpory se tak líší že nevím jestli jde objektivně spočítat které zdroje jsou opravdu zvýhodněné...

Němcům Energiewende určitě neberu, je to bohatý stát který si může dovolit experimentovat a měl by zkoušet táhnout technologii do budoucna! Ale je diskutabilní že to cpou všem ostatním jako jediné správné řešení, když je to teprve experiment který je drahý, má svoje problémy a ještě není u konce. Cena elekřiny pro německý průmysl je nízká, ví že drahá elektřina by byl pro průmysl průser, tak to bohaté německé domácnosti zaplatí. Němcovi i tak zbyde hodně peněz, tak si může dovolit být ekologicky progresivní. Ale v chudších zemích to prostě nemusí být ekonomicky reálné. Navíc i v progresivním Německu už moc nechtějí ani větrné elektrárny, a postavit dráty elektrického vedení je extrémní problém, po 10 letech průtahů přesouvají dost úseků pod zem, což spolkne další peníze...

Martin Hajek
22. srpen 2019, 12:47

Pěkně shrnuto, to se dá jen podepsat.

Martin Hajek
21. srpen 2019, 17:33

Pane Vaněčku,

souhlasím, že jednou přijde den, kdy příspěvek na OZE začne klesat. Problém je, že to bude zhruba ve stejnou dobu, kdy začne raketově růst cena za použití sítí, do nichž se bude muset masivně investovat, aby ten nápor zdánlivě levných OZE zvládly. Výsledek bude, že celkové náklady konečného spotřebitele na kWh v součtu jen dále porostou. Ale marketingoví experti budou lidem tvrdit, že příspěvek na OZE už klesá, takže se mají lépe. A bude to zase jen další lež.

Petr
21. srpen 2019, 21:14

A pak začnou zlatokopové odstavovat větrníky pro mikrotrhliny v konstrukcích, solární parky budou zavírat,protože se nevyplatí stejně jako jaderné elektrárny z jiného důvodu.

Za hloupost se platí...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se