Domů
Obnovitelné zdroje
Britská vláda schválila rekordní solární projekt Cottam Solar Project
Zdroj: Enel Green Energy
Zdroj: Enel Green Energy

Britská vláda schválila rekordní solární projekt Cottam Solar Project

Britská vláda udělila souhlas společnosti Island Green Power k realizaci dosud největšího solárního projektu na tamním území. Takzvaný Cottam Solar Project by měl vyrůst na hranici hrabství Lincolnshire a Nottinghamshire, přičemž by měl disponovat instalovaným výkonem ve výši 600 MWp. Se zprávou přišlo více zpravodajských serverů, jako například S&P nebo BBC.

Název Cottam odkazuje na bývalou, dnes již zbouranou, uhelnou elektrárnu Cottam, která byla odstavena v roce 2019. Pojítkem k bývalé uhelné elektrárně je připojení k rozvodné síti, kterou elektrárna dříve využívala. Nově by ji měla využít právě nová solární farma.

Elektrárna se bude rozkládat ve čtyřech lokalitách na území o celkové rozloze 1150 hektarů. Projekt se skládá ze čtyř pozemních solárních elektráren, bateriového systému pro skladování energie a související infrastruktury. Bateriové úložiště by podle informací S&P mělo disponovat celkovým výkonem rovněž 600 MW.

Náklady projektu nebyly zveřejněny, ale rozsah projektu je v souladu s dalšími rozsáhlými solárními projekty ve Spojeném království. Ty obvykle zahrnují značné investice, často ve stovkách milionů liber.

Místní mají z projektu obavy

Navzdory odporu místních obyvatel britská vláda projekt klasifikovala jako „národně významný infrastrukturní projekt“ (National Significant Infrastructure Project = NSIP), vzhledem k množství vyrobené elektřiny z tohoto obnovitelného zdroje. Takto vedené projekty jsou charakteristické zefektivněným schvalovacím procesem, protože obcházejí běžné požadavky lokálního plánování, přičemž se jedná zpravidla například o letiště nebo hlavní silnice.

Zastupitelé okresu místní správy West Lindsey projekt již delší dobu odmítají s ohledem na obavy z dopadu. Místní se obávají především následků na zemědělskou půdu a dopravních problémů. Radní Tom Smith přirovnal vztah okresu West Lindsey a Cottam Solar Project k „obětnímu beránku čisté nuly“.

Rozhodnutí o souhlasu státního tajemníka pro energetickou bezpečnost Eda Milibanda však pro ně může být definitivní. "Solární energie je jedním z nejlevnějších zdrojů energie a my musíme využívat výhod čisté a bezpečné energie," zmínil Miliband.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Miloslav Černý
10. září 2024, 11:37

I u nás by se dalo počítat možná ještě s velkorysejším projektem v úpatí Krušných hor. Na Evropské úrovni se připravuje další stupeň čištění odpadních vod, takže pomine obava o nedostatek vody pro zatopení na původní plánovanou průtočnou hladinu řekou Bílinou. Plovoucí účinnější fotovoltaika, doplněnou velkokapacitní přečerpávačkou doplněnou o VE na vrcholcích, které se zde sami nabízí je toho jasným dokladem k přehodnocení stávajícího záměru. Zadržení většího množství vody v krajině v oblast srážkového stínu, posílení chovu ryb by bylo další devízou. A to se ještě nezmiňuji o možnosti s rozšířením na další velko důl, kde se s těžbou skončí později. Krajina by se tak dostala do původního historického rámce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se