Společnost ABB Power Grids bude dodávat technologie pro výstavbu 900MW HVDC vedení, které vybuduje konsorcium Aibel-Keppel FELS. Vedení bude přenášet elektřinou vyrobenou v offshore větrných parcích na německou pevninu.

Projekt s názvem DolWin 5 je jedním z řady projektů německého provozovatele přenosové soustavy TenneT, který má být realizován do roku 2024.

Délka budovaného HVDC vedení bude přes 100 km a má propojit tři větrné parky a zajistit přenos jejich výkonu na pevninu. Plánovaná přenosová kapacita je 900 MW a pro firmu ABB se jedná o kontrakt ve výší stovek millionů euro.

Dle dodavatele technologie HVDC přináší jejich technologie nesporné úspory při přenosu energie na velké vzdálenosti a snižuje tím LCOE (Levelized Cost Of Energy) pro energii vyrobenou z offshore větrných zdrojů.

“Naše inovativní HVDC technologie, celosvětová odbornost, hluboké porozumnění problémům integrace obnovitelné energie, naše partnerství a úzká spolupráce s TenneT byly klíčovými faktory toho, že jsme zakázku vyhráli právě my,” uvedl Claudio Facchin, ředitel ABB Power Grids.

Německo, přestože se jeho růst instalovaného výkonu zdrojů využívajících obnovitelné zdroje energie zpomaluje, patří mezi lídry na poli offshore větrných projektů. Během deseti let z téměř nuly vybudovalo přes 6300 MW instalovaného výkonu offshore větrných projektů, což ho řadí na druhé místo v celosvětovém měřítku za Spojené království.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *