1MW fotovoltaická elektrárna u Černobylské jaderné elektrárny brzy zahájí provoz

DomůObnovitelné zdroje1MW fotovoltaická elektrárna u Černobylské jaderné elektrárny brzy zahájí provoz

Na místě největší havárie jaderné energetiky bude zprovozněna během několika týdnů fotovoltaická elektrárna v hodnotě  jednoho milionu eur. Elektrárna bude schopna pokrýt spotřebu elektrické energie malého města, přibližně tedy okolo 2000 bytů. V následujících letech se  předpokládá velký nárůst instalovaného výkonu fotovoltaik v černobylské zóně.  

Elektrárna bude s 3800 fotovoltaickými panely mít instalovaný výkon 1 MW a rozlohu 16 000 metrů čtverečních (zhruba o velikosti dvou fotbalových hřišť). Bude se nacházet pouze 100 metrů od sarkofágu, který zakrývá černobylský 4. reaktor. Společnost Solar Chernobyl doufá, že návratnost investice bude sedm let. Množství slunečního záření v této oblasti je srovnatelné se zářením v jižním Německu. Od minulého roku je v provozu fotovoltaická elektrárna v sousedním Bělorusku, která se také nachází v kontaminované zóně.

Jelikož jakákoliv činnost se stále kontaminovanou půdou je zakázána, jsou fotovoltaické panely připevněné k betonovým blokům. Tímto se vyřešil problém s ukotvení podpůrné konstrukce panelů do země.

„Fotovoltaická elektrárna dokáže pokrýt spotřebu elektrické energie malého města,“ uvedl vedoucí Solar Chernobyl, Yevgen Varyagin.

Černobylská fotovoltaická elektrárna je jedním z šedesáti navrhovaných projektů od doby, kdy ukrajinská vláda umožnila, aby půda kolem Černobylu byla využita k účelům výroby elektrické energie pomocí fotovoltaických elektráren. Výhodu představuje již existující propojení místa k elektrické síti z dob jaderné elektrárny.

Energetické společnosti a ukrajinské orgány se po nainstalování nového sarkofágu v roce 2016 dohodly na využití půdy kolem místa katastrofy. Orgány nabídly skoro 25 kilometrů čtverečních investorům pro potenciální výstavbu fotovoltaických elektráren. Pro investory je atraktivní cena za elektřinu z fotovoltaických zařízení na Ukrajině, která v průměru překračuje o 50 % cenu v Evropě.

Ukrajinský ministr životního prostředí uvedl, že půda nemůže být logicky využita k zemědělství, ale je vhodná pro inovativní a vědecké projekty.

„Kousek po kousku chceme využít černobylskou zónu,“ uvedl Varyagin,a dodal „neměla by to být pouze černá díra uprostřed Ukrajiny“.

Autor úvodní fotografie: Denis Reznik (pixabay)