Evropské centrum mořské energie (EMEC) spustilo koncem srpna pilotní projekt výroby vodíku prostřednictvím elektřiny generované přílivovou elektrárnou u skotského ostrova Eday. Elektrolyzér využívá k výrobě vodíku kromě elektřiny z přílivové elektrárny také elektřinu z nedaleké větrné elektrárny. Jedná se tak o světově unikátní projekt kombinující tyto tři technologie.
Skotské výzkumné centrum EMEC oznámilo, že v pátek 25. srpna byla úspěšně zahájena výroba vodíku v 0,5MW elektrolyzéru společnosti ITM Power. K výrobě vodíku je využito polymerní elektrolytické membrány, jako zdroj energie pro elektrolýzu se využívá jednak testovací přílivové elektrárny Fall of Warness a také 0,9MW onshore větrné elektrárny značky Enercon. Elektrolyzér má produkční kapacitou 220 kg vodíku za den, skladovací kapacita stlačeného vodíku je pak 500 kg.
Projekt využívání obnovitelných zdrojů energie k výrobě vodíku bylo možné realizovat i díky podpoře ze strany skotské vlády ve výši 3 miliony liber (88,7 mil. Kč).
„Původním zamýšlené využití vodíku bylo pouze jako prostředek pro skladování energie a stabilizaci ostrovní elektrické distribuční soustavy. Postupně se však začaly objevovat stále nové možnosti využití vodíku a nyní nás těší, že se můžeme podílet na vývoji ostrovního vodíkového hospodářství. Jedním z nejslibnějších možností využití vodíku je z našeho pohledu doprava. Postupem času bychom rádi viděli na našem ostrově vodíková auta, nákladní automobily i trajekty,“ upřesňuje výkonný ředitel společnosti EMEC Neil Kermode.
Na následujícím dokumentárním videu z Yuotube kanálu Roberta Llewellyna Fully Charged je představen celý koncept využívání obnovitelných zdrojů v kombinaci s vodíkovým hospodářstvím na skotských ostrovech Eday a Mainland.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se