Domů
Obnovitelné zdroje
Proti rozvoji solární energetiky v USA brojí lokální opozice
Blackrock solar - Pyramid lake PV array in Nevada
Zdroj: BlackRockSolar / Flickr

Proti rozvoji solární energetiky v USA brojí lokální opozice

Američtí solární developeři navrhují nové, často rozsáhlé projekty v místech, jako je Kansas, Maine, Texas nebo Virginie. Místní samosprávy a aktivistické skupiny se je snaží blokovat a často se jim to daří. Uvádějí různé důvody, od neestestičnosti instalací, která by mohla poškodit hodnotu nemovitostí, přes obavy o zdraví a bezpečnost, až po ztrátu orné půdy, zemědělské kultury nebo životního prostředí divokých zvířat. Analýzu situace přinesla agentura Reuters.

Kalifornský projekt Solar Star, dokončený v roce 2015, patří k největším zařízením na výrobu solární energie na světě. Může se pochlubit 1,7 miliony panelů rozmístěných na ploše 3 000 akrů severně od Los Angeles. Jeho gargantuovský rozsah poukazuje na nepříjemnou skutečnost pro toto odvětví: elektrárna na zemní plyn 100 mil jižněji vyrábí stejné množství energie na pouhých 122 akrech. Přesto Solar Star vyvolala jen malý odpor. Panely totiž byly umístěny většinou v odlehlých oblastech, jako je kalifornská poušť.

Odvětví se však  s podporou vlády rychle rozšiřuje a usiluje o povolení nebo revizi územního plánu od okresních a městských úřadů, které dohlížejí na využívání půdy v obytných čtvrtích a zemědělských oblastech.

Solární farmy vyžadují obrovské množství půdy a na americkém venkově rychle roste hnutí, které je podporováno politizovanými kampaněmi na sociálních sítích a které se snaží zabránit developerům v povolování nových lokalit. Často se jedná o politicky konzervativní regiony, kde se občané méně zajímají o změnu klimatu a více podporují průmysl a pracovní místa založená na fosilních palivech.

Obavy místních komunit

Situace představuje problém pro dekarbonizační snahy. Podle amerického ministerstva energetiky tvoří solární energie v současné době 3 % dodávek elektřiny v USA a do roku 2050 by mohla dosáhnout 45 %, aby byly splněny cíle Bidenovy administrativy, které spočívají v odstranění nebo kompenzaci emisí CO2 do roku 2050. Aby se toho dosáhlo, potřebuje americký solární průmysl podle ministerstva energetiky plochu dvakrát větší než Massachusetts. A nestačí k tomu kdejaká půda. Musí být rovinatá, suchá, slunečná a v blízkosti přenosové infrastruktury, která bude energii dopravovat na trh.

Takové projekty se však dostávají do konfliktu s dalšími zájmy samospráv a aktivistických skupin, které se je snaží blokovat. Obávají se o zdraví, bezpečnost, ztrátu orné půdy nebo snížení hodnoty nemovitostí.

„Je to stále častěji jedna z hlavních překážek, kterým musíme čelit," říká Steve Kalland, výkonný ředitel North Carolina Clean Energy Technology Center, výzkumného centra, které podporuje rozvoj čisté energie v celé zemi.

Vliv sociálních sítí

Ve mnohých případech se odpor proti projektům organizuje na Facebooku, kde v posledních letech prudce vzrostl počet stránek věnovaných blokování rozvoje solární energetiky. Právě na těchto stránkách se mísí věcné obavy, jako je ztráta malebných výhledů a tím spojené znehodnocení nemovitostí, odstraňování stromů a eroze půdy, s dezinformacemi o změně klimatu a údajných zdravotních rizicích solární elektřiny.

Ať už hnané jakoukoliv pohnutkou, protesty jsou přesvědčivé. Podle analýzy společnosti Wood Mackenzie provedené pro agenturu Reuters bylo v roce 2021 zrušeno více než 1,7 gigawattů navrhované solární kapacity ve fázi povolování. To odpovídá 10 % solární kapacity instalované ve Spojených státech v loňském roce. Wood Mackenzie nesledovala údaje o povolování před rokem 2021.

Analýza Kolumbijské právnické fakulty z loňského roku zase zjistila, že 103 obcí v celé zemi přijalo opatření, která blokují nebo omezují rozvoj obnovitelných zdrojů energie - tento seznam není podle zprávy vyčerpávající.

Americká asociace pro čistou elektřinu (American Clean Power Association), která je obchodní skupinou v tomto odvětví, ve svém prohlášení uvedla, že tyto protesty představují pro solární průmysl velkou výzvu a ohrožují jeho úlohu při řešení škod na klimatu.

„Obavy komunity ztěžují některým developerům rozšiřování solárních projektů takovým tempem, jakým to věda vyžaduje," uvedl David Murray, ředitel ACP pro solární politiku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Vojvodik Petr
10. duben 2022, 15:36

Někdo má smysl pro realitu.

Jan Veselý
10. duben 2022, 16:35

A někdo věří kdejaké kravině z Facebooku.

Vojvodik Petr
10. duben 2022, 20:01

Lepší nežli mainstream rudé právo.

nikdo
10. duben 2022, 22:45

Cituji: „Obavy komunity ztěžují některým developerům rozšiřování solárních projektů takovým tempem, jakým to věda vyžaduje," uvedl David Murray, ředitel ACP pro solární politiku.

Věda nic takového nevyžaduje to je hodně zavádějící tvrzení.

Neměli by to těm lidem cpát když to nechtějí, USA jsou dost velké můžou si najít jiná místa kde to místním vadit nebude. Také můžou instalovat střešní instalace tam budou škody na krajině minimální.

Karásek
11. duben 2022, 16:14

Lobbysté obhajující neobnovitelné zdroje mají strach z toho, že jim zvoní pomyslný umíráček. Proto tak brojí proti OZE.

Milan Bačík
11. duben 2022, 18:07

Máte tam drobný překlep, správně má být:

Lobbysté obhajující neobnovitelné zdroje mají strach z toho, že jim zvoní pomyslný umíráček. Proto tak brojí pro OZE.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se