Domů
Životní prostředí
Moře a vítr jako zdroj energie k výrobě vodíku ve Skotsku
přílivová elektrárna - Skotsko - zdroj:  http://www.itm-power.com/

Moře a vítr jako zdroj energie k výrobě vodíku ve Skotsku

Evropské centrum mořské energie (EMEC) spustilo koncem srpna pilotní projekt výroby vodíku prostřednictvím elektřiny generované přílivovou elektrárnou u skotského ostrova Eday. Elektrolyzér využívá k výrobě vodíku kromě elektřiny z přílivové elektrárny také elektřinu z nedaleké větrné elektrárny. Jedná se tak o světově unikátní projekt kombinující tyto tři technologie. 

Skotské výzkumné centrum EMEC oznámilo, že v pátek 25. srpna byla úspěšně zahájena výroba vodíku v 0,5MW elektrolyzéru společnosti ITM Power. K výrobě vodíku je využito polymerní elektrolytické membrány, jako zdroj energie pro elektrolýzu se využívá jednak testovací přílivové elektrárny Fall of Warness a také 0,9MW onshore větrné elektrárny značky Enercon. Elektrolyzér má produkční kapacitou 220 kg vodíku za den, skladovací kapacita stlačeného vodíku je pak 500 kg.

PEM elektrolyzér ITM umístěný, který je součástí . Zdroj: http://www.itm-power.com/
PEM elektrolyzér ITM umístěný na ostrově Eday, který je součástí pilotního projektu kombinujícího využití energie mořských proudů a větru s vodíkovým hospodářstvím. Cena zakázky na dodávku a údržbu elektrolyzéru je 1,79 milionů liber (52,9 mil. Kč). Zdroj: www.itm-power.com

Rozvoj ostrovního vodíkového hospodářství umožnila státní dotace

Projekt využívání obnovitelných zdrojů energie k výrobě vodíku bylo možné realizovat i díky podpoře ze strany skotské vlády ve výši 3 miliony liber (88,7 mil. Kč).

„Původním zamýšlené využití vodíku bylo pouze jako prostředek pro skladování energie a stabilizaci ostrovní elektrické distribuční soustavy. Postupně se však začaly objevovat stále nové možnosti využití vodíku a nyní nás těší, že se můžeme podílet na vývoji ostrovního vodíkového hospodářství. Jedním z nejslibnějších možností využití vodíku je z našeho pohledu doprava. Postupem času bychom rádi viděli na našem ostrově vodíková auta, nákladní automobily i trajekty,“ upřesňuje výkonný ředitel společnosti EMEC Neil Kermode.

Na následujícím dokumentárním videu z Yuotube kanálu Roberta Llewellyna Fully Charged je představen celý koncept využívání obnovitelných zdrojů v kombinaci s vodíkovým hospodářstvím na skotských ostrovech Eday a Mainland.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516