
Jak nahlížejí podniky na investice do nízkouhlíkových technologií?
V poslední době se často skloňuje ohrožení cílů směřujících ke klimatické neutralitě i nárůst využívání fosilních paliv. Může se tak zdát, že investice do čistších zdrojů energie ztrácejí momentum. Peter Bakker, generální ředitel Světové podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj, říká, že i navzdory geopolitickým tlakům a ekonomickým překážkám společnosti pokračují v investicích do přechodu na čisté nulové emise. Primárním důvodem není pouhé slepé dodržování předpisů a regulací, nýbrž motivace získat konkurenční výhodu, podporovat odolnost a zabezpečit udržitelný a dlouhodobý růst.
Výsledky průzkumu Business Breakthrough Barometer ukazují, že 91 % zúčastněných vedoucích představitelů podniků je přesvědčeno o tom, že jejich společnosti v uplynulém roce zachovaly nebo zvýšily investice do opatření souvisejících s přechodem na uhlíkovou neutralitu.
Dle Bakkera jsou nyní podniky již ve fázi investic a realizace. A to i přesto, že regulační orgány v některých zemích snižují klimatické ambice. Riziko plynoucí z klimatické změny podle něj představuje výrazné podnikatelské riziko a snížení negativního dopadu je hlavní hnací silou. Dokazují to i výsledky barometru, kdy se 92 % vedoucích pracovníků domnívá, že pokud by teď nekonali ve prospěch přechodu na klimatickou neutralitu, náklady by ve finále převýšily investice do nízkouhlíkových technologií.
Největší překážkou není regulace, ale nepřehledné politické prostředí
Neodmyslitelným základem pro navyšování investic je správná kombinace příznivých podmínek, jako je stabilní a předvídatelná politická situace, přístup k cenově dostupné čisté energii a rostoucí poptávka po nízkouhlíkových řešeních. Tyto prerekvizity vytvářejí vhodné prostředí pro průmyslovou transformaci.
Jako příklad ideálního prostředí bylo prezentováno Německo, které díky národnímu cíli 100 % obnovitelné energie do roku 2035, silnému plánování síťové infrastruktury a jasným pobídkám pro vodíkové projekty a akumulaci energie přilákalo v roce 2023 investice do čisté energie ve výši téměř 37 miliard eur.
Existují však takové politické aktivity, které vysílají smíšené signály. Kupříkladu se jedná o klimatickou politiku EU, jejíž původní cíl byl podpořit rozvoj trhu s udržitelnými výrobky. Evropské klimatické politiky se však nyní zmítají v nejasnostech, což má za následek oslabení tržních signálů, na které se podniky spoléhají, aby mohly s důvěrou investovat.
Na základě výsledků Barometru uvedlo až 94 % respondentů, že podpůrná politika v oblasti transformace je jedním z nejkritičtějších faktorů při plánování investic. To znamená, že vlády musí vytvářet podmínky, v nichž se účastníci trhu pohybují s důvěrou. Cesta ke stabilnímu plánování investic vede skrze nasazování konzistentních rámců, signálů poptávky a plánů infrastruktury. Pokud tyto signály chybí, kapitál se poohlíží jinde.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se