Sdružení: Vítr a slunce ohrožují rentabilitu vodních elektráren
Evropská komise nezařadila již dříve vodní energii mezi osm technologií, které považuje za strategické pro přechod na bezemisní energetiku. Současné nastavení trhu elektřinou je dle provozovatelů vodních elektráren pro jejich byznys mnohdy nevýhodné a i míra rozvinutí hydroenergetického odvětví paradoxně odvětví trápí, jelikož ztěžuje dosažení významných zlepšení účinnosti. Provozovatelé proto založili Alianci EU pro hydroenergetiku.
Pouze optimální nové projekty vodních elektráren budou schopny držet krok se stále levněji dostupnými "novými" obnovitelnými zdroji energie, jako jsou větrné a solární elektrárny.
„Vodní energie čelí řadě výzev," vysvětlil Xabier Viteri, generální ředitel španělského gigantu Iberdrola Renewables, Největší výzvou je podle něj chybějící business case, píše Euractiv.
Samotná výroba elektřiny z vody je totiž ve většině případů dražší, než výroba elektřiny z ostatních OZE. Provozovatelé vodních elektráren však namítají, že toto srovnání nákladů nebere v úvahu dodatečné náklady na vyrovnávání výroby větrných a solárních fotovoltaických elektráren spojené s jejich neřiditelným charakterem. Vodní elektrárny proti tomu významně pomáhají se zajištěním vyrovnané bilance v elektrizační soustavě.
Hlavními požadavky odvětví jsou proto finanční podpora projektů vodních elektráren a tržní prostředí, které by odměňovalo přínos odvětví k zajištění stability sítě.
Kromě toho tomuto odvětví brání regulační překážky - například dlouhá doba potřebná k posouzení vlivu nových přehrad na životní prostředí a zdlouhavé povolovací procesy, poznamenal Viteri.
Dalším argumentem je množství vyrobené elektřiny. Vodní energie jí rámci Unie vyrábí až 12 % a je druhým největším zdrojem obnovitelné energie - nedávno byla předstižena větrnou energií.
„Vodní elektrárny jsou díky své flexibilitě a velké skladovací kapacitě klíčovým zdrojem elektřiny z obnovitelných zdrojů v EU," potvrdila komisařka pro energetiku Kadri Simsonová.
Evropská komise však v současné době nemá k podpoře těchto zdrojů příliš velkou chuť. Jedním z možných důvodů je i fakt, že prostor pro rozvoj výroby energie z vody se pomalu zmenšuje.
Eurelectric, sdružení energetického průmyslu EU, však odhaduje, že rozšíření stávajících nádrží by například mohlo zvýšit kapacitu přečerpávacích vodních elektráren v Evropě o 80 %.
Tím by se také zvýšila kapacita EU pro dlouhodobé skladování přebytečné energie, což je stále naléhavější vzhledem k rostoucímu podílu nestálé větrné a solární energie v elektrizační soustavě.
Ochrana přírody
Druhou stranou mince jsou vodní elektrárny umístěné přímo na tocích řek.
V zemích, jako je Rumunsko, vyrábí 545 malých vodních elektráren přibližně 3 % elektřiny v zemi, ale hrozí, že vyhubí několik druhů ryb, uvádí zpráva Leibnizova institutu pro ekologii sladkovodních organismů
V důsledku toho se WWF a další skupiny na ochranu přírody střetly s Komisí v otázce, jak velký prostor by měl být poskytnut stavitelům vodních elektráren.
„Potenciál růstu vodní energie v Evropě je kromě rozšíření přečerpávacích vodních elektráren a malých vodních elektráren omezený," uvedla Komise v únoru. Zároveň dodala, že dopady na životní prostředí jsou "obvykle nevyhnutelné".
Další otázkou jsou stále častější období sucha, které potenciálně mohou omezovat výrobu elektřiny vodními zdroji.
Mohlo by vás zajímat:
Kde by se ale v ČR stavěly nové VE. Tady na to není politická vůle. V Rakousku to jde. Tam se staví i dnes nové VE. Nedávno se dostavěla VE na Řece Inn a taky se staví na řece Mur u Grazu.
Politická? Hlavním problémem jsou u nás NIMBY a "ekologické" organizace. Každé údolí nebo kopec je u nás bráněn, jakoby tam žili růžoví jednorožci.
U nás je výstavba nových vodních el. z hlediska výroby el. energie už neefektivní. Jinak je to z hlediska zadržování vody pro využití v suché části roku pro zemědělství atd. Ale výroba el. energie z vody se u nás už příliš zvyšovat nebude. z OZE májí největší potenciál výroby el. energie FVE a VTE. Přitom vítr může teoreticky vyrobit stejně elektřiny jako všechny uhelné el. , které máme , ale VTE by se musely stavět na vysokých stožárech ( 150 -170 metrů ) musely by se stavět i v CHKO a národních parcích a to zejména tam , protože horské hřebeny jsou ideální pro výstavbu větrných parků.
Občas v údolí i někdo bydlí a není to růžový jednorožec. Zkuste mu říci, že jeho dům zaplavíte a uvidíte.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se