Domů
Obnovitelné zdroje
Na Baleárských ostrovech jsou OZE v plenkách, ambiciózním plánům a turistům navzdory

Na Baleárských ostrovech jsou OZE v plenkách, ambiciózním plánům a turistům navzdory

Baleárské ostrovy ve Středozemním moři, které jsou častým cílem zahraničních turistů, mají ambiciózní plán kompletně se zbavit emisí skleníkových plynů do roku 2050. Od roku 2025 zde nebude možné koupit automobily s naftovým motorem a od roku 2035 by pak měly všechny autopůjčovny přejít na elektromobily. Zatím však OZE tvoří jen zhruba 4 % výroby na ostrovech, čímž se ve Španělsku řadí na konec pomyslného žebříčku.

Baleárské ostrovy, mezi které patří Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera, nechtějí zaspat transformaci své energetiky a zaměří se na obnovitelné zdroje energie. Španělské vládě proto na počátku roku jejich zástupci předložili plán na transformaci své energetiky, která by jim umožnila se do roku 2050 kompletně zbavit emisí skleníkových plynů.

„Není to jen politický akt a neděláme to proto, abychom získali hlasy. Věříme, že jde o dobrou věc,“ uvedla Francina Armengol, předsedkyně baleárské vlády.

V roce 2025 by tak na ostrovech měly být například zakázány prodeje automobilů s naftovým motorem a veškeré veřejné osvětlení by mělo přejít na LED svícení. Do roku 2035 by se pak měly zbavit uhelných elektráren, které nahradí solární panely na střechách objektů s plochou větší než tisíc metrů čtverečních. Také vozové parky autopůjčoven by měly disponovat jen elektromobily.

Současná situace

I přes slunečné a větrné počasí v současné době dominují výrobě elektřiny na ostrovech fosilní zdroje. Největší z ostrovů – Mallorca – disponuje nejvyšším instalovaným výkonem, díky plynovým elektrárnám Son Reus (601,5 MW), Cas Tresorer (450 MW) a uhelné elektrárně Es Muertar (585 MW). Na ostrově Ibiza se nachází plynová elektrárna Eivissa (230 MW) na Menorce dosluhující elektrárna Mahón (245 MW), která v současné době spaluje plynový olej a mazut. Poslední jmenovaná by měla být během dvou až tří let modernizována na plynovou elektrárnu.

Všechny ostrovy jsou propojeny podmořskými kabely s Mallorcou (propojení s Menorcou je v současné době ve fázi rekonstrukce), která rovněž disponuje 400MW propojením s pevninskou částí Španělska. Podíl spotřeby energie z OZE byl v loňském roce 11 %, přičemž většina z toho pocházela právě z pevniny, podíl výroby OZE na ostrovech totiž činí jen zhruba 4 %.

Podpora fosilních zdrojů

Na rozdíl od zbytku Evropy, kde jsou podporovány zejména obnovitelné zdroje, dostávají na Baleárách provozovatelé konvenčních elektráren v rámci regulovaného trhu s elektřinou přes 250 milionů EUR ročně. Díky tomu jsou ceny elektřiny pro konečné spotřebitele na ostrovech srovnatelné s těmi na pevnině.

Zajímá to turisty?

Vzhledem k tomu, že ostrovy slouží jako častá dovolenková destinace celé řady Evropanů, nejsou to jen místní obyvatelé, kdo by ocenil „čistší“ energetiku. Faktem zůstává, že drtivá většina turistů nemá ponětí, že se téměř všechna elektřina na ostrovech vyrábí spalováním uhlí, plynu a topných olejů.

„Myslím, že to (turisty) určitě zajímá a ukazují to i naše průzkumy z posledních let,“ uvedla Jane Ashton z cestovní kanceláře Tui.

Komentáře

(1)

Petr

17. květen 2018, 12:24

Takže už dlouho dotují 5 miliardami Kč ročně, aby měli obyvatelé a turisté kdoví proč zlevněnou elektřinu?

V reálu to bude nejvíc podpora pro nešetrné klimatizace a energeticky náročné diskotéky a neony.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.