Domů
Obnovitelné zdroje
Prodávat přetoky z fotovoltaiky se vyplácí stále víc. Domácnost si vydělá i 1200 korun měsíčně
Střešní instalace fotovoltaické elektrárny
Zdroj: Pixabay

Prodávat přetoky z fotovoltaiky se vyplácí stále víc. Domácnost si vydělá i 1200 korun měsíčně

Už nikoliv haléře, ale i čtyři koruny za kilowatthodinu nabízejí distributoři těm, kdo ze svých elektráren posílají přetoky zpátky do sítě. Průměrná rodina s panely na střeše si může přijít i na 14 tisíc korun ročně, o které se jim sníží účet za elektřinu. Zájem o domácí fotovoltaické elektrárny je enormní, hlásí distributoři.

Být majitelem malé solární elektrárny se vyplatí čím dál víc. Zatímco před pár lety činila výkupní cena přetoků několik haléřů, dnes mohou na konci měsíce rodinnému rozpočtu citelně přilepšit. Vezměme si modelový příklad, kterým je elektrárna o výkonu 10 kWp, tedy s roční výrobou okolo 10 megawatthodin.

„V letních měsících má taková rodina přebytek výrazně vyšší, než kolik spotřebuje. Velmi také záleží na typu technologie na ohřev vody, topení a podobně,“ popisuje příklad Lukáš Papež, vedoucí fotovoltaických instalací ve společnosti Woltair.

U zmíněné rodiny by činil přebytek zhruba čtyři tisíce kilowatthodin ročně. „Za každou takovou kWh dostanu v průměru 3,5 koruny. To máme za rok 14 tisíc korun, tedy necelých 1200 korun měsíčně,“ počítá Papež.

Možností, jak vydělat, je víc než v minulosti

Situace se změnila tím, že výrazně narostly výkupní ceny elektřiny u dodavatelů, kteří přebytečnou energii od malých solárníků odebírají. Potvrzuje to například Pražská energetika (PRE). Za každou megawatthodinu přetoku může zákazník s produktem PRE PROUD SOLAR získat 3 500 korun, respektive slevu v této hodnotě z odebrané elektřiny z distribuční sítě. A ještě vyšší výkupní ceny uvádí ČEZ.

„Zákazníkovi vykupujeme elektřinu za stejnou cenu, za kterou od nás zákazník silovou elektřinu odebírá, nyní 4 750 korun za MWh bez DPH,“ uvádí mluvčí energetické skupiny ČEZ Ladislav Kříž.„Je to pro zákazníky, kteří mají pouze jeden EAN (ten slouží k identifikaci odběrného místa pro elektřinu, pozn. aut.), přes který odebírají elektřinu i posílají přetoky do sítě. Na faktuře jim tak obchodní část ceny spotřeby ponížíme o jejich přetok, vysvětluje Kříž.

V loňském turbulentním roce bylo podle Papeže na spotovém trhu možné dokonce krátkodobě prodávat přebytky i za 12 korun za kilowatthodinu. „V tuto chvíli se situace začala stabilizovat a průměrně můžeme říci, že se bavíme o částce okolo tří až čtyř korun za kilowatthodinu. Možností je spousta, což je mimo jiné hlavní důvod, proč se i přebytky začaly takto výrazněji zhodnocovat,“ zmiňuje Papež.

Situace se diametrálně liší od dřívější doby rovněž v tom, že nyní už lze mít na jeden elektroměr druhý EAN kód. Lidé si díky tomu mohou zachovat stávajícího dodavatele elektřiny a zároveň se domluvit s jiným distributorem, který se věnuje jen výkupu přebytků na spotovém trhu a je finančně zajímavější.

Elektráren kvapem přibývá

Zájem Čechů o domácí solární elektrárny rok od roku roste. Například E.ON loni vykoupil elektrickou energii z více než 12 tisíc obnovitelných zdrojů, což bylo zhruba o 12 procent více než v roce 2021. „Zároveň největší podíl na tomto počtu mají fotovoltaické elektrárny, kterých je z celkového počtu zdrojů více než 90 procent. Největší podíl co do počtu pak tvoří právě malé zdroje do 10 kWp,“ tvrdí mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák.

ČEZ Prodej loni instaloval rekordních 4 102 střešních fotovoltaik, jejich instalovaný výkon se tak oproti roku 2021 zečtyřnásobil. A podobně hovoří PRE. „Dá se říci, že dříve měli zájem o prodej přebytků elektřiny na území Prahy jen jednotlivci, nyní jsou to stovky. Jen za letošní měsíc duben jsme zaznamenali zájem vyšší o 76 procent,“ říká mluvčí PRE Petr Holubec.

Pomoci s přebytky může virtuální elektrárna

Nevýhodou prodejů přímo do sítě je to, že prodej přebytků je dost turbulentní a relativně rychle se vyvíjí. Prodávat se dá na spotovém trhu, kde je cena elektrické energie stanovena vždy den předem. Ta se ale může výrazně lišit podle aktuální poptávky a také například dle výroby z obnovitelných zdrojů. Pokud během dne svítí slunce a fotovoltaické elektrárny vytvářejí přebytky, výkupní cena na spotovém trhu je nižší. Stabilnější a pro řadu domácností i výhodnější alternativou k prodeji elektřiny je virtuální baterie.

„Funguje na jednoduchém principu. My zákazníkovi změříme silovou elektřinu, kterou doma vyrobí a nedokáže zužitkovat a která odchází do sítě. Stejný objem silové energie pak odečítáme klientovi v době, kdy kvůli nedostatečné výrobě jeho zařízení čerpá energii ze sítě,“ vysvětluje Šperňák.

„Zákazník tak třeba v letních měsících vyrobí výrazně více energie, kterou nevyužije, a v zimních měsících, kdy čerpá ze sítě, tak má množství o to ponížené,“ říká.

Jediné, co v danou chvíli zákazník platí, jsou distribuční poplatky a poplatek za využívání Virtuální baterie. „Tento produkt je u nás velice oblíben a využívá ho 90 procent zákazníků, kteří si od nás pořizují solární systém,“ tvrdí Šperňák.

Druhý EAN kód je cestou k vyšším výdělkům

Předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky Aleš Hradecký doporučuje, aby si každý malý solárník požádal o druhý, výrobní EAN kód. Díky němu totiž bude mít výkup elektřiny výhodnější.

„S výrobním EAN kódem si sami můžete určit, komu odprodáte elektřinu. A hlavně ne pouze za fixní ceny jako v minulosti, ale také za spotové ceny na trhu. Někdy se například vyplatí prodávat elektřinu dopoledne a baterie si nabít až po obědě. Záleží, jak je ten den nastavená cena elektřiny,“ říká Hradecký.

Pro majitele fotovoltaických elektráren je také zajímavé, že by poslanci měli snad ještě letos schválit zákon LEX OZE II (novela energetického zákona, pozn. aut.). „Díky němu bude možné elektřinu sdílet například z vlastní chaty, kterou máte na venkově, do svého bytu ve městě. Nebo v rámci komunity v dané lokalitě,“ připomíná Hradecký.

Ilustrační foto

Další možností, jak využít přebytky elektřiny, je ohřívat jimi vodu. Tohle řešení je vhodné zejména pro solárníky, kterým distributor neumožnil plnohodnotné připojení k síti, dokud nedojde k posílení její kapacity.

„Jaké se vám tedy nabízejí možnosti, pokud potřebujete zpracovat přebytky energie a nemáte tepelné čerpadlo nebo elektromobil? Začněte je ukládat do teplé vody,“ říká Luboš Vrbata, vedoucí divize DZD Solar společnosti DZ Dražice, českého výrobce ohřívačů vody. Na trhu nyní existuje řada ohřívačů vody uzpůsobených právě pro spotřebu přebytků z fotovoltaické elektrárny.

Minimální objem by měl být 200 litrů, aby teplo zůstalo uložené i ve dnech, kdy slunce nesvítí. Pokud jsou tyto ohřívače vody součástí systému s akumulační nádrží, fotovoltaická elektrárna nejprve zahřeje vodu v bojleru a přebytky energie se následně uloží do topné akumulační nádoby.

Převzato z internetového portálu EkoNews.cz, webu o byznyse a udržitelnosti.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Josef Janovec
5. červen 2023, 15:07

Nevím, kde je chyba, ale já mám u Čez za duben za přetoky v průměru 1,12 Kč. Ceny uvedené v článku jsem měl loni, ale letos rozhodně ne. Za květen to bude spíš pod 1 Kč.

Milan Čech
5. červen 2023, 16:34

Podle mne je v článku opomenutí, že byste musel mít baterii a prodávat v době, kdy je zájem (zmínka je na konci). Jenže to jsou náklady navíc a nemyslím si, že se baterie zaplatí.

Pravoslav Motyčka
5. červen 2023, 21:36

Centropol vykupuje za 3,5kč. Dávat to ČEZU není chytré.

Michal
5. červen 2023, 21:39

Zatím. Nebude to mít dlouhého trvání.

minduton
6. červen 2023, 12:29

To bude nějaký běžící dřívější kontrakt, který uvažoval s loňskou krizovou situací, aktuálně by to za tutu cenu vykupoval jen idiot.

energetik
6. červen 2023, 11:47

Chyba je v tom "u Čez".

Richard Vacek
5. červen 2023, 17:02

Lepší je posílat přetoky sousedovi a v zimě si vzít polovinu zpět. Ušetří jak soused, tak majitel elektrárny a dokonce i distributor může být rád, že se jeho dráty tak neopotřebí.

Ivan Novák
5. červen 2023, 17:21

"V zimě si vzít polovinu zpět" od koho, za kolik, kdo a jak ji vyrobí?

Richard Vacek
5. červen 2023, 18:14

Samozřejmě od souseda. Všestranně výhodná směna.

miro novak
5. červen 2023, 19:18

skus odpovedat na otazku bez chyby.

Richard Vacek
6. červen 2023, 12:48

Snad není potřeba mnoha lidem takové triviality objasňovat.

1. Když od souseda, tak to znamená vzít si od něj v zimě polovinu toho, co jsem mu poslal v létě.

2. Za kolik? jde o směnu 2 letní kWh za jednu zimní kWh. S mou elektřinou ať si dělá přes léto co chce, já z té jeho zimní budu dobíjet baterie.

3. Kdo a jak ji vyrobí? To je úplně jedno, bude to ten, který by ji vyrobil i když by k žádné směně nedošlo.

Petr prochaska
5. červen 2023, 20:14

Například v sobotu byla cena elektřiny od 9 do 16 hodin nulová a některé hodiny i záporná. To se moc vydělalat nedalo, spíše naopak. Do budoucna bude panelů přibývat, takže v době, kdy bude svítit, tak bude cena elektřiny nízká. Na přetocích do sítě se tak vy budoucnu vydělá minimálně.

Emil
5. červen 2023, 20:24

Vydělat se dalo dobře, ale ne na spotu...

Pravoslav Motyčka
5. červen 2023, 21:37

Přesně tak na spotu nakupovat za fix prodávat....

energetik
6. červen 2023, 11:55

A díky elektroměrovému podvodu to jde i současně a po neomezenou dobu ;-)

Jaroslav VACEK
5. červen 2023, 20:49

Také nevidím ve spotových cenách žádné pozitiva. Pokud máte doma vše na elektřinu a teoretická roční výroba FVE odpovídá roční spotřebě domu, tak nejlepší řešení je určitě virtuální baterie.

Za rok 2022 s roční spotřebou cca 8,5MWh a jističem 3x32A jsme kompletně zaplatili za elektřinu cca 12.000 Kč.

Když se člověk koukne do ceníku tak zjistí, že téměř polovina ceny jsou fixní poplatky a zbytek je za distribuci z virtuální baterie, nákup cca 1MWh atd.

Vladimír Daneš
5. červen 2023, 22:38

Ty zlodějský fialový ceny energií tu nebudou na ,, věčný časy ,,a pak to zas budou jen ty haléře....už aby je vzal čert...

Karásek
6. červen 2023, 02:20

V Německu můžou koupit solární set na balkóny v supermarketu a nepotřebují povolení, ale jen jednoduchou registraci. Proč to nejde u nás?

energetik
6. červen 2023, 11:56

protože je "špína zažraná"

Jaroslav VACEK
6. červen 2023, 07:31

Také nevidím ziskovost v prodeji elektřiny za SPOT ceny. Kolegu v práci jedna nejmenovaná firma na SPOT ceny přemluvila, má 10kWp FVE s roční spotřebou domu 4kWh a zbytek prodává. Měsíční výdělky ve stovkách korun, rozhodně to není přes tisíc korun, jak se píše v článku.

Já šel cestou virtuální baterie. Roční spotřebu domu máme 9kWh a za rok jsme kompletně zaplatili cca 10.000 Kč ???

Pavel
6. červen 2023, 11:08

Co vám brání koupit si Ecoflow Delta Pro má 3.6 kWh baterku a několik zásuvek, to si dejte do kuchyně a zapojte kabel od panelů, které budou venku. Nepotřebujete elektrikáře, jde to mimo okruh a celé to stojí do 100 000. A utáhne to vše v domácnosti včetně indukční desky,pračky i přímotopy. Ne věčně, ale utáhne.

Karásek
6. červen 2023, 11:47

Ale nikdo nepovolí napojení do sítě. O to taky jde. I když i ostrovní využití je přínosem. Hodně ro pomáhá chatařům v lokalitách, kde není el. vedení.

minduton
6. červen 2023, 12:20

Ten článek je v zásadě hudba loňské minulosti a skrytá reklama woltairu. Tržní cena přebytků s ohledem na aktuální ceny na mezidenním trhu OTE je něco pod 1 Kč/kWh. Přes víkendy je elektřina z FVE momentálně bezcenná, na OTE jsou totiž přes víkendová poledne záporné ceny.

Tom Ralf
8. červen 2023, 17:26

Mně to docela sedí, občas to jde do záporu, ale poslední dny i tak:

https://ctrlv.cz/shots/2023/06/08/0RzH.png

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se