Domů
Obnovitelné zdroje
Francie chce omezit dominanci čínských výrobců solárních panelů
Zdroj: Stefano Paltera/US Dept. of Energy Solar Decathlon

Francie chce omezit dominanci čínských výrobců solárních panelů

Francouzská vláda poskytne dotace na podporu instalace solárních panelů domácí výroby. Chce tak omezit dominanci čínských výrobců těchto zařízení. Řekl to podle agentury Bloomberg francouzský ministr financí Bruno Le Maire.

„V současné době se téměř všechny panely používané ve Francii dovážejí,“ řekl Le Maire v projevu v jižní Francii.

„Vyhrňme si rukávy a do roku 2030 vyrobme ve Francii 40 procent solárních panelů, které použijeme.“

Francie usiluje o zdvojnásobení tempa ročních instalací solárních farem na šest gigawattů. Vláda podpoří dva závody na výrobu panelů vedené francouzskými začínajícími společnostmi Carbon SAS a HoloSolis SAS. Podpora bude zhruba odpovídat investici 2,2 miliardy eur (55,7 miliardy Kč), dodal Le Maire. V letošním roce mohou firmy využít daňové úlevy až 200 milionů eur a mohou získat další finanční podporu.

Vyjádření francouzského ministra přichází v době, kdy EU uvažuje o možnostech, jak ochránit svůj průmysl čistých technologií před čínskými společnostmi. Evropský solární průmysl se potýká s problémy, i když se v regionu instaluje rekordní počet panelů, protože levný čínský dovoz podkopává domácí výrobu.

Francie patří v rámci EU mezi země, které nejhlasitěji hájí hospodářské zájmy bloku. EU podnikla kroky k zařazení kritérií udržitelnosti a odolnosti do aukcí na obnovitelnou energii, aby upřednostnila místní výrobu. Francie do konce roku 2025 hodlá využít ustanovení zákona EU o čistém nulovém průmyslu, který umožňuje vládám zařadit do veřejných zakázek požadavky na kybernetickou bezpečnost a sociální aspekty. Cílem je snížit závislost na zemích mimo EU.

Francie také od poloviny roku posílí kritéria pro obsah uhlíku ve vládních tendrech na střešní solární projekty a přidá bonus za „nízkouhlíkové“ panely používané v malých pozemních fotovoltaických projektech. Pokud se to osvědčí, rozšíří kritéria pro obsah uhlíku na všechny vládní plány podpory solárních instalací, dodal Le Maire.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pravoslav Motyčka
7. duben 2024, 00:51

Francie zakazuje kupovat levné oblečení a levné z Asie a bude dotovat drahé domácí FV panely. Jestli tím něco urychlí pak maximálně svůj vlastní úpadek.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se