Domů
Obnovitelné zdroje
Německo usnadní budování solárních elektráren, výhody pocítí i domácnosti
Balkónová solární elektrárna. Zdroj: Laudeley Betriebstechnik
Zdroj: Laudeley Betriebstechnik

Německo usnadní budování solárních elektráren, výhody pocítí i domácnosti

Berlín 16. srpna (zpravodaj ČTK) – Německá vláda dnes schválila solární balíček, který domácnostem i podnikům usnadní provoz vlastních fotovoltaických elektráren. Cílem přijatého návrhu zákona, který musí ještě posoudit parlament a který by mohl platit od nového roku, je snížit byrokratickou zátěž.

„Pro budování solárních zdrojů energie potřebujeme rychlejší tempo a méně byrokracie, přesně to přináší solární balíček,“ řekl dnes o přijatém návrhu ministr hospodářství Robert Habeck.

„Musíme tempo výstavby ztrojnásobit a do roku 2026 se dostat na cíl budování zdrojů o výkonu 22 gigawattů ročně. To je smělý plán, protože v loňském roce to bylo 7,5 gigawattu,“ dodal.

Pro běžné domácnosti bude nově výrazně snadnější uvést do provozu takzvanou balkonovou solární elektrárnu. Tato zařízení, která fungují po zapojení do elektrické zásuvky, je nyní nezbytné ohlásit dodavateli elektřiny a také Spolkové agentuře pro sítě, která je regulačním úřadem. Potřebná je také výměna starých elektroměrů za digitální. Podle nové úpravy postačí jen registrace balkonových panelů do databáze. Provozovat takovýto energetický zdroj bude přechodně možné i na staré nedigitální elektroměry, které v případě takzvaných přetoků vyrobené energie do rozvodné sítě umožňují zpětný chod počítadla.

Solární elektrárny pro balkony jsou v Německu populární, neboť dokáží pokrýt část okamžité energetické spotřeby domácnosti. Jejich pořízení je navíc finančně výhodné, neboť regiony poskytují dotace. Například v Berlíně je to 500 eur a v Sasku 300 eur. Nyní je povolený výkon takovýchto zařízení omezen na nejvýše 600 wattů, nově bude limit 800 wattů.

Komunitní fotovoltaická elektrárna na střeše domu Elmore House v lonskýnském Brixtonu. Zdroj: EDF
Ilustrační foto

Solární balíček rovněž usnadňuje využívání společné fotovoltaiky v bytových domech a rozšíří se i možnosti budování solárních parků na zemědělské půdě.

Budování čistých zdrojů energie je jednou z priorit německé vlády, která chce do roku 2030 získávat 80 procent spotřeby Německa z obnovitelných zdrojů, jako jsou solární a větrné elektrárny. V loňském roce to bylo 46 procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(27)
Richard Vacek
16. srpen 2023, 17:52

U nás v ČEZku koumáci elektroměry nastavili tak, že případnou dodávku započítají nebohému majiteli jako spotřebu.

Bob
16. srpen 2023, 18:30

Stačí rovnoměrně zatěžovat rozvodnou soustavu (mít asymetrický střídač) a z žádné FVE se dodávka do sítě nezapočítá jako spotřeba.

Konkrétně v případě balkonových FVE jde o zařízení jednofázová, takže tam to ani nepřipadá v úvahu z podstaty. Přestaňte papouškovat jací jsou majitelé FVE "chudáci".

Ostatně i v článku je zmíněno, že je v Německu potřebná výměna starých elměrů za digitální.

Že by na tom byli Němci s moderními elměry ještě hůře, než u nás?

Tam se jim instalace chytrých elměrů nějak zadrhla, u nás se masivně plánuje už příští rok i pro ty, co nemají FVE, včetně většiny domácností.

Pavel Lukavsky
16. srpen 2023, 22:19

Symetricky zatěžovat soustavu asymetrickým střídačem :) tak to je skvělý fór, to se povedlo. Jenomže tady nejsme v dikobrazu.

Bob
17. srpen 2023, 20:34

Ano asymetrická spotřeba se vyrovná asymetrickým střídačem na výrobě.

Ale hlavně pak prakticky nemůže dojít k tomu, že by na jedné fázi levně prodávali a na druhé současně draze kupovali.

Ono stačí, že OM s FVE (bez licence) může způsobovat málo předvídatelné kolísání od cca -50 kW do cca + 30 kW.

Josef
16. srpen 2023, 18:16

Pane Vacku, to není nastavení, ale starým typem elektroměru, proč se ztrapňujete? Koumáci jsou Ti kdo si nepožádají o výměnu elektromeru a potom se diví

Roman Kosařík
16. srpen 2023, 18:20

V tom lepším případě ano, ale i tak se jsou většinou přetoky zaznamenány do registrů 2.8.x a zákazník to pak má při vyúčtování za "lidových" 1300 Kč/kWh za neoprávněnou dodávku. Kdybych chtěl dneska dělat FVE bez těch byrokratických nesmyslů okolo, které si navymýšleli distributoři, šel bych cestou důsledně ostrovního provozu FVE bez možnosti přifázování střídače na síť. Nikdo mi pak nebude kecat do toho, že mám nebo nemám 10kW do jedné fáze a kolik je na střeše panelů.

energetik
16. srpen 2023, 18:37

Pokud není registr přístupný pro kontrolu zákazníka a elektroměr ho nezobrazuje a není znamenám jeho výchozí stav při montáži elektroměru, pak distributor nemůže nic účtovat. Je to jen jeho problém že si takto nestavuje elektroměry a registr 2.8.x skryje. Resp. může tady si mohou distributoři dělat co chtějí a tak to zkouší, ale nemají na to právo a nic bych jim nedal a nehlásil to ERÚ a SEI. Je to podvod a neoprávněné obohacení.

Také ten elektroměr musí mít i platné úřední ověření i pro dodávku nejen pro spotřebu aby se podle něj mohla dodávka fakturovat.

Distributoři měli dost času na výměnu elektroměrů, tak aby vše potřebné mohli měřit a fakturovat, liberalizace energetiky a umožnění vyrábět energii komukoliv je už tady 20 let a zákon o OZE je z roku 2008. Času bylo dost, jejich problém. Místo práce lobovali u odkláněcího ministra Kocourka za elektroměrový podvod.

intfor
16. srpen 2023, 19:07

Podvod a neoprávněné obohacení - Vy jste evidentně nejen odborník energetik, ale stejný odborník i na právo. I kdyby například distributor nezobrazoval nějaké info na elměru, tak to přeci neznamená, že podvádí a že se bezdůvodně obohacuje. Nemluvě o tom, že pokud někdo nemá správný elměr a chce dodávat do sítě, tak to může být jeho problém, ne problém distributora.

energetik
16. srpen 2023, 20:06

Zkuste to přečíst ještě jednou a pořádně.

Platí to že co elektroměr nezobrazuje a nemůže být tedy kontrolováno nebo na to není ověření a nebo není zaznamenám výchozí stav registru, tak to nemůže být fakturováno. Tady není o čem spekulovat. Ale je pravda že distributoři to zkouší.

Pokuta za neoprávněnou dodávku je možná jen od ERÚ, když distributor prokáže nebo chytne při činu ovlivnnování elektroměru zpětným tokem energie, to se týká starých elektroměrů bez zpětné brzdy které se točili zpět a odečítali stav počítadla.

Antonín Mikeš
17. srpen 2023, 09:27

Už jste zkoušel bez povolení tlačit vodu zpět do vodovodního řadu? Co by vám na to vodárníci asi řekli, myslíte, že by poděkovali a zaplatili vám za zápornou spotřebu?

Bob
16. srpen 2023, 18:40

Za porušení zákonů a smluv se platí pokuta. Když si to někdo nehlídá, ať se nediví. Za překročení rezervované kapacity spotřeby (čtvrthodinového maxima) na VN se také platí pěkné penále.

1) Je potřeba mít smlouvu o připojení s povoleným přetokem a smlouvu s obchodníkem o nákupu.

nebo 2) Pokud není kapacita sítě a nepovolí přetoky, tak regulovat výrobu tak, aby výroba se rovnala maximálně spotřebě.

nebo 3) mít ostrovní provoz z úplným celoročním odpojením od sítě, což je vlastně ekvivalent 2)

minduton
17. srpen 2023, 07:35

Plácáte kraviny, nic jiného. Pokud už píšete něco konkrétního, tak si to aspoň ověřte. Penalizace za překročení rez. výkonu je v Kč/kW.měsíc, ne v Kč/kWh. A navíc to není žádných "1300", ale v případě nn to je 1713 Kč/kW.měsíc.

S ohledem na podstatu věci je to tedy postaveno tak, že pokud už překročíte rez. výkon v úvodu měsíce, tak jeho zbytek už máte defacto "předplaceno". Kolik na přetoku překročíte tu hodnotu rez. výkonu v kWh, je irelevantní.

Cenová rozhodnutí specifikující výši a mechanismus distribučních poplatků jsou k dispozici veřejně na stránkách ERÚ, kam se můžete podívat i vy.

energetik
17. srpen 2023, 10:06

Přesně tak. A to ten elektroměr to musí ještě umět změřit. Pokud elektroměr neumí měřit měsíční čtvrthodinové maximum nebo na to není úředně ověřen a zaznamenám výchozí stav, tak distributor nemá co naúčtovat.

Bob
17. srpen 2023, 20:51

Každý fakturační elektroměr na VN samozřejmě umí měřit čtvrthodinová maxima a je na to úředně ověřen.

Když je měření A, posílá data průběžně, u měření B jednou za den.

Dokonce i na NN mají větší OM (zpravidla nad jistič 3*100A) měření B. V tom případě sice nemáte na faktuře čtvrthodinové maximum, ale naměřenou spotřebu za každý jednotlivý den.

Ostatně od poloviny příštího roku budou instalovány i na běžná OM chytré elektroměry.

Bob
17. srpen 2023, 20:42

Kde v mém příspěvku vidíte jednotku, nebo číslo?

Já jsem psal jen to, že se penalizují podobně (ale ne stejně) nedovolené přetoky z FVE výroby i překročení čtvrthodinového maxima u spotřeby na VN.

To Vy pletete dohromady VN a NN.

Poučovat mne nemusíte, já nakupuji měsíční rezervovanou kapacitu na VN každý měsíc.

Milan Vaněček
16. srpen 2023, 19:48

Jsem moc rád, že jsem se toho dožil. Silně se rozšiřující fotovoltaika na střechách ukázala bohatší polovině našich občanů, že nemusí být zcela závislí na tom, co si kterýkoliv člen našeho energetického oligopolu naúčtuje za dodávky elektřiny.

A nově vznikající balkonová fotovoltaika ukáže prakticky i té zbývající polovině občanů, jak se stát aspoň trochu částečně nezávislým a i vydělávat peníze za výrobu elektřiny (když okopírujeme německé předpisy). Je to prvý krok k praktickému seznámení se s fotovoltaikou.

Povedlo se to.

Petr prochaska
16. srpen 2023, 21:58

FVE na balkónech v našich zeměpisných šířkách dá asi 70% výkonu FVE na střeše. Nicméně rozdíl je hlavně v létě, kdy balkónová FVE tolik nevyrábí vlivem úhlu. Nicméně v létě bude stejně elektřiny dostatek, takže vlastně balkonová FVE není zase tak špatná.

Ajrocket
16. srpen 2023, 19:56

Sice jsem za jádro, ale na tomhle nevidím nic extra špatného, ať si to lidi dají na barák, je to jejich věc a asi tím ničemu neuškodí, ba naopak.

Jan Kopecký
17. srpen 2023, 08:16

Elektroměry které v případě přetoků umožňují zpětný chod počítadla?! Kdo zaplatí distribuci?

Jan Kopecký
17. srpen 2023, 08:28

Buduje se drahá paralelní energetika a "divíme se" že nám elektřina proti "zeleným slibům" nezlevňuje ale naopak silně zdražila. Přitom stačí trocha logického myšlení a jednoduchého výpočtu - kolik asi stojí spotřebovaná 1 vlastní kWh z ostrovní FV elektrárny, a kolik nás tedy bude stát při současném "jásavém trendu FVE do každé rodiny" nakonec každého 1 kWh el. energie? O tom se nemluví!

Petr prochaska
17. srpen 2023, 11:49

Ale vždyť nikdo normální netvrdil, že se cena elektřina sníží, naopak. Cílem jsou vysoké ceny elektřiny, které donutí energeticky náročný průmysl odejít - to už se částečně stalo. A dále je cílem pomocí vysokých cen energií donutit lidi a firmy a pořídili soláry. Cílem není nízká cena energií, ale vysoká cena energií a splnění klimatických cílů.

Emil
17. srpen 2023, 12:14

Tady v diskusi to někteří opakovali poměrně často, ale máte pravdu že nikdo normální to netvrdil...

Milan Vaněček
17. srpen 2023, 22:08

Samozřejmě je cílem energetického oligapolu maximalizovat svůj zisk pomocí co nejvyšší ceny energie (elektřiny). A to se jim daří, zisky mají obrovské, takže dokonce i stát si dovolil žádat (malou) daň z nadměrných zisků. Mnoho diskutujících si to zde pochvaluje.

Proti tomu funguje už přes 100 let technický pokrok ve výrobě elektřiny. Jen díky jemu a nadbytku výrobních kapacit jsme mohli mít v ČR v předkovidové době historicky nejlevnější elektřinu.

Milan Vaněček
17. srpen 2023, 22:11

Tím: "mnoho diskutujících si to zde pochvaluje" jsem myslel, že si pochvalují ty vysoké ceny (ne tu windfall tax).

Emil
17. srpen 2023, 22:52

Žádný "oligapol" neexistuje, naopak díky společnému evropskému trhu čelí výrobci tvrdému konkurenčnímu prostředí. Zapojit se do něj může každý. Takže první nesmysl.

60% windfall tax a navíc 90% daň z výnosů nad úředně stanovené stropy vedoucí k 30-40 miliardovému dodatečnému zdanění za jediný rok je prý "malá daň z nadměrných zisků" - druhý nesmysl.

Mnoho diskutujících si zde pochvaluje vysoké ceny - třetí nesmysl.

Emil
17. srpen 2023, 23:28

1) Když už se snažíte někoho citovat, tak ho citujte doslova. Psal jsem "oligapol" neexistuje a ne "oligopol neexistuje".

2) Psal jsem o energetice, kde neexistuje ani oligopol, protože jde naopak o konkurenční prostředí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se