Americký průmysl varuje před zaváděním dalších cel na solární panely, mohla by ohrozit rozvoj OZE v zemi
Skupina amerických výrobců volá po rozšíření cel na dovoz solárních článků a panelů i na další země kromě Číny. Na dovoz solárních článků a panelů z Číny uvalily Spojené státy cla již v roce 2018, nyní však tamní asociace výrobců tvrdí, že jsou cla obcházena dovozem z jiných zemí. Tamní asociace sdružující další firmy ze solárního odvětví nicméně varuje, že rozšíření cel by mohlo mít devastující dopad na řadu projektů, a tedy na další rozvoj využívání obnovitelných zdrojů.
Americké úřady podle agentury Reuters aktuálně zkoumají možnost zahájení šetření dovozu solárních článků a panelů z Malajsie, Vietnamu a Thajska. Z těchto zemí podle informací americké Asociace solárního energetického průmyslu (SEIA) putuje do USA na 80 % veškerého dovozu těchto komponent.
Skupina amerických výrobců solárních panelů skrývající se pod názvem „Američtí solární výrobci proti čínskému obcházení“ podle agentury nedávno požádala americké úřady o prošetření dovozu panelů z těchto tří zemí.
Podle sdružení čínští výrobci využívají právě tyto země k výrobě panelů, aby se vyhnuli clům, kterým čelí od roku 2018. Výše cla, které by mělo vypršet na začátku února nacházejícího roku, aktuálně činí 18 % poté, co ji bývalý americký prezident Trump ke konci loňského roku navýšil z 15 %. Stejně tak zrušil výjimku pro bifaciální panely, na které se cla dříve nevztahovala.
Podle asociace SEIA, která zaslala úřadu dopis podepsaný více než 200 společnostmi, by však zavádění dalších cel mělo negativní dopad na řadu projektů. Podle asociace by se do roku 2023 jednalo o celkem 18 GW výkonu.
Mohlo by vás zajímat:
Neumí vyrobit panely? Služby nevyrábí?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se