Domů
Obnovitelné zdroje
Austrálie: Během čtyř let poklesla zaměstnanost v sektoru OZE o čtvrtinu

Austrálie: Během čtyř let poklesla zaměstnanost v sektoru OZE o čtvrtinu

Nástup energetiky obnovitelných zdrojů je často dokládán počtem zaměstnanců pracujících v sektoru OZE. Těch je dnes v některých státech již více, než v energetice klasické, což se na první pohled může zdát jako dobrá zpráva. Jak ovšem dokládají nová data statistiků z Austrálie, OZE dokáží generovat množství dočasných pracovních míst při stavbě zařízení, ale v následném provozu již není velké množství zaměstnanců třeba a i toto množství se odvíjí od štědrosti podpory vlád.

Podle nejnovější publikace, kterou vypracoval australský statistický úřad (ABS) na základě svých naměřených dat, kleslo množství stálých zaměstnanců na plný úvazek v sektoru obnovitelných zdrojů o více než jednu čtvrtinu. Mezi lety 2014 a 2015 opustilo sektor 5100 pracovníků na plný úvazek, což je 27% pokles oproti období let 2011-2012.

V současnosti tak v sektoru OZE pracuje na plný úvazek již pouze 14 020 lidí. Toto množství zaměstnanců je ovšem dle údajů ABS stále vyšší, než například v období let 2009 a 2010.

Nejvíce zaměstnává solární energie

Nová publikace ABS podle Marka Lounda, ředitele oddělení ABS zaměřeného na životní prostředí, zkoumala dlouhodobou zaměstnanost v oblasti OZE s dělením dle jednotlivých států a teritorií a rovněž dle typu OZE. Podle dokumentu se nejvýznamněji na zaměstnanosti podílí fotovoltaické elektrárny a solární kolektory.

Střešní fotovoltaická elektrárna. Zdroj: Michael Coghlan

„Solární energie (zahrnující FVE na střechách, solární kolektory i velké samostatné FVE) je nejvýznamnějším zdrojem zaměstnanosti v sektoru činností spojených s obnovitelnou energií. V minulém roce bylo v souvislosti s FVE zaměstnáno 8310 lidí, což je 59 % z celkové zaměstnanosti v oboru obnovitelné energie.“

Mark Lound, ředitel sekce pro životní prostředí v ABS

Zaměstnanost stále závisí na výši podpory

Nejvýraznější pokles zaměstnanosti byl zaznamenán ve státě Jižní Austrálie, kde došlo ke snížení o 60 %, dále ve státě Západní Austrálie s poklesem o 51 % a v Queenslandu s 36 %. Ke drobnému zvýšení naopak došlo v státech Nový Jižní Wales, Severní teritorium a Teritorium hlavního města.

Průmysl obnovitelných zdrojů, stejně jako zastánci ekologických organizací a různých nevládních uskupení přitom viní australskou vládu za její přístup k podpoře obnovitelných zdrojů. Podle ředitelky australské Nadace pro ochranu přírody, Kelly O’Shanassy, jsou data zklamáním, ale ne příliš výrazným překvapením. Australská vláda je již delší dobu kritizována za postoj vůči obnovitelným zdrojům a agentuře na jejich podporu.

Austrálie patří mezi největší exportéry uhlí na světě a tamní konzervativní i labouristické vlády jsou známé svojí podporou tohoto sektoru. Obnovitelné zdroje přitom mají v Austrálii příhodné podmínky. Rozvoj tamní fotovoltaiky navíc přináší řadu zajímavých poznatků o chování sítí s vysokým podílem OZE a také o některých změnách spojených se spotřebou energie.

Zdroj úvodního obrázku: ewea.org

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.