Bavorsko přestalo stavět větrné elektrárny, Polsko ho následuje

DomůVětrné elektrárnyBavorsko přestalo stavět větrné elektrárny, Polsko ho následuje

Spolková země Německa Bavorsko, která na konci roku 2014 zavedla pravidlo pro omezení staveb větrných elektráren, v prvním čtvrtletí tohoto roku neevidovala žádnou žádost o stavbu větrníku. Podle neoficiálních informací tomu je stejně i v druhém čtvrtletí. 

Zkušenosti s pravidlem „10H“ z Bavorska ukazují na to, že se jedná o zásadní zásah do možností, kde stavět větrné elektrárny. Zatímco za celý rok 2014 bylo schváleno 187 nových větrných elektráren, od přijetí nové legislativy toto číslo výrazně klesá.

Za celý rok 2015 byla na území největší německé spolkové země schválena výstavba 65 elektráren, pouze třetina byla schválena při účinnosti nových pravidel. To dokazuje i skutečnost, že za třetí čtvrtletí bylo schváleno pouze 8 nových elektráren a ve čtvrtém již jen pět.

Pravidlo „10H“: Podle tohoto pravidla musí být vzdálenost větrné elektrárny od nejbližšího obydlí nejméně desetkrát větší, než je výška této elektrárny. V praxi jde u nových větrných turbín o okruh cca 1.5 km. 

Pokles nových povolení pro větrníky se zastavil až na počátku tohoto roku, kdy dosáhl nulové hodnoty. V prvních třech měsících nebyla schválena jediná větrná elektrárna. Obdobně tomu je podle neoficiálních informací i v druhém čtvrtletí tohoto roku.

Ilustrační foto.

Snahy Německa jsou přitom odlišné. Výstavba větrných elektráren má být omezována výrazněji v severní části země, odkud není při velkých výkonech možné výkon přenášet do míst spotřeby. Nové elektrárny mají být stavěny především na jihu, kde dojde dle plánu v roce 2021 a 2022 k odstavení posledních jaderných elektráren.

Pravidlo 10H zavádí i Polsko

Novou legislativu, která taktéž zavádí pravidlo 10H, má i Polsko, kde ji již podepsal polský prezident. Nově zavedená pravidla pro větrníky jdou ještě dále, než v Bavorsku. K pravidlu 10H přibývá i vyšší daň z nemovitosti a každé dva roky zpoplatněný audit.

Polský trh s větrnými elektrárnami byl přitom označován za jeden z nejperspektivnějších v Evropě, nyní se ale podmínky změnily ve prospěch ochrany uhelného průmyslu. Investice v Polsku měla v plánu i česká energetická skupina ČEZ, která má v plánech 15 větrných elektráren na polském území. ČEZu kvůli tomu hrozí odpis investic.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...