Domů
Obnovitelné zdroje
S USA jsme se dohodli na plné transparentnosti ohledně dotací, řekl Habeck
Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: TAFE SA TONSLEY / Creative Commons / CC BY 2.0

S USA jsme se dohodli na plné transparentnosti ohledně dotací, řekl Habeck

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire a německý ministr hospodářství Robert Habeck se dnes shodli s americkou ministryní financí Janet Yellenovou na úplné transparentnosti ohledně masivních zelených dotací firmám, které chystá administrativa Joea Bidena. Po jednání ve Washingtonu to řekli novinářům. To by podle nich mělo Evropské unii umožnit dorovnat pobídky, které bude Washington svým firmám nabízet, píše agentura AFP.

Balík za 370 miliard dolarů na zelená opatření, který obsahuje americký zákon na snižování inflace, vyvolal mezi unijními státy velké obavy. Evropské země se obávají, že kvůli silné americké podpoře, by se jejich firmy v zelených odvětvích staly na mezinárodních trzích nekonkurenceschopné.

Oba evropští ministři uvedli, že přiletěli do Washingtonu hájit rovnou soutěž. „Domníváme se, že v oblasti zelených technologií tu je místo pro silný americký i silný evropský průmysl,“ uvedl Le Maire, podle kterého se USA i EU snaží získat větší nezávislost v dodavatelských řetězcích v technologicky vyspělých odvětvích. Podle Le Mairea ministři udělali v jednáních „významný pokrok“.

„Obě strany se shodly na plné transparentnosti a (vytvoříme) technickou skupinu, aby tato transparentnost fungovala,“ cituje německého ministra Habecka agentura Reuters.

Spojené státy tak budou s EU sdílet podrobnosti o dotacích a pobídkách, které budou poskytovat svým firmám. Tento mechanismus podle francouzského ministra Le Mairea umožní EU poskytnout svým firmám „stejnou úroveň veřejné pomoci“ jako v USA.

O unijní odezvě na balík amerických dotací do zelených technologií by měli lídři diskutovat na summitu EU tento týden. Brusel navrhuje změny v pravidlech o státní pomoci. Některé země se však obávají „dotačních závodů“ mezi unijními státy a převahy, které by mohly získat velké ekonomiky s rozsáhlou fiskální možností vyplácet pobídky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Ivan Švančara
8. únor 2023, 08:51

kazda dotacia a pobidka je vazny zasah do trzneho systemu, kazde dorovnanie z Unie je dalsi zasah. Vsetko aj s urokmi zaplati samotny american a europan.

Petr
9. únor 2023, 23:07

Naprosto v pořádku. Stát má na základě společenské shody toto dělat.

Milan Vaněček
8. únor 2023, 09:57

Amerika a Čína táhnou dopředu energetiku obnovitelných zdrojů. Dvě největší světové ekonomiky. Už to nemůže místní skupina staré energetiky svádět na Německo. Celosvětový technický pokrok nezastavíš......

Richard Vacek
8. únor 2023, 10:08

To nevypadá na pokrok, když se to musí dotovat.

Milan Vaněček
8. únor 2023, 13:39

Jaderná energetika byla a je (již 70 let) stále státem dotovaná, ze 100%. Dotace do fotovoltaiky nastaly o pár desetiletí později.

Tož tak, pane Vacek.

Samozřejmě, jsou i jiné věci, které byly dotovány mnohem kratší dobu (jako třeba mobilní telefony nebo internet) a jsou stoprocentně komerčně ziskové.

Emil
8. únor 2023, 14:17

Dokažte ty svoje výmysly, Vaněčku.

Ivan Švančara
8. únor 2023, 14:30

Vanecku, zacat s dotaciami do OZE pred 70 rokmi by znamenalo, ze dodnes mame pridelovy system na elektrinu ako v severnej Korei. To je tvojim snom?

Richard Vacek
8. únor 2023, 19:17

Možná si pletete podporu základního výzkumu, kde je podpora státu vhodná, s provozní podporou, kde se obvykle jedná o ekonomický nesmysl. Zvýhodňovat fotovoltaiku, když víme, jak je nekonkurenceschopná, je plýtváním zdrojů. Víte, že na jednotku výkonu potřebuje 20* více pracovníků, než v jaderné energetice? Kde ty zástupy pracovníků v OZE chcete sehnat? Nebudou chybět jinde?

Milan Vaněček
8. únor 2023, 20:03

Pane Vacek, jestli jste podobně starý jako já (já studoval matfyz v šedesátých letech, Vy asi ČVUT, fakulta jaderná nebo elektro), tak musíte vědět, že nejenom státy vybudovaly ta obrovská jaderná výzkumná centra (já znám naše a německá) ale hlavně JENOM STÁTY, ne žádní soukromí investoři, stavěly ty prvé i další jaderné elektrárny a ve většině států světa je staví stále (a ne soukromí investoři za účelem zisku).

Vysvětlete to prosím i těm mlaďochům, co nic osobně nepamatují.

Jinak naprosto souhlasím, že provozní podpora (u nás byla v letech 2009-10 pro fotovoltaiku nejvyšší na světě) je špatná (a u nás to byl tunel).

Jinak tím počtem pracovníků myslíte obsluhu? To by pak byla nesmyslná data. Nebo myslíte něco jiného? Počet lidí co vyrobí FV panely pro 1 GW elektrárnu? či reaktor a příslušenství pro JE? To by pak dopadlo ve prospěch fotovoltaiky (viděl jste nejmodernější robotizované fabriky s výstupem přes 5 GW panelů/rok)? Rozhodně je taky obrovský rozdíl v automatizované obsluze FVE a velínem v Temelíně.

Zamyslete se nad svým názorem, že fotovoltaika není konkurence schopná, jdete proti názorům podnikatelů ve dvou největších ekonomikách světa (USA a Čína).

Emil
8. únor 2023, 20:41

Vaněčku, asi byste si měl nastudovat co to jsou dotace - peněžitý dar nebo daru podobná peněžitá úhrada ze strany státu nějakému subjektu. Když si tedy stát staví sám sobě staví jadernou elektrárnu, není to dotace. A další váš výmysl je že "JENOM STÁTY, ne žádní soukromí investoři, stavěly ty prvé i další jaderné elektrárny". To samozřejmě opět není pravda. Nechte už těch výmyslů, laskavě, zjevně o tom nic nevíte.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se